Buca’nın doğası emin ellerde

Tayfur Göçmenoğlu
Tayfur Göçmenoğlu

Buca’nın kötü niyetlilerin iştahını kabartan bir doğası vardır. Özellikle herbiri mahalle statüsünde olan Kaynaklar, Belenbaşı, Karacaağaç ve Kırıklar gibi köylerde ormanla içiçe araziler görürsünüz.Tarlalar, çayırlar, otlaklar,piknik alanları, yürüyüş parkurları…Hepsini barındırır bu köyler.
Çoğu doğu illerinden gelen bir takım insanlar, yasaların açıklarını yakalayarak buralarda geniş alanları kapattılar. Arkalarına siyasileri alarak köyleri ve bu köylerdeki hazine arazilerini, ormanları talan ettiler.
İmar Barışı gelince de işi resmileştirdiler.
Bu çevrelerle savaşmak gerekiyordu. Onları püskürtmek.
İşte bu noktada ortaya Kaynaklar’ın Merkez Mahallesi eski muhtarı Erhan Şen çıktı. Erhan Şen, yine yasaları yanına alarak canı pahasına bu insanlarla mücadele etti. Sivil toplum örgütlerinin desteğiyle çok işler de başardı. Ve tabii yanında Buca’nın eski İlçe Kaymakamı Fecri Fikret Çelik de vardı.
Ne oldu sonunda?
O güçler, organize oldular, arkalarına siyasileri alarak önce Kaymakam Çelik’i yediler, arkasından kazanması yüzde beşbin garanti olan Erhan Şen’i muhtarlıktan ettiler.

Erhan Şen yılmadı. Çünkü aynı zamanda Buca Çiftçi Malları Koruma Meclisi Başkanı idi. Buca’nın o cazip doğasını bu kimliğiyle de koruyordu. Geçtiğimiz Perşembe günü bu meclisin seçimi yapıldı. Seçimde Buca Belediye Meclisi ve Ziraat Odası Meclisi üyeleri ile Ticaret Odası’nın bir temsilcisi oy kullanacaktı.
Kaymakam’ın ve muhtar Şen’in başını yiyen güç, seçimin yapıldığı Belediye’de yine kalabalık bir şekilde gövde gösterisi yapmak istedi ama olmadı. Onlar da bir liste çıkarmışlardı. Şen’le anlaşma teklifinde bulundular, kabul edilmedi ve seçime geçildi. 55 kişi oy kullandı. Şen’in listesi tulum 50 oy aldı.Meclis üyeliklerine Erhan Şen, Pulat Gago, İsmet İlhan, Dursun Atagün ve Rakip Becer seçildiler.
Sonunda Buca’nın doğası bir kere daha emin ellere emanet edildi.
Meclis için zorlu bir süreç başlıyor. Çünkü bu boşluktan faydalanıp talan ve işgali sürdürenlerin sayısı hiç de küçümsenmeyecek boyutta.
Kendilerine kolaylıklar diliyoruz.

www.haberhurriyeti.com / TAYFUR GÖÇMENOĞLU

- Haber Hürriyeti, Tayfur Göçmenoğlu tarafından kaleme alındı
https://www.haberhurriyeti.com/makale/3330575/tayfur-gocmenoglu/bucanin-dogasi-emin-ellerde