İlmek ilmek sevgi

Canlıların hayatındaki en büyük ihtiyaçlardan birinin sevgi olduğu tartışılmaz. Sevgiyi göstermenin de pek çok yolu vardır. Kimi pahalı hediyeler alarak gösterir sevgisini, kimi dokunarak, kimi sadece bakışlarıyla. Önemli olan herhangi bir şekilde sevgiyi iletebilmektir. Ben bu yazımda size sevgiyi ilmeklerle iletmenin mutluluğunu yaşayan ve yaşatan bir projeden bahsedeceğim.

Ankara’da yaşayan sevgi melekleri, Pınar Erentürk, Aylin Özaltay, Özlem Gökalp ve Pınar Mumcu’nun başlattığı projenin ismi de içeriği kadar güzel:

SEVGİ BATTANİYESİ

2014 Ocak ayında hayata geçen bir sosyal sorumluluk projesi,

SEVGİ BATTANİYESİ

.
Sevgi Battaniyesi Projesinin iki amacı var. Biri: ihtiyaç sahibi ailelerin yeni doğan bebeklerine elde örülmüş, onları sevgiyle sarıp sarmalayacak battaniyeleri ulaştırmak. Böylece ihtiyaç sahibi ailelere yalnız olmadıklarını hissettirmek.
İkincisi günümüz koşullarında, maddesel dünyanın çarkları arasına sıkışmış evde bol vakti olan büyüklerimizi, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle dinlenme durumunda olan kişileri, en güzel terapilerden biri olan örgü aracılığı ile aktif hale getirmek. Tek amacı ihtiyacı olan bebeklere sevgi ile örülmüş battaniyeler ulaştırmak olan bu projede yer kişilerin kendilerini daha mutlu ve bir bütünün parçası olarak hissetmelerini sağlamak.
Daha fazla kitlelere ulaşabilmek amacıyla Facebook da bir sayfa açan (https://www.facebook.com/pages/Sevgi-Battaniyesi/270317989800005?fref=ts) Sevgi Battaniyesin beğeni sayısı 4295. Sayfada düzenli olarak bebeklerin sevgi battaniyelerine sarılmış resimleri yayınlanıyor. O resimlere bakmak bile büyük bir zevk ve örmeye başlamak için heyecan veriyor insana.
Sevgi Battaniyesi projesine, sevgi annesi olarak katılım ise tahmin edemeyeceğiniz kadar kolay. 15×15 büyüklüğünde kareler örerek bunları 5 sıra en 5 sıra boy olarak birleştiriyorsunuz, eğer birleştirme konusunda yardımcı olamıyorsanız sadece ördüğünüz kareleri yolluyorsunuz, diğer sevgi anneleri o kareleri birleştirerek sevgi battaniyesini bitirip ihtiyacı olan minik meleklere iletiyorlar. Proje sadece battaniye ile kısıtlı değil. Her türlü bebek eşyasına (yelek, ceket, şapka, patik gibi) ihtiyaç var.

KARGO ADRESİ:

M.Aylin Özaltay
Sevgi Battaniyesi
ODTU PTT Şubesi
06800 ODTU ANKARA
(Bilkent Plaza Merkez)

- Haber Hürriyeti, Yazarlar bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/3327045/ilmek-ilmek-sevgi