İZMİR’İN YEREL YÖNETİCİLERİ KOOPERATİFLERİN ÖNÜNÜ AÇTI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen Tunç Soyer’in çiftçilere, “Siz üretin ben kooperatifler aracılığıyla tüm ürünleri alacağım” sözü gerçekleşmeye başladı. Daha dört ay önce kurulan Sınırlı Sorumlu Ödemiş Fidancılık Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin kapısına yeni alıcılar gelmeye başladı.

Kooperatif Başkanı Olgun Ballı, “Biz çok yeni bir kooperatifiz. Buna rağmen gördüğümüz ilgiden çok memnunuz. İBB Başkanımız Tunç Soyer’e, Ödemiş Belediye Başkanımız Mehmet Eriş’e ve Köy-Koop Başkanımız Neptün Soyer’e çok teşekkür ediyoruz. Yarınlara olan umudumuz her geçen gün artıyor” dedi.

***

ÖDEMİŞ

Dünya’nın en verimli ikinci havzası. Adamı diksen yeşertecek, tohumu ekince bire bin veren toprakları var. Ama gel gör ki çiftçiler ürünlerini yetiştirirken bin bir sorunla karşılaşıyor. Yetiştirirken girdi maliyetleri, satarken de düşük fiyatlar belini büküyor üreticinin. Sorunlara çözüm, bu cendereden çıkış yolu arayışı elbet var. Ama önce küçük bir hikaye.

***

Nemrut, kendisine boyun eğmeyen Hz. İbrahim için meydanda devasa bir ateş yaktırmış. Öyle büyükmüş ki yangın; alevi semaya varmış, dumanı yaylayı sarmış.

Karınca görmüş alevleri…

Telaşla göle koşup bir damla su almış ağzına; yola çıkmış.

Sormuşlar:

“Nereye?”

“Alevleri gördüm; söndürmek için su taşıyorum.”

“O bir damla su, ateşi söndürmez ki…”

“Olsun” demiş karınca, “Hiç olmazsa ben, elimden geleni yaparım.”

***

Olgun Ballı Ödemiş Bademlili. Babadan fidan üreticisi. Çocukluğu, gençliği tarlada bahçede geçmiş. Eğitim zamanlarının dışında toprağı kazmış, alınteriyle fideleri yeşertip, doğaya adeta yeşil bir örtü yazmış. Yıllarca bireysel mücadele etmiş ama… bakmış ki üreticinin sorunları çözülmüyor. O zaman bir çıkış yolu arayalım demiş. Karınca misali yola çıkıp, “Üreticinin kavrulan yüreğindeki alevleri söndürmek için su taşıyayım” demiş. Kendisi gibi fidan ve süs bitkisi üreticisi 7 arkadaşına konuyu açmış. Demişki Olgun Ballı,“Gelin birlik olalım. Kooperatif Kuralım. Hem ürün yetiştirirken gerekli malzemeleri ucuza alırız, hem de yetiştirdiğimiz bitkileri satarken güçlü oluruz.”

Sınırlı Sorumlu Ödemiş Fidancılık Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi işte bu amaçla kurulmuş. Ortak sayısı her geçen gün artan çiçeği burnundaki Kooperatifin Kurucu başkanlığına getirilen Olgun Ballı, tüm ortaklarıyla birlikte girdi maliyetlerinin cepte yarattığı yangını söndürmek için karınca gibi çalışıyor. Kısa zamanda kat ettikleri yol umutlarını artırmış. Hele son yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Tunç Soyer’in, “Siz üretin. Ben kooperatifler aracılığıyla tüm ürünlerinizi alacağım” yaklaşımı Olgun Ballı Başkan’ın arkadaşlarıyla birlikte ne kadar doğru bir iş yaptıklarına olan inancını artırmış.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’in Süs Bitkileri ve Fidancılığın tanıtılması için gösterdiği çabalar, İBB Başkanı Tunç Soyer’in eşi Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer’in kooperatiflerin sorunlarına ve tanıtıma dönük çabaları, Sınırlı Sorumlu Ödemiş Fidancılık Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin önünün ne kadar açık olduğunu gösteriyor.

Biz de Haber Hürriyeti Gazetesi olarak böyle güzel girişimleri vatandaşa tanıtmak için Ödemiş’in yolunu tuttuk ve Başkan Ballı’ya sorularımızı sorduk:

#gallery-1 {margin: auto;}#gallery-1 .gallery-item {float: left;margin-top: 10px;text-align: center;width: 33%;}#gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf;}#gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0;}/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

ÇİÇEĞİ BURNUNDA KOOPERATİF

Haber Hürriyeti: Sayın Olgun Ballı 6 ay önce yeni bir kooperatif kurdunuz. Sınırlı Sorumlu Ödemiş Fidancılık Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin gidişatı ne durumda, neler yapıyorsunuz?

Olgun Ballı: Yeni yeni şekilleniyor kooperatifimiz. Daha iyiye doğru gidecek.

HH: Sanırım kooperatifte kadınlara bir ayrıcalık olacaktı. Katılım nasıl?

O.B: Evet kadın üretici ortağımız çok fazla neredeyse yarıya yakın kadın üreticiler.

Bayındır ve Ödemiş’te çok fazla kooperatif var. Siz yeni bir kooperatifsiniz, mevcut kaç üyeniz var ve üye alımınız nasıl gidiyor?

Üye olmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Üye olmak isteyenlerin tabi bir beklentisi var. Elimdeki ürün satılsın kooperatifin ortaklık sermayesini buradan karşılayalım gibi. Ama sektörün durumu ortada yaprak kıpırdamıyor. Yavaş yavaş olacak inanıyoruz.

Kooperatifler tarımsal kalkınma için çok önemli. Siz yeni bir kooperatifsizsiniz ama ileriki zamanlarda ortaklarınızın işini aşını artırabilmek için emek harcıyorsunuz. Peki yerel yönetimlerden destek görüyor musunuz ?

Tabi ki görüyoruz. Zaten bizim pazarımızın büyük çoğunluğu belediyeler. Mesela benim bugüne kadar ismini bile duymadığım belediyeler bize ziyarete geliyorlar. Sınırlı Sorumlu Ödemiş Fidancılık Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi’nin ismi, her gün daha da duyulacak. Önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük bir kooperatif olmayı hedefliyoruz.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim öncesi vaadlerini açıkladığı ikinci cemre buluşmasını Ödemiş’te gerçekleştirdi. Orada kooperatiflere büyük önem vereceklerini açıkladı ve “Siz üretin biz satalım” sözüyle ilgili bir girişim oldu mu?

Evet, Başkan Tunç Soyer’in Kooperatifleşmeye verdiği önem meyvelerini vermeye başladı. Üreticilere verdiği sözleri yerine getirmeye başladı. Kooperatiflerle imzalamaya başladığı alım sözleşmeleri için hem şahsım hem de üyelerimiz adına teşekkürlerimizi sunuyorum. Ödemiş Belediye Başkanımız Mehmet Eriş’e de teşekkürlerimi sunuyorum. Başkan Eriş, Ödemiş Fidancılık Sergisi için canı gönülden çalışıyor. Bölgemizin tanıtımı için var gücüyle caba harcıyor. Bir kez daha ortaklarımız adına teşekkür ediyorum.

İzmir Köy Koop Başkanı sayın Neptün Soyer Hanımefendi de kooperatiflerin sorunlarını çok iyi biliyor. Kooperatiflerin çalışmalarına ve tanıtımlarına önderlik ediyor. İzmirliler olarak şanslıyız. Kooperatiflere önem veren, yol gösteren Başkanlarımızın olması bizlerin geleceğe yönelik umutlarımızın artmasına neden oluyor. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Kooperatifler sürekli kendilerini yenileyen yapılar. Peki siz neler yapıyorsunuz, ortaklarınızın isteklerini karşılayabiliyor musunuz?

Şu anda daha tam anlamıyla karşılayamıyoruz elbet. Ancak ortaklarımızın beklentilerini karşılamak ve onları desteklemek adına zamanla daha güçlü olacağız, çabamız bu yönde.

Süs bitkileri ve fidancılık uzun vadede emek isteyen işler. Siz zirai bir destek bekliyor musunuz devletten?

Teşvik olarak şunu bekliyoruz. Elektriğimiz, mazotumuz daha ucuz olsun, biz elimizden geleni yapmaya hazırız. Ziraat Bankası düşük faizli kredi veriyor. Ama ipotek verebilirsen bu kredileri alabiliyorsunuz. İpotek verecek tapulu yeriniz, araziniz yoksa kredi kullanamıyorsunuz.

Peki sizce bunu kooperatifler kolaylaştırabilir mi?

Şimdilik elimizden bunun için bir şey gelmiyor.

Birçok üretici ürünlerini pazarlayamadığından şikayet ediyor. Bu durumla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Burada sıkıntı var, üretici olarak bizde de sıkıntı var. Standart yok, birlik beraberlik yok. Kalite standartını yakalasak, yeterli adette üretebilsek yurtdışında da satarız. Yurt içinde ihtiyaç oluyor bu tür ürünlere. Onlar da dışarıdan getirtiyor. Oysa biz aynı kalitede ürün yetiştirebilsek dışarıdan getirtmeye gerek kalmaz ve dövizler dışarıya kaçmaz.

Üretimde kalite için neler gerekli?

Az çeşit olacak. Üç ondan, beş bundan la bu işler olmuyor. herkes kendi kalemini yapacak. Ürün bazında insanlar ustalaşacak, kendi belirlediği üründe uzmanlaşacak. Ancak o zaman kalite standardı yakalanır. Kaliteli ürün yetiştiriyoruz ama serisi olmuyor. Yani hepsinde aynı şey geçerli meyvede de, süs bitkisinde de, ağaçta da. Hiç yapmıyor değiliz, kaliteli ürünümüz de var. Bir şeyimiz noksan kalıyor. Tanıtımını, reklamını yapamıyoruz ürünlerimizin. Bir şey eksik kalıyor. İşletmelerimiz, yavaş yavaş kendi sistemlerini oturtacak. Avrupa bunu çözmüş, insanlar ürün bazında uzmanlaşmış. Biz de bu yönteme bir şekilde geçeceğiz, birden olmasını istemek de yanlış. Buna devlette birden bir şey yapamaz, biz de. Yavaş yavaş öğreneceğiz.

Bölgedeki, Ödemiş’teki fidancılığın çıtasını yükseltmek için neler yapılmalı sizce?

Şu anda belediyelerin maddi sıkıntılarından dolayı Türkiye piyasası açılmadı. Ama bizim beklentimiz resmi kurumlar, kaliteli ürün üreten, işini iyi yapan üreticilerden kooperatiflerden alsınlar ürünü. O zaman sektörde en azından para döngüsü yerine oturur.

Kooperatifler ortaklarının ürünlerini satarken emeklerin boşa gitmemesi için, üreticiyi mağdur etmeyecek bir fiyat belirliyor. Ama kooperatife üye olmayan satıcılar piyasada fiyatlarla oynuyor. Bu da kooperatifleşmenin önünü kesiyor. Sizce bütün satışlar kooperatifler üzerinden mi gitmeli?

Tabi ki, kooperatifler üzerinden gitmeli, insanlar bunu yavaş yavaş öğrenmeye başladı zaten. Resmi kurumların bütün alımları kooperatiflerden olmuyor. Üretici belgesi almak da çok kolay istediği ihaleye giriyor. Fidanın F’sini bilmeden istediği ihaleye girip, istediği fiyatı veriyor. Alıcılar buralardan gelip en ucuz ürünü alıp gitmek istiyor. Çünkü müteahhit mantığı bu.. Bu sefer insanlar, ürünüm elimde kalacak diye fiyatları kırıyor. Maliyetin altında ürün satanlar bile oluyor. Bunun önüne geçmek lazım. Yani resmi kurumlar kooperatiflerden ürün almaya devam ederse, insanların kooperatiflere olan güveni artar. Kooperatiflerin de gücü artar ve pazar alanı genişler.

Kooperatif olarak size özel ürettiğiniz ürün var mı?

Ortaklarımız üretimi yapıyor, kooperatif olarak biz elimizden geldiğince pazarlamaya çalışıyoruz sadece şu anda. Ama bize özgü bir bitki üretimi yapmak istiyoruz tabi ki.

Ödemiş’te yıllardır düzenlenen Fidancılık Fuarı hakkında ne düşüyorsunuz?

Ödemiş’in isminin duyulması açısından büyük katkı sağlıyor. İlk düzenleyenden bu yana kim emek verdiyse hepsinin eline koluna sağlık. Eksikler yok mudur. Elbette vardır. Tabi eleştirmek çok kolay ama elini taşın altına koyup yapıcı eleştiriler yapmak lazım. Herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Günü gelir daha çok reklam yapılır, daha çok belediyeye ulaşılır ama gayet güzel gidiyor bence. Yurtdışından, yurtiçinden pek çok insan katılıyor, Türkiye’nin her yerinden fidancılar, resmi kurumlardan geliyorlar. Bizim pazarımız zaten onlar. Yeterince geliyorlar mı derseniz, daha iyi tanıttıkça elbette daha da ilerleyecektir fuarımız.

Ödemiş Belediyesi’nden destek görüyor musunuz?

Ödemiş Belediyesi bölgenin fidancılık ve süs bitkilerinin hangi konumda olduğunu biliyor. Bunu Türkiye’ye tanıtmak için ellerinden geleni yapıyorlar, o konuda haklarını yemeyelim.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Biz üretici olarak üzerimize düşeni yaparsak sektörün daha ileriye gideceğine canı gönülden inanıyorum.

Sınırlı Sorumlu Ödemiş Fidancılık Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Olgun Ballı :0532 230 73 37

- Haber Hürriyeti, Çevre bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/3325844/izmirin-yerel-yoneticileri-kooperatiflerin-onunu-acti