BİZİ KISKANAN AVRUPA’DA TÜRK OLMAK…

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin 95 .doğum günü. Büyük Önder, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinde’de söylediği gibi, ilk görevimiz, dahili ve harici bedhahlara rağmen, her zaman Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmek olacaktır. Bunu herkes, ama herkes önce aklına ya da olmayan aklının bir köşesine yazsın.

Canım babam Bizi Kıskanan Avrupa’da Türk Olmak, başlıklı yazımı okusaydı ”Beyhan’cım ben bunun kitabını yazdım çocuğum, kopya çekiyorsun” derdi biliyorum, cünki canım babam Zeynel Kozanoğlu Avrupa’da Türk Olmak isimli bir kitabın yazarıdır.

Ben bu yazıyı daha çok, ortaya karışık şekilde yazmak istedim. Biraz özeleştiri, biraz utanç, biraz sitem, bolca özlem.

Böyle bir giriş hazırlamıştım Türkiye Cumhuriyetinin doğum gününü kutlamak için. Ben yazıyı tamamlayamadan Tunceli’den kara haberlerin en karası, acıların en büyüğü düştü gündeme sessiz sedasız.

1914 yılında yaşanan Sarıkamış’ta donarak şehit olan evlatların yanına, 104 yıl sonra, 2018’de Tunceli’de donarak şehit olan evlatlar yolladık topraktan utanarak, donan yüreklerimiz kan ağlayarak.

Teknolojinin sınır tanımadığı bir devirde, saray bahçesindeki hurma ağaçları kendilerini doğal ortamında sansın diye toprağın altına ısıtma sistemi kuran biz, yüz verip tepemize çıkarttığımız teröristleri bulsunlar diye dağlara yolladığımız askerlerimizi soğuktan koruyamadık. Ve askerlerimizin donarak şehit olduğunu öğrendiğimiz an, zaman durdu, yüreklerimiz dondu.

Buyurun şimdi kutlayın, kutlayabiliyorsanız silinmeye çalışılan Türklüğümüzle, yıkılmaya çalışılan Cumhuriyetimizin doğum gününü. Mumlar o evlatlar donduğu an söndü zaten.

CAN GAZİLERİMİ YÜREK YANGINIM ŞEHİTLERİMİ SEVGİ, SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUM.

BEYHAN BİÇKİN

29 Ekim 2018, AMSTERDAM

Haber Hürriyeti sayı 189 sayfa:10

- Haber Hürriyeti, Yazarlar bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/3322225/bizi-kiskanan-avrupada-turk-olmak