Hakemlik yaşanır, bitmez / İsmail AYDIN

Cumhuriyet Çocuğu özellikle de bugün yazılması gerekenlerden, Atatürkçü, Asker, Bayraksever, Vatansever, hakemlik sayesinde tanımaktan onur duyduğum bir insan evladı.

Hakemlik sadece bayrak sallamak ve düdük çalmaktan ibaret değildir.
Çevren olur, ufkun artar.
Her şeyden önemlisi insan tanırsın, insan.
İnsanı sevmeyi, saymayı, hoşgörüyü öğrenirsin.
Çok da iyi olur.
* * *
Kendisini hakemlik sayesinde tanıdım.
Tanıdığıma da çok sevindim.
Ne zamandır haberhürriyeti sitemize koyacaktım, kısmet bugüneymiş.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın yaşandığı güzel günde,hem de.
Buruğuz, acılıyız, sıkıntılıyız, üzgünüz.
Ama.
Olsun yine de bugün bayram, bizim bayramımız.
Kutlu olsun.
* * *
Biraz denk getirmeye çalıştım.
Biraz da kısmette varmış.
Cumhuriyet Çocuğu İsmail Aydın, konuğum.
Seçtim, rica ettim, yolladı.
Sözü sevgili İsmail Aydın’a bırakıyorum.
Kişi kendini daha iyi anlatır.
Devrem, aynı kurs mezunuyuz 1988’de.
Hiç maça çıkamadan İzmir’de Kars’a gitti.
Sevgi ve saygılarımla.

www.haberhürriyeti.com / Metin AYDINOĞLU

* * * Kendi kaleminden, beyninden, yüreğinden, klavyesinden; İsmail AYDIN.
Buyrun.

İsmail AYDIN’ın Yaşam, Meslek Ve Hakemlik Hayatı

05 Mart 1965 tarinde (nüfusta 10.09.1965) baharı müjdeleyen bir günde, Kaz (İDA) Dağlarının kuzey yamaçlarında bulunan Çanakkale’nin Yenice İlçesinin Gündoğdu Köyünde (Alakese olan köyün ismi 1934 te bizzat ATATÜRK tarafından değiştirilmiştir.) Üç çocuklu çiftçi bir ailenin dördüncü ve son çocuğu olarak doğmuşum. İlkokulu aynı köyde, Ortaokulu Yenice’de, Lise eğitimimi Balıkesierin Edremit ilçesi Edremit Lisesinde (Şimdilerde Körfez Anadolu Lisesi adıyla eğitime devam ediyor) yaptım. 1982 yılında girdiğim Üniversite sınavında Uludağ Üniversitesine bağlı İŞLETME Fakültesini kazanmama rağmen ekonomik nedenlerle (İki abim üniversitede okuyordu) Askeri okula girmek zorunda kaldım. 1982 yılında girdiğim KKK’na bağlı Gaziemir’deki Ulaştırma Okulundan 1983 yılında 17 yaşında Ulaştırma Astsubay olarak mezun oldum ve ilk maaşımı yaşımı büyüterek (yani Kazayı Rüşt yaptırarak) aldım. O yıl 1961 yılı doğumlularda halen askerdi ve kendimden 4 yaş büyüklere emir komuta etmek zorunda kaldım. Görev yaptığım acemi birliğinin mevcudu 900 civarıydı. 1985 yılında içimdeki okuma isteğine daha fazla direnemeyip Anadolu Ünivertisesi İKTİSAT bölümünde okumaya başladım.
İlk görev yerim İzmir(Gaziemir)’dir. Daha sonra Kars’a tayin oldum ve burada görev yaparken Üniversiteyi bitirdim. 1990 yılında bir arkadaşımın ısrarıyla o yıl açılan Subaylık sınavına girerek ilk hakkımda kazandım. Sınav sonucu 30 Ağustos 1990 yılı itibarı ile Teğmen rütbesiyle Subay nasp edildim. Bu nedenle tekrar İzmir’e Ulaştırma Okuluna Subay Temel Kursana geldim. Aynı Hakemlik kursunu bitirmemize rağmen seninle tanışmamızda bu döneme rastlar (Antrenmanlarda en arkada koşmamız nedeniyle). Bu kursun bitiminde 1992 yılında Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine, 2001 yılında tekrar İzmir’e, 2006 yılında Şırnak Silopi’ye, 2008 yılında Konya’ya, 2011 yılında KKTC’de Lefkoşa’ya atama gördüm. 2012 yılında Ailemin İzmirden ayrılmak istememesi ve Tayin Dairesininde olumsuz yaklaşması nedeniyle 02 Eylül 1982 tarihinde Askeri öğrenci, 30 Ağustos 1983 yılında Astsubay Çavuş olarak başladığım meslek hayatımı 3 sene erken terfi alarak Kıdemli Albay rütbesiyle 19 Kasım 2012 tarihinde kazasız ve belasız olarak onurla ve gururla bitirdim.
Görev yaptığım sırada hem çalıştım (Bazen aynı anada üç ayrı görevde), hem hakemlik yaptım, hemde okudum. 1990 yılında Anadolu Üniversitesinde İKTİSAT bölümünde Lisans eğitimimi tamamladım. 2005 yılında Dokuz eylül Üniversitesinde LOJİSTİK VE DENİZ ULAŞTIRMASI, 2006 yılında Konya Selçuk Üniversitesinde İŞLETME, 2009 yılında Harp Akademilerinde LİDERLİK (Komkarsu) konularında Yüksek Lisans eğitimi yaptım. Doktora yapmadığıma hala çok pişmanım ve her an başlayabilirim.
Futbol hakemliğine ise 1988 yılında bir inat uğruna başladım (Hentbol hakemliği kursuna giden arkadaşların benden gizlemesi nedeniyle) ve çok sevdim. Çalıştığım birlikte İki tane Klasman hakemi ( Bahri CEYLAN ve Coşkun BAYDEMİR) olmasına rağmen kursa başvuru formunu (Çünkü onlar başkasının olmasını istemediği için kurs açılışını saklıyorlardı) Hava Teknik okullarında görev yapan bir arkadaşımdan aramızdaki tel örgüden alarak müracaat ettiğim, seninde çok iyi bildiğin gibi Mayıs 1988 yılında İzmir’de açılan Futbol Hakemlği kursunu bitirdim. Kurs hocalarım Halil ERDOĞAN(Rahmetli) ve Fehmi PAZARCI diye hatırlıyorum. Ayrıca rahmetli Halil Hocamın talebesi olmaktan da gurur duyuyorum. Kursu bitirdikten sonra hiç maça çıkmadan Kars’a tayin oldum ve adaylığım burada kalktı. 8102 lisans numarasıyla İl hakemi oldum. İl hakemi olarak( o yıllarda klasmana üç yıldan önce çıklmıyordu) ilk deplasman maçıma1990 yılında Yaz liginde( İlk olarak Doğu ve Güney doğu Anadoluda Pilot bölge olarak uygulandı ve 1990 kışında tüm türkiyede DAL olarak uygulamaya geçildi. Talat TOKAT ve Enbiya YILDIRIM hocamın büyük emekleriyle) Gümüşhane’de çıktım. Çoruh nehrinin kıyısında küçük bir stat ve zaman zaman top nehre kaçar ve kaybolurdu. 1991-1992 yıllarında İzmirde, 1992-2001yılları arasında da Çanakkale ilinde DAL, Klasman ve C klasman hakemi olarak görev yaptım. Elimizden tutup yukarıya çeken olmadığı, hatta paçamızdan aşağıya çeken çok olduğu için ancak bu kadar yükselebildik. 2001 yılında Genelkurmay Başkanlığının aldığı yasklama krarı neticesinde 14 yıl birçok zorluklara rağmen( Bir nöbete üç nöbet tutma gibi, Her klasman sınavı öncesi eşimin inşallah kazanamazsında bırakırsın duaları gibi, 9 yıl boyunca Gelibolu’dan Çanakkale’ye her hafta iki mecburu antrenman ve maç olmak üzere en az 4 defa her türlü olumsuz hava şartlarında gerektiğinde balıkçı motorlarıyla gidip gelmeler, Yöneticilerin ve merkezdeki hakemlerin her türlü Alicengiz oyunlarıyla mücadeleler vb.gibi) yaptığım ve çok sevdiğim hakemliği bırakmak zorunda kaldım. 2012 yılında emekli olmamla birlikte Gözlemcilik için başvurdum ama 2013 yılında İzmir’de ihtiyaç yok diye kurs açılmadığından ancak 2014 yılında açılan kursa katıldım. Kurs sonucu başarılı oldum ancak 16 Eylülde Dernek binasında elektiriklerin kesilmesi, Daha sonraki hafta kurs verecek hocanın mazerti nedeniyle sezon öncesi seminer yapılamadığından bu yazıyı yazdığım 29 eylül itibarı ile daha henüz maç alamadım. İzmir Hakemliğinin neden bu hallere düştüğü sorusuna ben cevap buldum. Herhalde sanada bir ışık tutmuştur. İnşallah tecrübelerimizi aktaracak ortam bulursak yolumuza devam etmeyi planlıyorum….
Hakemlik yaptığım sürede birçok arkadaş ve bir çok anımız oldu. Başka şehre Maça gittiğimizde kendi ilimizden Gözlemci gelmesi gibi, Maç nedeniyle düğününe kimsenin gitmemesi nedeniyle damadın düğünü basması gibi, BOZCAADA’da kadınlardan yediğim küfürler gibi, yine burada tiribünde kazak ören yaşlı teyzeden Çok Kart gösteriyorum diye Fırça yediğim gibi, 9 minibüs Jandarmanın sağladığı güvenlikle (AYVACIK) yada 1 adet kır bekçisinin tek kırma av tüfeğiyle sağladığı güvenlikle amatör kümede yönettiğim maçlar gibi, U17 maçında çıkan kavgayı ayırırken sol kolumun çıkması gibi, o haftasonu içerden askıya aldığım kolla (İstanbul) ikinci ve üçüncü sıradaki takımların çatır çatır oynanan maçından sonra seyircilerin(her iki takımında) alkışları arasında sahayı terk etmemiz gibi, deplasman maçlarına gidiş ve gelişte Lazca ve Azerice türkülerle bana işkence yapan arkadaşlara kendi arabamla giderken Zeki MÜREN’le misilleme yapmam gibi ilk akla gelenlerin yanında Terör bölgesindeki sıkıntılar aklıma geldiğinde şimdi gençken çok cesurmuşuz diyorum. Okadar çok anı varki anlatmaya zaman ve günler yetmez…..
Unutmadan söyleyeyim 07 Kasım 1987 tarihinde eşim Hatice ÖZKAN ile evlendim. 04 Ekim 1988 yılında büyük kızım Merve ( Türkçe Öğretmeni ve geçen yıl Elektirik Eloktronik mühendisi Arda YILMAZ ile evlendi), 21 Aralık1993 yılında da küçük kızım Beyza (İzmir Üniversitesi Hukuk 2nci sınıfta okuyor) dünyaya geldi. Şimdilik torun torba yok, mutlu mesut yaşıyoruz.
Emekli olduktan sonra ne mi yapıyorum. İzmir Gaziemir’de Beyza Emlak Danışmanlık Ve Organizasyon adı altında mütevazi bir büro açtım. Televizyonum, bilgisayarım ve Çay Kahve makinam var(Tüm arkadaş ve dostları beklerim). Tabii birde internet bağlantım var. Sanal ortamda vatan millet kurtarmaya çalışıyorum. Ara sırada eş ve dostun emlak danışmanlığını yapıyorum. Üç beş kuruş veren olursada masraflar için Allah Bereket versin. Mutlumuyum eh işte, en azından evde oturup kendimi hanıma ezdirmiyorum. Bu arada Tecrübem ve eğitimimden, etimden ve sütümden faydalanmak isteyenlerin tekliflerine (değerlendirilmek üzere) açığım……Bu arada yazıyı uzun, fotğraf sayısını bilerek çok tuttum, sen gazetecilik tecrübesiyle en iyilerini seçersin diye… Selam ve Saygılarımla…..

#gallery-1 {margin: auto;}#gallery-1 .gallery-item {float: left;margin-top: 10px;text-align: center;width: 33%;}#gallery-1 img {border: 2px solid #cfcfcf;}#gallery-1 .gallery-caption {margin-left: 0;}/* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */

- Haber Hürriyeti, Yazarlar bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/3318597/hakemlik-yasanir-bitmez-ismail-aydin