NBA’de Rekorların Gecesi

Müthiş bir NBA sezonu izliyoruz. Sezonun başlamasından bu yana 2 hafta olmadan rekorlar kırılmaya başlandı bile.

Öyle maçlar oluyor ki, herhangi bir maç, herhangi bir oyuncu, her an çıkıp müthiş performans gösterebiliyor veya bir gün bakıyorsunuz, bu müthiş performansı bir maçta iki oyuncu gösterip tarihe isimlerini yazdırabiliyorlar.

İşte dün akşamki Lakers – Mavericks maçı da aynen böyle oldu.

Sene başından beri maaşallah’lık bir performans ile takımını sırtında taşıyan Doncic ile senelerdir rekorlarına alıştığımız, izlemeye doyamadığımız LeBron James Dallas’ta karşılaştılar.

Maçtan çok, baş döndüren bir aksiyon filmi izledik sanki…

James 39 sayı, 12 rebound, 16 asist, ve 4 top çalmalık performansı ile efsanevi oyuncu Magic Johnson’ın 1990 yılında ulaşmayı başardığı 30-10-15’lik rekoru geçen ilk Laker oldu. Bu muazzam istatistik aynı zamanda James’in kariyerindeki 82. tripple double’ıydı. (Tripple double – Sayı, rebound ve asistte çift haneli rakamlara ulaşma) Bu aynı zamanda LeBron’un 30 sayıyı geçerek yaptığı 30. tripple double’ı olma özelliği taşıyordu.

Diğer tarafta ise Doncic, 31 sayı, 13 rebound ve kariyerinin en iyi 15 asisti ile oynadı. Kariyerinin 10. tripple-double’ını yapan Sloven oyun kurucu/ forvet, Mavs adına 30-10-15’e ulaşan, Ocak 1996’da Jason Kidd’den sonraki ilk oyuncu oldu.

NBA tarihinde bir maçta ilk defa, rakip takımlardan 2 oyuncu 30-10-15 barajını geçti (LeBron James en yaşlı, Doncic ise en genç oyuncu oldular).

LeBron James uzatmalardaki 16 Lakers sayısının 8’ini atarak galibiyete büyük katkı sağladı. Doncic ise, Mavs’in uzatmalardaki 7 sayısını atmasına rağmen 119-110’lük Lakers galibiyetine engel olamadı.

Burak YARKENT /www.haberhurriyeti.com

- Haber Hürriyeti, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/3316831/nbade-rekorlarin-gecesi