Milletvekili-polis tartışmasına EGM'den suç duyurusu

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Ankara'daki milletvekili polis tartışmasında "milletvekili hakkında görevi başındaki memura yönelik tahrik, hakaret ve tehdit" gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulacağını bildirdi. 

EGM'den yapılan açıklamada, "Türk Polis Teşkilatına sistematik saldırılar yapıldığı" ifade edilerek, şunlara yer verildi:

"Bu bağlamda, geçtiğimiz günlerde önce 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde bir grup milletvekilinin izinsiz, gayri hukuki bir şekilde pankart asarken, kendisini engellemeye çalışan polis memuruna yapmış olduğu hakaretler herkes tarafından biliniyor,

Yine yakın zaman önce terör örgütü elebaşının sözde tecritinin sonlandırılması için örgüt yandaşlarının tüm Türkiye'de yapmak istediği yürüyüş engellenmiştir. Bu sırada İstanbul Kadıköy’de bir milletvekilinin polisimize yumruk atması da herkesin malumudur.

Bu ve buna benzer hakaret ve davranışlar sadece bu provokasyonlardan birkaç tanesidir."

Ankara'daki olay

Ankara Kızılay’da, Göç İdaresi'nin denetiminde, "bir işyerinin tabelasında yazan isimle ruhsattaki ismin farklı olduğu, tabelanın da TSE standartlarına uymadığı tespit edildiği" belirtilen açıklamada, bu konuda işlem yapılırken ekiplere müdahale edildiği kaydedildi. 

Açıklamada, yaşanan olay şu ifadelerle aktarıldı: 

"İşlem yapılmak istenirken, içeride bulunan milletvekili dışarı çıkarak, polislerimizin kanuna ve hukuka uygun olarak yaptığı işlemi provoke ederek engellemeye çalışmıştır. Söz konusu milletvekilinin hukuki çerçevede yapılan bu işlemi, işyeri sahibinin uyruğuna bağlayarak siyasi bir zemine çekmeye çalışarak ırkçılık yapıldığını iddia etmesi de ayrı bir garabettir.

Teşkilatımıza yönelik düşmanlığı herkesçe bilinen milletvekili, denetim esnasında polisimize hem fiziksel hem sözlü hakaretlerde bulunmuştur.

Milletvekilinin bu hakaretlerine ekiplerimiz tarafından sabırla karşılık verilmiş ve hukuka aykırılık oluşturan olaya personelimizce doğru şekilde müdahale edilmiştir.

'Sadece kullandığı kelime bizi üzdü'

Ancak milletvekilinin hakaretlerini ısrarla devam ettirmesi ve parmak sallayarak personelimizi tehdit etmesi üzerine bir polis amirimiz istemediğimiz bir şekilde karşılık vererek, nahoş bir kelime kullanmıştır.

Sadece kullandığı bu kelime bizi üzmüş olup, konuyla ilgili tahkikat başlatılmış ve ilgili personele gerekli uyarılarda bulunulmuştur.

Suç duyurusu kararı

Bununla birlikte sözkonusu milletvekili hakkında görevi başındaki memura yönelik tahrik, hakaret ve tehdit gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulacaktır.

Ülkemizde ten renginden ve uyruğundan dolayı hiç kimseye farklı bir tutum takınılması söz konusu olmamasına rağmen kanun dışılığı örtmek amacıyla iş yeri sahibince dile getirilen 'tenimden dolayı böyle davranıyorlar' iftirası da bu oyunun diğer bir parçasıdır. Ayrıca bu konuda da suç duyurusunda bulunulacaktır."

Kızılay'da ne olmuştu?

Siyasilerin de karıştığı "tabela" tartışması Ankara Kızılay’da Somali kökenlilerin işlettiği bir kafenin tabelası nedeniyle başladı. "Sarı-kırmızı-yeşil" renkleri nedeniyle değiştirilmesi istenen tabelanın yeni haline yönelik müdahale sırasında kargaşa yaşanmıştı. 

Kafede bulunan DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ile orada görevli Emniyet Amiri arasında yaşanan gerginlik sırasıda "sert ifadeler" kullanılmıştı. 

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan yaptığı açıklamada, “Emniyet güçleri vatandaşa hizmet etmek için vardır, saygısızlık ve hakaret için değil. Herkes haddini, hududunu bilecek. Kimse kamu gücüne sığınıp halka parmak sallayamaz! Hakkın yanında dimdik duran Sayın Yeneroğlu'na yapılan muameleyi esefle kınıyorum“demişti. 

Göç İdaresi'nden TSE standardı açıklaması

Göç İdaresi'nden yapılan açıklamada, tabelalardaki "yabancı dildeki ifadeler Türkçe ifadelerin yüzde 25'ini geçmeyecek büyüklükte puntolarla yazılmasının TSE standardı olduğu" ifade edilmişti. 

Açıklamada, oluşturulan komisyonlarca denetim yapıldığı belirtilerek, "Ankara'daki iş yerine ait tabelaya yönelik işlem, kolluk kuvvetlerince yürütülen bu denetimler kapsamında gerçekleştirilmiştir” denilmişti. 

Bu kapsamda bazı siyasi parti temsilcileri tarafından yapılan açıklamalarda, "bu denetimin büyük şirketler için neden yapılmadığı" yönünde eleştiriler dile getirilmişti. 

Bu arada, tartışmalara neden olan kafe tabelasının bir bölümü de gece beyaz renkle kapatıldı. 

- Haber Hürriyeti, 3. Sayfa bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/11177277/milletvekili-polis-tartismasina-egmden-suc-duyurusu