Karaburun Batı Yakası Köylerinde Bitmeyen Çile

ilhami Arslan
ilhami Arslan

Şükür pandemi hafifledi önlemler hayli yumuşadı. Bunalan insanlar kendini sahillere, varsa ikinci konutlarına tatil beldelerine atıyor.
Bu aşamada hiç istemedikleri sürprizlerden biri, yolların bozuk olması. Bozuk ne kelime, geçip gitmeye imkan vermemesi.

Sizi Balıklıova ayırımı İltur-Karareis- Küçükbahçe yolunu görmeye davet ediyorum. Mümkünse yüksek bir otomobille ya da 4 çekerli bir araçla gelin, yoksa alt takımı unutmanız gerekebilir.
 Hepi topu 35 km'lik, eskiden bucak merkezi olan Küçükbahçe mahallesi ile herbiri kasaba kadar nüfusa sahip çok sayıda  tatil sitesine yaz kış ulaşım sağlayan seçeneksiz bir yoldan söz ediyorum.
Keşke yolu kullanan sadece köyler ve site sakinleri olsa. Başkaları da var
Uzunca bir dönem RES kurulurken  30-32 tekerlekli azman tır'larla dev kuleler, kanatlar ve platform inşaatı için malzeme taşındı. Balık çiftliklerine yıllardır dolu ağırlığı  30-40 tondan az olmayan kamyonlarla dev yem çuvalları götürülüyor. 

Hele bir de  görünce esas duruşa geçtiğimiz, seramik fabrikalarına özel toprak taşıyan sarı hafriyat kamyonları grubumuz var ki, yıllardır nerdeyse ahbap olduk. O dar ve virajlı yolda birini gördük mü biliyoruz arkadan 3 veya 4 tane daha gelecek, ona göre önlem.alıyoruz.

Öyle ya yol herkesin, herkes kullanacak. Kullanacak da, kağıt kadar asfalt bu yüke nasıl dayansın?

Yazın sıcağında yumuşayarak derin hendekler ve tepeler oluşturan,  kışın yağmurunda yerinden sökülüp derin çukurlarla "bezenen" yol, özellikle bu yıl tam bir çileye ve tuzağa dönüştü.
Cep telefonuyla çektiğimiz ekteki  resimler yolun durumunu tam yansıtmıyor. Allah sizi inandırsın yolu kullanıp da altı vurmayan tek bir otomobil yok. Alt takımı yolda bırakıp çekici gelene kadar yolda sabahlayan araç sahipleri ve yolcular bile var.

Mahalle olalı beri Büyükşehir ilgileniyor, sağolsun. 

Ortalama 2 yılda bir yama yapıyor. Ama ne hikmetse ilk bozulan yerler yine bu yamanan yerler oluyor. 
Son iki yıldır önce Karareis sonra Salman barajlarindan Çeşme’ye su götürecek borular için yol boyunca hendekler kazıldı. Sürücülerin çilesi daha da arttı.  Yağmurda çamur deryası, kuraklıkta toz bulutu ve hendeğe düşme tehlikesi derken boru döşeme işi şükür bitti gibi.  Bu arada benim gibi  yaşasın yolumuz genişliyor  diye sevinenler bile oldu. Ama İris gölü yakınındaki 1800 m.lik bölüm hariç yolda değişen hiçbir şey olmadı .

Sonuç ve kısa talep ;

Pandemiden sonra ilk tatil ve turizm mevsimi açılıyor. Ola ki  ilgili ve yetkililerden okuyan ve etkilenen olur.
Büyükşehir'in ilgili birimlerine sesleniyoruz: 
Allah aşkına YOLUMUZU YAPIN !
Kamyonlara tonaj sınırı koyun.
Periyodik bakımlarını daha sık ve daha kaliteli asfaltla yapın. 
Change.org'da kampanya başlamadan, Cimer'e filan başvurmak zorunda kalmadan şu yolu onarın!  
Bu çağrıyı  bu feryadı lutfen duyun!
Yolsa ilk seçimde biz bir şeyler yapacağız... 
Ve siz değerli Karaburun Sevdalıları, merkezde veya doğu yakası köylerinde oturuyor da olsanız bizim mağduriyetimize ilgisiz kalmayın,  desteğinizi eksik etmeyin. 
Unutmayın yarımadanın  batı yakası 2022 yılında bile Karaburun’un o eski unutulmuşluğunu  yaşıyor!

İlhami Arslan 
01.Haziran 2022, Küçükbahçe 

- Haber Hürriyeti, ilhami Arslan tarafından kaleme alındı
https://www.haberhurriyeti.com/makale/10449973/ilhami-arslan/karaburun-bati-yakasi-koylerinde-bitmeyen-cile