Ejder Meyvesi Urlayı Çok Sevdi

En sevilen tropikal iklim meyvelerinden olan ejder meyvesi, Urla'da Bademler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından İzmirliler için üretilmeye başlandı.

Kaktüs familyasının 'süper besin' grubundaki en değerli meyvelerinden ejder ya da pitaya, Türkiyede bazı şehirlerde üretiliyor. Ancak Yarımada iklimini doğasına uygunluğu nedeniyle çok seven pitaya; içerdiği protein, lif, karbonhidrat, C ve B vitamini, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerinin zenginliğiyle kooperatif yönetiminin de radarına girdi.

Geçen sene Ekim ayında ekimine başlanan ejder meyvesi, Bademlerde uykuya yatırılmaya bile ihtiyaç duymadan serpildi. Boy veren çeliklerin günde 1-2 cm uzadığını belirten kooperatif başkanı Murat Kulaç, "Heyecanlı ve mutluyuz. Her bir çeliğe gözümüz gibi bakıyoruz, seneye meyvelerini alacağız" dedi. Böylece bizler de tropikal Amerika, Meksika, Vietnam, Havai, Karaipler, Tayvan gibi ülkelerde üretilen bir süper besine kolayca ulaşabileceğiz. Hücre yenilemeden toksin temizliğine, solunum temizliğinden bağışıklık güçlendirmeye her derde deva pitayayı yeme tavsiyesi ise buzlu olarak kabuğu hariç her yeri. Şimdi tüm kooperatif üye ve çalışanları heyecanla ilk meyveleri bekliyor...

- Haber Hürriyeti, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.haberhurriyeti.com/haber/10403236/ejder-meyvesi-urlayi-cok-sevdi