19 Mayıs Atatürk'ü Anlama

Beyhan Biçkin Kozanoğlu
Beyhan Biçkin Kozanoğlu

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Spor Bayramı aslında ATATÜRK’Ü ANLAMA olarak değiştirilmeli.

“Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir” sözü altında yatan gerçeği geç olmadan anlamak lazım.

Atatürk’ü ismen değil fikren anlayabilen gençler yetiştirilmeli. Bunu da başkalarına devretmeden, eğitim kurumlarından beklemeden anne, baba olarak biz yapmalıyız ki aklı hür vicdani hür gençlerimiz olsun.

Saçma sapan dizilere saplanıp kalmak yerine evlatlarımıza tarihini öğrenebileceği imkanlar sunmalıyız. Unutmayın ki tarihi adı altında sunulan diziler bile dürtülme ile yazılan senaryodur.

Atatürk, “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.” derken sence ne demek istemiş diye sormalıyız.

Atatürk “Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum” derken hangi Türk gençliğine olan güvenini de anlatmıştır bunu da anlamak, anlatmak lazım.

Atatürk’ün kurduğu partinin simgesi olan 6 ok hangi düşünceleri simgeler , şimdilerde bu okların hedefi şaşmış mıdır bunu bile konuşmak gerekir.

Haberleri seyrederken getirilen yasakların nedenlerini, niçinlerini çocuklarımızla tartışmak lazım.

16 Mayıs’ta başlayan Samsun yolculuğunun, 19 Mayıs’ta Samsuna varışı sonrası önemlidir. ‘’Bunun önemini biliyor musun çocuğum’’ dememiz lazım.

Havayı, suyu, hastalıkları bahane ederek neden bu kutlamaların engellendiği konuşulmalı ki, çocuklarımız gelecekte onları bekleyen tehlikelerin farkına varabilsin.

19 Mayıs Kurtuluş Savaşının başlangıcı kabul edilir. Sorun bakalım Kurtuluş Savaşı hakkında çocuklarınız ne biliyor neleri bilmiyor.

Yani her zaman söylediğim gibi MIŞ gibi kutlama olmaz. Atatürk heykellerine bile tahammülü olmayan, portrelerini şereflerinin geldiği çöpe atma cesaretini bulan, beyinleri ters çalıştığı için posterlerini ters asma zavallılığı gösteren, Atatürk gibi bir değerin kesip attığı tırnak olamayacakların, onun özel hayatı ile ilgili söylemlerde bulunduğu bir dönemde eğer Atatürk’ü anlamıyor ve fikirlerine sahip çıkamıyorsak bu hepimizin ayıbıdır. Bu yüzden de mış gibi kutlama yapmanın hiçbir anlamı yoktur diye düşünüyorum.

Geç olmadan anlamamız gereken en önemli şey, vatanın alternatifi yoktur. Bu yüzden siyasi görüşünüz ne olursa olsun ortak kaygınız vatan olsun sözü, anlayana çok anlamlıdır.

Tek dünya lideri, tek Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını sevgi saygı ve minnetle anıyorum.

Beyhan Kozanoğlu Biçkin / [email protected]

- Haber Hürriyeti, Beyhan Biçkin Kozanoğlu tarafından kaleme alındı
https://www.haberhurriyeti.com/makale/10361614/beyhan-bickin-kozanoglu/19-mayis-ataturku-anlama