Son Dakika
17 Haziran 2019 Pazartesi

“Yaz ayları mantarı tetikliyor”

21 Ağustos 2013 Çarşamba, 12:45

Mantar hastalıkları yaz aylarında en sık görülen cilt hastalıklarının başında yer alıyor.

www.haberhurriyeti.com / SAĞLIK
Yaz aylarında artış  gösteren mantar hastalıkları hakkında bilgi veren İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Kıymet Handan Kelekçi, deride oluşan mantar hastalığı belirtilerini; deride kızarıklık, kepeklenme, kaşıntı, deri soyulmaları su ve iltihap dolu kabarcıklar, kıllarda dökülmeler, tırnaklarda kalınlaşma, kabalaşma ve renk bozukluğu, ağız mukozasında yanma ve ağrı şeklinde sıraladı.

“BİRÇOK HASTALIĞI TAKLİT EDEBİLİYOR”

Yrd.Doç.Dr. Handan Kelekçi, mantar hastalıklarının klinikte birçok hastalığı taklit edebildiğini, gerçek tanısının, deri veya mukozadan alınan kazıntının KOH(Potasyum hidroksit) ile bekletilip ışık mikroskobunda incelenmesiyle konulabildiğini söyledi.
Yrd.Doç.Dr.Kelekçi, “Mantar enfeksiyonun oluşmasına antibiyotik kullanımı, şeker hastalığı, bağışıklık sistemi bozan hastalıklar, şişmanlık, mantar enfeksiyonlu hayvana veya kişiye temas, banyodan ve havuzdan sonra kurulanmamak, terleme, beslenme bozukluğu ve kötü hijyen koşulları zemin hazırlayabilir” şeklinde konuştu.

“ORTAK KULLANIM ALANLARINA DİKKAT”

Yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla birlikte terlemenin meydana geldiğini; bunun da özellikle ayak parmak arası, kasıklar ve bayanlarda göğüs ve koltuk altı kıvrım bölgelerinde mantarın ortaya çıkmasına zemin hazırladığını vurguladı. Özellikle tatil yerlerindeki ortak kullanım alanlarına dikkat edilmesi gerektiğine işaret eden Yrd.Doç.Dr. Kelekçi,  deniz suyundaki  tuzun  mantarda kurutucu etki yapabildiğini ama tedavi etmediğini söyledi. Yrd. Doç.Dr. Kelekçi , “Daha az terleteceği için açık ayakkabı, sandaletler ve terlikler tercih edilmelidir. Mantar sporlarının çokça yer aldığı havuz, banyo, duş, hamam gibi yerlerde çıplak ayakla gezmekten kaçınılmalıdır. Banyodan ve denizden sonra vücudun nemli ve ıslak kısımlarını mutlaka kâğıt havlu veya sık yıkanan havlularla kuru ve temiz tutmak gerekmektedir. Mantarı bilinen kişilerin terlik, ayakkabı, giyecek, şapka ve tarak gibi özel eşyaları ortak kullanılmamalıdır” dedi.

“TEDAVİ DÜZENLİ UYGULANMAZSA MANTAR TEKRARLAYABİLİR”

Yrd. Doç.Dr. Kelekçi,  kış aylarında da kapalı ayakkabılar giyilmesi ile oluşan ayak terlemesinin mantara yol açabildiğini ama kısa süren tedavilerle mantarın iyileşebilen bir hastalık olduğunun altını çizdi.
Kelekçi hastalara kış ayları için de şu önerilerde bulundu: “Naylon içermeyen pamuklu giysi, iç çamaşır ve  çorap giyilmelidir. Mantarlı bölgeyi kuru tutmak, havalandırmak, giysileri sık değiştirmek ve yıkamak gereklidir. Tedavi düzenli uygulanmazsa tekrarlayabilir. Tedavide kızarıklar geçtikten sonra iki hafta daha devam edilmelidir. Tırnak mantarının tedavisinde 12 ay devam edilmelidir” dedi.

“PİYASADA SATILAN BİTKİSEL ÜRÜNLERİ ALMAYIN”

Piyasalarda satılan etkinliği kanıtlanmamış bitkisel içeriği olduğu söylenen ürünlere dikkat edilmesi gerektiğini de hatırlatan Yrd.Doç.Dr. Kıymet Handan Kelekçi  bu tarz ürünlerin mantarı arttırabildiğini veya egzemaya sebep olabildiği uyarısında bulundu. Kelekçi, “Dermatoloğunuzun önerisine göre size ve hastalığınıza uygun, mantara karşı etkili deriye uygulanan krem, losyon, sprey, şampuan formlarında ilaçlar ve ağızdan alınan ilaçlar tercih edilmelidir. Kortizon içeren mantar kremleri uzun süreli kullanılmamalıdır” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri