Son Dakika
15 Kasım 2019 Cuma
”

Yanan ormanlar için FİDAN PİYANGOSU düzenleyelim

09 Eylül 2019 Pazartesi, 17:40

İzmir Milli Piyangocular Odası Başkanı Paşa Çakmak, üyelerin yaşadığı sorunları ve piyangoya güvenin artması için yapılması gerekenleri Haber Hürriyeti’ne anlattı. Yanan orman alanlarının yeşertilmesi için bilet basılmasını ve Milli piyango bayilerinin bunları pirim almadan satmaya hazır olduklarını belirten Çakmak, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’le bu konuda konuşmak istiyoruz ama randevu alamıyoruz” dedi.

İzmir Milli Piyangocular Odası Başkanı Paşa Çakmak’ın sorularımıza verdiği cevaplar şöyle:

Sayın Çakmak kaç üyeniz var İzmir’de

Biz kocaman bir aileyiz. Bin 300 üyemiz var.

Üyelerin sıkıntılarına yönelik çözüm üretebiliyor musunuz.

Piyango dijital makinaya geçtiği için sıkıntı yaşayacağız. 2020’ın ortasına kadar klasik milli piyango devam edecek. Daha sonra hedef belirlememiz lazım.

Milli piyango biletlerinin makinalarda oynanması sokakta milli piyango satan satıcıları zor duruma soktuğunu belirten …

Milli piyango özelleştirildi. Son günlerde milli piyango biletlerinin makinalarda oynatılmaya başlandı. Oyunların dijital ortamda oynanmasına doğru hızla gidiliyor. Milli Piyango bileti satan sizler bu konuda ne diyorsunuz?

Yanlış bilgilendirme milli piyango ve sayısal oyunlarını toplumun gözünde düşürdü. Milli piyango 10 yıllığına satıldı. Kar eden kurum satıldı ve zarar ettirildi. Milli piyango özelleştirme olmadan da toplumun kılcal damarlarına zarar vermeden yürütülebilirdi. Bu kurum özelleştirilmeye ihtiyacı olmayan bir kurumdu. Yetkililerin biran önce özelleştirmeden vazgeçmesi ve yatırım yapması lazım. Piyango, iddaa gibi bir oyun türü değil. Havuz türü bir oyun insanlara çalışmadan üretmeden para kazanmaya itmemesi lazım milli piyango satışları. Dünyada tek piyango Türkiye ve Kıbrıs’ta var bunun nostalji olarak devam etmesini istiyoruz. Biran önce bu özelleştirmeden vazgeçilip tekrar genel müdürlüğü bünyesine dönülmeli ve piyangonun sayısal makinaları yenilenerek, milli piyango bayilerine dağıtılmalıdır.

Makineden oynanan şans oyunları Seyyar bayilerin de işsiz kalmasına neden olacak. Buradan ekmek yiyen üye sayınız çok mu?

Tamamen makineleşmeye geçildiği takdirde 10 bin 600 piyango bayi işsiz kalacak. Bu insanların psikolojileri bozulacak. Evden dışarı çıkamayacaklar. Milli Piyango bir çok kadına da iş aş kapısı oluyor. Devletimizin bayilere teşvik vermesi gerekirken, “Senin işin bitti git” dememesi lazım. Makinaların olmadığı yerlerde Belediye bize yer verirse biz de kirasını öderiz ve kamuya ek gelir kapısı olabiliriz. Antalya’da bunun örneği var. Biz de aynısını İzmir’de yapmak istiyoruz. Bayiler İzmir’de fuara bile giremiyor. İZFAŞ bizi esnaf yerine koymuyor.

ESKİ BİLETLER 100 BİN LİRAYA SATILIYOR

İzmir Milli Piyangocular Odası Başkanı Çakmak, ikramiye çıkmayan piyango biletlerinin atılmaması önerisinde bulundu. Milli Piyango İdaresi’nin özelleştirilmesinin gündeme gelmesiyle koleksiyoncuların klasik piyango bileti toplamaya başladıklarına dikkat çeken Çakmak, “Koleksiyonculara bilet satmak isteyenler piyasadaki klasik piyango biletlerini toplayıp internetten satıyorlar. Klasik biletler çekiliş tarihinin özelliğine göre 100 bin liraya kadar müşteri bulabiliyor. ‘Piyango özelleştirildiğinde kapatılırsa veya makineden oynanmaya başlarsa’ düşüncesi klasik piyango biletlerine olan ilgiyi artırdı. Odamıza her gün eski biletlere yönelik büyük talepler geliyor. Vatandaşlarımıza ikramiye çıkmasa bile biletlerini atmamalarını tavsiye ediyoruz” dedi. Milli Piyango biletinin Merkez Bankası tarafından değerli kağıda basıldığını hatırlatan Çakmak, “Bir bilet, aynı para gibi iki ayrı para kağıdına basılarak elde ediliyor. Biletler, Merkez Bankası tarafından basılıyor. Zaten piyango biletleri değerli kağıt, koleksiyoncular biletleri daha da değerlendirdi. Elimizde azalsa da eski piyango biletleri bulunuyor. Bu yönde merakı olanlar odamıza müracaat edebilir” diye konuştu. Vatandaşların tarihi bilet alırken dikkat etmelerini de öneren Başkan Çakmak, “İnternetten bilet almayın, görmediğiniz bilete para vermeyin. Satıcı ile yüz yüze görüşerek bileti alınabilir” dedi.

YEŞİL SEFERBERLİĞİNE BİZ DE KATKI KOYALIM

İzmir Milli Piyangocular Odası Başkanı Paşa Çakmak, “Yangında kül olan orman alanlarının yeşertilmesi kampanyasına biz de katkı sağlayabiliriz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Milli Piyango Müdürlüğü ile görüşülerek bir kampanya düzenlemek istediklerini belirten Çakmak, “İkramiye yerine eşya verilebilir. Biz de bu biletleri seve seve satabiliriz. Başkan Tunç Soyer bu konuda bizim yanımızda olursa işadamlarıyla birlikte İzmir’de büyük bir kampanya başlatıp yanan ormanlarımızın yerine tekrardan fidan dikebiliriz” dedi. Bu konuda Başkan Soyer ile görüşmek için randevu talep ettikleri ancak bir türlü görüşemediklerini belirten Başkan Çakmak, Proje için şunları söyledi. Belediye Milli Piyango’dan izin alarak bilet bastırsın. Üyelerimiz bu biletleri pirim almadan satsın. Elde edilen gelirle yanan ormanlarımızın yarası sarılsın. Bizim kişisel bir beklentimiz yok. Sadece İzmir için bir şeyler yapmak istiyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz