Son Dakika
15 Kasım 2019 Cuma
”

WhatsApp Trafikte Tehlike Saçıyor

Direksiyon başında telefonla mesaj atmaya çalışanlara dikkat!

09 Nisan 2019 Salı, 10:37

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkan Vekili ve İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, trafik güvenliğini tehdit eden bir gerçeğe dikkat çekti. Anık, whatsapp kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte araçla seyir halindeyken mesajlaşmanın çılgınlık boyutuna ulaştığına işaret etti.  Sürücülerin bir yandan araç kullanırken, diğer yandan ellerinde akıllı telefonlarla mesaj yazmaya çalıştığını, bu yüzden trafik kazalarının meydana geldiğini belirten Anık, bu durumun can ve mal kaybına yol açtığını, ancak tespiti zor olduğu için etkili mücadele edilemediğini söyledi.

‘Hayatlarını Tehlikeye Atıyorlar’

Araç kullanırken mesaj yazmaya çalışmanın reaksiyon mesafesini uzattığını vurgulayan Anık, “Saatte 110 kilometre hızla giden bir sürücü için tehlike anında reaksiyon mesafesi (ayağın gazdan çekilip fren pedalına basılıncaya kadar katedilen yol) normal koşullarda 31 metredir. Bu mesafe, elde cep telefonu ile konuşuluyor ya da mesaj yazılıyorsa 45 metreye kadar çıkabilmektedir. 14 metrelik bu sapma ne yazık ki can ve mal kaybına yol açan trafik kazası demektir. Telefonla mesaj yazmaya çalışan ya da konuşan sürücüler, hem kendilerinin hem yanındakilerin hem de çevresindekilerin hayatlarını tehdit ediyor!” dedi.

Tespit Etmek Zor

Karayolları Trafik Kanunu’nun 73’üncü maddesi C bendine göre seyir halindeyken cep telefonu kullanmanın yasak olduğunu ifade eden Anık, “235 TL para, 10 da puan cezası var. Ancak özellikle mesaj yazan sürücüleri kameralar ya da trafik ekipleri tarafından tespit etmek zor! Burada iş, araç kullanırken mesaj yazmayı alışkanlık haline getirenlere düşüyor” şeklinde konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz