”

Vogel “3. oyuncu” dedi

Lakers’ın yeni koçu Frank Vogel, Los Angeles medyasının karşısına çıktı.

15 Ekim 2019 Salı, 17:40

Tüm basketbolseverler nefesini tutmuş, NBA’in 2019-2020 sezonunun açılmasını beklerken, Lakers’ın yeni koçu Frank Vogel, Los Angeles medyasının karşısına çıktı.
Ben dahil Frank Vogel’ı karşısında gören tüm basın mensuplarının kafasındaki tek soru işareti Lakers’ın ofansif yapılanmasının saha içinde kimin tarafından organize edeceğiydi.
Takımın ilk hazırlık maçının ardından James’in gazetecilere verdiği demeçte, takımın ofansif organizasyonunun Davis tarafından organize edilmesi gerektiğini söylemesi, oyun genelinde de daha fazla oyun kurucu pozisyonunda oynaması, gelecek için Lakers’ın nasıl bir saha içi dizilişi ile oynayacağı hakkında bize biraz ipucu vermişti ama, bu konuda Vogel’ın söyleyecekleri herşeyden çok daha önemliydi tabii ki.
“3. oyuncu” dedi Vogel.
James/ Davis ikilisinin zaten cebinde olduğunu, bu oyunculardan alacağı minimum ve maksimum verimin ne olacağını, takıma ne verip ne götürebileceğini bilen tecrübeli koç, belli ki “dışarıda boşta kalan oyunculardan maksimum neyi, nasıl alabilirim” tarafına odaklanmıştı.
Haksız da değildi aslında..
Koskoca 2018-2019 sezonunun tümünde 25.6 asist ortalaması ile oynayan Lakers’ın, ilk iki hazırlık maçında, maç başı 30 asist çıkartması, takımın birbirine daha yardımcı bir kimliğe büründüğünün göstergesiydi.

Kaldı ki sezon başında, geçen senenin sürpriz şampiyonu Raptors’dan büyük ümiterle transfer edilen Danny Green, bu konu hakkında konuşmuş ve James/ Davis ikilisinin varlığının kendisine yarattığı boşluk için, ikiliye teşekkür eden bir demeç vermişti.
Büyük oyuncularla oymamak böyle birşey işte.
James ve Davis gibi oyuncular takımın skor gücüne, sadece attıkları sayılarla değil, yapmış oldukları asistlerle de müthiş katkı veriyorlar. Yaptıkları toplu ve topsuz oyun varyasyonları ile durdurulması çok güç silahlara dönüşebiliyorlar.
Yalnız…
Lakers gibi iki süper-star oyuncuyu kadrosunda bulunduran bir takım için yukarıdakileri söylemesi çok kolay, ama bu durumun diğer oyuncular üzerinde yaratacağı baskıyı düşünebiliyor musunuz? Bu psikolojik baskının zorluğunu?
Şüphesiz ki, Green, Avery, Bradley, Rondo, Kuzma, Caldwell-Pope, Caruso birbirinden çok değerli, iyi şutor oyuncular ve 2019-2020 sezonunda, James ve Davis sayesinde, daha önce hiç bulamadıkları kadar fazla şut şansı bulacaklar.
Asıl soru şu, acaba bunlardan kaçını değerlendirip, takımın skor gücüne katkı sağlayabilecekler?
Vogel, sevdiği tipte, ve kalburüstü bir kadronun başında. Yapılması gereken tek şey, Vogel’ın sisteminin bu kadroya adapte edilebilmesi ve bu oyunculardan, maksimum verim alınabilecek iyi bir takım yaratılabilmesi.
Sistem doğru uygulanırsa Lakers 2019-2020 sezonunu arzu ettiği yerde tamamlayabilir.

Burak Yarkent / Los angeles

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz