Son Dakika
18 Ağustos 2019 Pazar
”

VİCDAN…

28 Mart 2013 Perşembe, 22:00
VİCDAN…

VİCDAN…

Ekonomide bir çok enstrüman kullanılır.
Bunların bir çoğu ile haşır neşirizdir. Aklımıza gelenlerin başında kredi, çek, senet, tahvil, hisse senedi vb gibi enstrümanlar gelir.
Bunların büyük bölümünü de sanayicilerimiz, iş adamlarımız kullanır. Biz (sokaktaki adamlar) arada kredi kullanırız. Büyük bölümümüzün çekle, tahvil, hisse senedi gibi konularla işimiz bile olmaz.
Arada kredinin yanında alış-veriş yapıyorsak senet ile biraz haşır neşir oluruz o kadar…
Pekiyi diğerleri yani bu enstrümanların büyük bölümünü kullananlar bu konularda sıkıntı çekerler mi?
Onlar da bizim kadar yakınmasalar da (!) arada sesleri çıkar.
Nasıl mı?
Bakınız Türkiye’deki tüm sanayici, işadamı, tüccar, girişimciyi bünyesinde barındıran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin en etkili ve yetkilisi olan Yönetim Kurulu Başkanı bu konudaki sıkıntılarını dile getirirken ne diyor?:
“TOBB Başkanı’ndan bankalara ağır eleştiri
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “(Bankaların) maliyetleri 1 artıyor, karşıya yansıtmaları 5… Bu vicdansızlık. Avrupa’nın en karlısı da Türk bankacılık sistemi… Böyle bir şey olur mu?” diye konuştu.”
Haberin başlığını görünce, “Allah Allah… Durduk yerde bu da nereden çıktı?” dedim kendi kendime.
Efendim, benimde üye olduğum Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin her yıl düzenlediği Kartepe Ekonomi Zirvesi’nde bir sunum yapan Hisarcıklıoğlu, bankalardan ‘vicdanlı’ bir tutum sergilemelerini beklediklerini anlatmış.
Bankaların ekonominin olmazsa olmaz unsuru olduğunu vurgulayan TOBB Başkanı, “Ama vicdanlı olsunlar diyoruz biz. İstediğimiz vicdanlı olmaları. Karlarında müthiş patlama var. Sıkıntı şu, geçen sene mevduat faizlerini 1 puan artırmışlar ama kredi verdiklerinin puanı tam 5 misli artmış. Yani maliyetleri 1 artıyor, karşıya yansıtmaları 5. Bu vicdansızlık. Avrupa’nın en karlısı Türk bankacılık sistemi… Böyle bir şey olur mu arkadaş ya? Onlar da kar etsin, onların zararının bedelini de biz 2001’de ödedik. Öyle bir şey istemiyoruz tabi ki. Sen şimdi faizle para veriyorsun bankaya, senin mevduat faizin 1 puan artacak, aynı şirket mevduatını 5 puan yükseğe kredi olarak alacak. Bu bir haksızlık, vicdansızlık… Açık söyleyeyim” ifadelerini kullanmış…
TOBB’un, milli gelirin yüzde 75’ini temsil ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyasının önceki Kasım ayından 2012 Kasım ayına kadar 1 milyon 100 bin kişiye istihdam sağladığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, ”TOBB Türkiye’deki özel sektörün çatı kuruluşu olarak 12 milyon 600 bin istihdamı temsil ediyor. Türkiye’de yapılan yatırımların yüzde 82’si, Türkiye ihracatının da yaklaşık yüzde 90’ını yapıyor” demiş.
Türkiye’nin 2010-2012 döneminde en hızlı büyüyen 100 şirketini seçmek için ”Türkiye 100 Programı” başlattıklarını da belirten Hisarcıklıoğlu, işadamlarına kefil olduklarını, üyelerin karlı projelerle kendilerine gelmeleri durumunda kefalet sağladıklarını dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, ”Kredi Garanti Fonu’yla geçen sene 5 bin 22 tane kefalet vermişiz, 1,5 trilyonluk kefalet karşılığında bu arkadaşlarımız bankalarından toplam 6 milyar liralık kredi kullanabilmişler” diye konuşmuş.

KARŞILIKSIZ ÇEK

Karşılıksız çeklere uygulanan hapis cezasının kalktığını anımsatan Hisarcıklıoğlu, bu konuda “Bunun sebebi neydi? tam 240 bin dosya Yargıtay’da onaylanma noktasındaydı. Onaylansa 240 bin kişi hapse girecekti. 240 bin firmanın sahibi… Türkiye’deki hapishanelerin kapasitesi 144 bin. Karşılıksız çek sayısı bu yıl yüzde 52 arttı. Türkiye’de şu an firmalar ödeme zorluğu yaşıyor, tahsilât zorluğu yaşıyor” demiş…
Bunları okuyunca şöyle bir düşündüm;
Yaptıkları işlerde kullandıkları para miktarları bizim rüyalarımızda bile sayamayacağımız kadar çok olan bu değerli iş insanlarımızın yanında bizim küçük kredi miktarlarımız ne kadar önemli olur?..
Sizce önemi var mı?

30 MİLYAR TAKİPTE

Bir de şu habere bakar mısınız?
“BDDK verilerine göre 2012 yılında 7,8 milyar lira konut, 21,8 milyar lira ihtiyaç kredisi takibe düştü. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu’nun yazılı soru önergesine verdiği cevapta, BDDK’nın 2012 yılında ödenemeyen konut ve ihtiyaç kredisi miktarıyla bu kredilerin kaç kişiye ait olduğuna dair BDDK verileri açıklandı. Buna göre, geçen yıl 194 bin 38 kişinin kullandığı 7 milyar 886 milyon 360 bin lira tutarındaki konut kredisi takibe alındı. İhtiyaç kredisi kullanan 5 milyon 214 bin 919 kişi de 21 milyar 820 milyon 823 bin liralık borcu ödeyemedi…”
Ben yorum yapmayacağım…

www.haberhurriyeti.com / BARIŞ KUDAR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz