Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

Uyuşturucu dosyası (Ecstasy-1)

15 Kasım 2013 Cuma, 18:28
Uyuşturucu dosyası (Ecstasy-1)

Yazarımız Dr. Elif Mirza yaşamda büyük bir yıkıma neden olan uyuşturucuya dikkat çekiyor. Ecstasy ile başlayan dizi diğerleriyle devam edecek. Herkesin bu yazıları okuyup bilgilenmesini arzuluyoruz. Anneler, babalar özellikle dikkat…

BUTTERFLY, MERCEDES, POKEMON, ARMANI, ROLEX, ZORO

Avrupa ve ABD’de EKSTAZİ (ecstasy)’yi ifade etmek için kullanılan bazı sözcükleri yazarak başlamak istedim bugün…

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nün yanısıra ‘Ekztaziyi Bırakma Günü’nün de belki literatürlerde yer etme vakti geldi…..

Ekstazi bir amfetamin türevi olup MDMA (3,4-metilen dioksi metamfetamin) olarak da ifade edilebilir. Ağız yoluyla alınır. Tablet dışında toz, sıvı veya kapsül şeklinde üretilenleri de mevcuttur. Bundan dolayı enjeksyon ve burundan çekme yoluyla da kullanıldoğı görülüyor.

Ekstazi vücuda girdikten sonra ortalama bir saat içinde etkisini gösterir. Bu etki 5-7 saat arası sürebilir.
Ekstazi’nin etkisi hem amfetamin, hem de halüsinasyon sağlayan uyuşturucu maddelerle benzerlik gösterir. Ancak esas etki UYARICI olmasıdır.

Enerjinin artması
Uyku hissinin kalkması
Gerginlik
Kalp basıncında artış
Terleme
İştahsızlık
Kilo kaybı
Ruhsal davranışlar ve fiziksel davranışlarda hiperaktiflik
Olması gerekenden fazla empatik durum
Ağız kuruluğu

Eğer birey yıllardan beri ekstazi kullanıyorsa bazen bunu anlamak mümkün olmayabilir.

Ekstazi kullanıldıktan 48 saat sonra vücuttan atılır. Etkisi gittikten sonra bireylerde;

Uyku hali
Enerji azalması
Yorgunluk hissi
Depressif ruhsal durum ortaya çıkar.

Ekstazi’nin bağımlılık sonrası bireyde oluşturduğu etkinin yanında aile fertlerinde de indirekt etkileşimi kaçınılmazdır. Aile fertlerinin soğukkanlı olup bağımlılık kazanmış bireye suçlayıcı olmadan sakin bir şekilde yaklaşması, konuşması gerekmektedir. Geçmişi unutup geleceğe odaklanıp bağımlı bireyi yargılamaktansa tedaviye ikna etmeyi düşünmek gereklidir. Ekstazi bağımlısı birey tedavi edilebilir. Tedavide bağımlı bireyin tedaviye uyumu, motivasyonu, tedaviyi istemesi çok önemlidir. Bireyin sadece bağımlı olduğu maddeyi bırakması değil beraberinde de sosyal yaşantısına geri dönmesi sağlanmalıdır.
Tedavi süreci kişiden kişiye farklılık gösterir.

TEDAVİ SÜRECİ

İlk aşama DETOKSİFİKASYON yani bireyin vücudunun etken maddeden arındırılması. Arındırma uyuşturucu maddenin vücuttan temizlenmesi sürecidir. Tedavinin başlangıç kısmını oluşturur. Etken madde bırakılınca bazen eroinde olduğu gibi yoksunluk belirtileri oluşacağından detoksifikasyon sürecinde medikal tedavi uygulanması gerekebilir. Beraberinde terapi ve rehabilitasyon uygulanabilir. Bireysel ya da grup terapileriyle kişinin etken maddeyi tanıması, neden başladığı, neler hissettiği, neler yapması gerektiği gibi birçok ilgili konunun cevaplarına ulaşması sağlanır. Bağımlı bireyin yanında aile fertlerininde bilgilendirilmesi, yönlendirilmesi gereklidir. Ailenin bireye desteği, tedavinin daha başarılı olmasını sağlar.
Bağımlılık yaratan etken maddeyi bıraktıktan sonra ilk aylarda başlama riski yüksek olacağından bireylerin özellikle bir yıl tedaviye devam etmesi söylenir.
Unutmayın ki Ekstazi bağımlısıysanız bu maddeyi tamamen bırakmalısınız… AZALTMAK söz konusu olamaz….

GÜNÜN SÖZÜ
Bir insan bir yere bakıyorsa orada ilgilendiği birşey vardır. Bir insan bir yere hiç bakmıyorsa orada ilgilendiği birşey MUTLAKA vardır… / Sigmund Freud

www.haberhurriyeti.com / Dr. ELİF MİRZA – elif@suffren.nl

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz