Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

Uyuşturucu Dosyası 4 – Esrar

Kenevir bitkisinin çiçeklerinin ve tohum yataklarının işlenmesiyle elde edilen, vücutta kullanılınca keyif veren uyuşturucunun yaygın adı esrar…

02 Aralık 2013 Pazartesi, 15:48
Uyuşturucu Dosyası 4 – Esrar

elifmirza_haberhurriyeti

LAHANA DOLMASI, SARIKIZ, PLAKA, MÜHÜR, OT, GOGO, DELİ GONCA, HENRY, ELEK ALTI, SARI ÇİÇEK, KINA, KEÇİ, ANTEN, PATATES.

Uzun lafın kısası ESRAR…..

Kenevir bitkisinin Cannabis İndica (Hint Keneviri) çiçeklerinin ve tohum yataklarının işlenmesiyle elde edilen, vücutta kullanılınca önce keyif veren sonra da büyük yıkıma neden olup insan zihnini ve belleğini büyük tahribat veren uyuşturucunun yaygın adı esrar…
Kuzey Amerika’da MARİJUANA olarak adrandırılır.
Esrar, HAŞİŞ olarak ta bilinir. İngilizce’de hash, hashish; Arapça’da haşiş ya da haşhiş şeklinde isimlendirilmesinden dolayı ”Haşiş” ile ”Afyon Haşhaşı” birbirine karışan iki ayrı kavramdır.
Esrarın etkin maddesi Tetrahidrokannabinol’dür. Bitkinin THC içeren kısımları gölgede kurutulur, ufak parçalar haline getirilir ve eleme yapılır. Eleme sonrası oluşan TOZ ESRAR, bu tozun ısıtılıp kalıp haline getirilmesiyle oluşan TAKOZ ESRAR, en ince toz ipek elekten geçirilince altta kalan esrar birinci kalite esrar olup KUBAR şeklinde adlandırılır.
Genellikle sigara şeklinde kullanılır. Kova adı verilen yöntemle buharın nefes yoluyla içe çekilmesi, esrarın keke katılarak yenmesi veya çay olarak içilmesi başlıca kullanım yoludur…
Esrar sigara şeklinde içildiğinde ilk anlardan itibaren kalp atışını %20-50 oranında arttırır. Bu etki genellikle 3 saat sürer. Esrar kullandıktan sonra kişi oturuyorsa kan basıncı artar, ayakta duruyorsa kan basıncı düşer.
Kullanım sonrası kişilerde iştah artması ve çok fazla yeme isteği görülür.
Etkisi birkaç dakikada ortaya çıkıp, yarım saat içinde en üst düzeye gelip, 2-4 saat içinde de sonlanır. Ancak hareketlerdeki bozukluk 10-12 saat sürer.
Esrar kullanımının, öğrenme ve hafıza yetisinde olumsuz etkileri vardır.
Esrar kullanımına bağlı psikotik bozukluklar kullanımdan kısa süre sonra, çoğunlukla da kötülük görme sanrıları, kıskançlık sanrıları şeklinde gelişmektedir.
Esrar, kalıcı PSİKOZ’a da yol açabilir..
Düzenli kullananlarda öksürük, balgam çıkarma, ani gelişen göğüs ağrısı, akciğer enfeksiyonu riski mevcuttur.

Hollanda, günümüzde esrarın sadece keyif amacıyla tüketimine izin veren tek ülkedir. Özellikle Amsterdam’da bulunan ”coffee shop”lar, esrarı keyif amaçlı tüketmek isteyenlere yaş sınırı 22 olması koşuluyla, aynı müşteriye günde en fazla 5 gr. esrar satışı sınırlamasıyla, birçok kişinin ilgisini çekmektedir… Hollanda devleti, ülke halkını diğer uyuşturucu maddelerden özellikle eroin ve kokain piyasasından uzak tutmak amacıyla bu uygulamaya gitmiş. Bununla beraber, ekonomik kazanç ve diğer bazı politik etkiler, bu ülkede esrarın kullanımını serbestleştirmiş. Bu tartışmaya açık bir konu. Ancak öncelik, esrar hakkında edinilmiş yalnış bilgilerden sizleri uzaklaştırmak….

Esrar bağımlılık yapmaz, kısa süreli etki gösterir, doğal bitki olup zararlı değildir, stres giderir, alkole ve sigaraya göre daha az zararlıdır… YALNIŞ, Esrar psikolojik bağımlılık etkisi olan, vücutta yağ hücrelerinde depolandığından dolayı etkisi günlerce hatta haftalarca sürebilen, diğer birçok bitkinin insan için zehirli etki bırakmasına benzer bir etkisi olan, sigara şeklinde içildiğinde içindeki 412 kimyasal maddenin, sigaradan 5 kat fazla zararlı olmasının yanında kanda birkaç dakikada etkisi en üst düzeye çıkan ve hızla da düşen, zihin-bellek-konuşma-anlama-karar verme yeteneğini bozan bir uyuşturucu maddedir.
Diğer yazılarımda belirttiğim gibi uyuşturucu madde kullanan bireylerin tedavisi mevcuttur. Uyuşturucu maddesi olmadan yaşam tarzı oluşturmak hedefindeyseniz mail yoluyla bana ulaşabilirsiniz…

UNUTMAYIN Kİ İYİ HİSSETTİREN HER ŞEY BAĞIMLILIK YAPABİLİR….

www.haberhurriyeti.com / Dr. ELİF MİRZA – elif@suffren.nl

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz