Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

Uyuşturucu Dosyası 3 – Kokain

Erythxylon Coca adındaki bitkinin yapraklarında doğal olarak bulunan kokain, merkezi sinir sistemi üzerinde etki gösteren bir uyarandır.

18 Kasım 2013 Pazartesi, 19:23
Uyuşturucu Dosyası 3 – Kokain

COKE, GİRL, SNOW, LADY, COCO JAMBO, PIRLANTA, OTOBAN, BEYAZ TEN, TOZ ŞEKER, PUDRA…

bilinen esas adıyla KOKAİN….

Erythxylon Coca adındaki bitkinin yapraklarında doğal olarak bulunan kokain, merkezi sinir sistemi üzerinde etki gösteren bir uyarandır. Dopamin, Serotonin, Noradrenalin gibi nörotransmitterlerin geri alımını engelleyerek bağımlılığı oluşturan bir maddedir.
2000 yıldan fazla süredir coca yaprağı çiğneyerek uyaran etki elde edilmiştir. Son 100 yıla bakınca da kokainin saf madde halinde kullanıldığı görülmüş.
Kokainin 1880 yılında vazokonstruksyon (damar daraltıcı) etkisi öğrenilince lokal anestetik (bölgesel ağrı kesici) olarak kullanılmaya başlanmış ve tıpta halen cerrahi müdahalelerde bu uygulama devam etmektedir. Tıp harici kullanımı kesinlikle yasal değildir.
Kokain çoğunlukla burundan çekilerek uygulanır; bu uygulamayı sigara şeklinde sarıp içme ve enjeksiyon yoluyla kullanım takip etmektedir. Kokain satıcıları kokainin miktarını çoğaltmak adına, içine diş macunu, bebek maması, floresan lambasının tozu, yemek sodası gibi ilave ürün katmaktadırlar. Bu ürünlere bağlı olarak kullanımda değişiklik olabilir. Ama en az tehlikeli olan kullanım, buharının içe çekilmesidir. En tehlikeli kullanım ise sigara şeklinde sarıp içmek ve damar yoluyla uygulanan enjeksyon yöntemleridir.
Kokain, sinir uçlarında dopamin adı verilen maddenin geri alımını engelleyerek D1 ve D2 resepörlerini aktive eder. Dopaminin yanı sıra serotonin ve noradrenalininde geri alımını engelleyerek sinir uçlarında bu maddelerin birikmesine neden olur. Bu maddeler birikince de herbirinin ayrı ayrı oluşturduğu etkiler daha da artış gösterir.
Kokainin az kullanımında Öfori dediğimiz keyifli, neşeli bir hal oluşur. Miktarı arttıkça halüsinasyonlar, konfüzyon kaçınılmazdır.

UZUN SÜRE KOKAİN KULLANIMI ETKİLERİ:
Özellikle burun yoluyla kullananlarda nazal konjesyon dediğimiz burunda kanlanma artışına bağlı görülen burun kanaması, sigara şeklinde sarıp kullananlarda akciğer rahatsızlıkları, damar yoluyla kullananlarda doz aşımı ve buna bağlı ÖLÜM gözlenmektedir.
Panik atak, paranoid düşünce, şiddetli davranışlar, uyku bozukluğu, iştahsızlık, cinsel işlev bozukluğu, işitsel ve görsel halüsinasyonlar kokainin oluşturduğu belirgin semptomlardır. Özellikle kokain afrodizyak olarak, orgazmı geciktirici olarak kullanılsa da takip eden kullanımlar sonrası cinsel iktidarsızlık gelişir.
Kokain kullandıktan bir saat sonra CRASH denilen depresyona benzer bir tablo gelişir. Mutsuzluk, hiçbir şeyden zevk almama, kaygı, sinirlilik, aşırı uyuma isteği, korkutucu rüyalar bu tablonun içinde yer alır. Ve bu belirtiler yaklaşık 18 saat sürer. Kokain kullanımı kesilince kişiler yoksunluk duyarlar. Yoksunluk sonrası kokaine AŞERME yaşanır. Kendi kendilerini tedavi etmeye çalışıp alkol, sadetif ilaçlar veya anksiyolitik ilaçlar kullanarak maddeye bağımlılık gelişmesine yol açarlar. Ve sonuncunda da kokaine geri dönmeleri kaçınılmaz olur.

Bağımlı bireyde yoksunluk gelişince intihar düşüncesi ortaya çıkar. Kokain bağımlılıları 1 hafta kadar yoksunluğu yaşar ancak 2 ila 4 gün içinde yoksunluk en üst seviyesine ulaşır.
Unutmayalım ki maddeler içinde en ÖLDÜRÜCÜ etkiye sahip olanlardan biri KOKAİN’dir…
Muhakkak tedaviye başlamalı ve devam ettirmek gereklidir.

GÜNÜN SÖZÜ: Birçok kişinin yaşamı, isteklerini doyurma yollarını aramakla geçer… / ARISTOTELES

www.haberhurriyeti.com / Dr. ELİF MİRZA – elif@suffren.nl

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz