Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

Uyuşturucu Dosyası 2 – Eroin

17 Kasım 2013 Pazar, 16:57
Uyuşturucu Dosyası 2 – Eroin

Diesel, Bobby, Junk, Dragon, H. Jenny, Bitch, Gear, Smack.

ABD’de EROİN yukarıda saydığım bazı özel isimlerle ifade ediliyor. Türkiye’de genellikle eroin yerine beyaz, kaşar, peynir gibi ifadeler kullanılıyor.
Eroin yani Diamorfin yarı sentetik bir afyon alkoloidi türevidir; yani afyondan elde edilir. Açık kahverengi bir tozdur, saflığı arttıkça rengi beyazlaşır. Bağımlılık etkisi çok YÜKSEKTİR. Endorfin benzeri davranış gösteren Eroin kan dolaşımına girince bir anda bireylerde iyilik hali oluşur.
Eroin, genellikle intravenöz yolla (maddenin doğrudan damar yoluyla vücuda verilmesi) vücuda alınır.
Eroin ilk kullanımda vücutta bir etki oluşturur. Ancak bu etki ikinci kullanımla beraber sürekli azalarak devam eder. Bunun yanı sıra beyinde ve vücutta oluşturduğu tahribatlar, yan etkiler hızla artış göstermektedir. TOLERANS adı verilen bu durum ilk kullanımdaki etkiye erişmek adına maddenin her kullanımında miktarının giderek arttırılması şeklinde ifade edilir.
Eroin öyle bir maddedir ki yalnız 3 gün dahi kullanılsa vücutta yoksunluk sendromu görülebilir.

Peki nedir YOKSUNLUK SENDROMU?
Vücuda eroin girince beyin normal endorfin üretimini azaltır hatta durdurabilir. Endorfin genelde beyinde ve sinir uçlarında görülür, ağrı hissini azaltır. Eroinin ağrı kesici etkisi dahil bütün etkilerini vücutta gösterebilir. Düşük endorfin üretimi, eroin kullanan bireylerde bağımlılığa neden olur. Eroin alımının durdurulması ağrılı ve oldukça rahatsızlık verici semptomlara neden olur. İşte bütün bu semptomlara genel olarak yoksunluk sendromu denir ve son eroin alımından yaklaşık 6 saat sonra bu etkiler görülebilir.

Eroin kullanımından dolayı oluşan belirtiler nelerdir?
Solunumun durması -Felç -Koma -ÖLÜM
kardiyovasküler & solunum sistemi: Klap atışında ve solunumda yavaşlama
Göz-Kulak-Burun-Ağız: Ağız kuruluğu ve pupiller konstrüksyon (gözbebeklerinde küçülme)
Gastrointestinal sistem: Mide bulantısı, kusma, kabızlık
Üriner sistem: Üriner retansiyon (idrar tutulması, idrar yapamama)
Kas&iskelet sistemi: Analjezi, ataksi (kasların yeterli güce sahip olmamasından dolayı gelişen beceriksizlik, koordinasyon eksikliği
Nörolojik: Analjezi (ağrı kesici), fiziksel bağımlılık
Psikolojik: Anksiyolitik etki (endişe-stress giderici etki), konfüzyon (bilinç bulanıklığı), öfori(hoşnutluk, iyi hissetme hali), uyuklama, bağımlılık
Dermatolojik: Kaşıntı, döküntü
Eroin bağımlılığı gelişen bireyleri değerlendirirken uzmanlar öncelikle bireyle görüşüp bireyin tam hikayesini dinlerler.
Bağımlı bireyle konuşurken bireye odaklı yaklaşım sergilemeliyiz.
Hikaye sonrası eroin kullananlarda fiziksel muayene yapılır. Bazı bağımlılar kullanımı inkar edecektir. Bu tip durumlarda fiziksel muayene yol göstericidir. Eroin aşırı doz alındığında bilinç kaybı oluşup kalp atımı dakikada 40, solunum sayısı dakikada 10’a düşebilir. Aşırı doz çoğunlukla solunumun durması, koma ve ölümle sonuçlanır.
Eroin etkisi hangi yolla alındığına göre değişir. Oral yoldan alınınca kan beyin bariyerini geçmeden önce morfine metabolize olur ve oral yoldan alınan morfinle aynı etkiyi yapar. Burundan çekilince 10 dakika içinde etki görülür. Tütünle beraber alındığında, alındığı anda etkisi görülebilir. İntramuskuler dediğimiz kas yoluyla alınınca etki ortalama 5 dakikada gelişir. İntravenöz yani damar yoluyla alınca anında kana karışır ve alındığı anda şiddetli uyuşukluk, aşırı mutlu olma hali gelişir.
Eroin enjeksiyon yoluyla alınınca, enjeksiyon paylaşımından dolayı Aids, hepatit gibi virüsler bireylerde görülebilir.

GÜNÜN SÖZÜ: Meşguliyetlerle dolu bir hayatın kısır olduğunu unutmayın.

YARIN: Eroin kullanımında Tanı ve Tedavi

www.haberhurriyeti.com / Dr. ELİF MİRZA – elif@suffren.nl

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz