Son Dakika
15 Kasım 2019 Cuma
”

Urla’nın kurtuluşu coşkuyla kutlandı

12 Eylül 2019 Perşembe, 15:01

12 Eylül 1922 Urla’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü kutlamaları törenlerle başladı. Törene Urla Kaymakamı Önder Can, Garnizon Komutanı Albay Cem Bayram, Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, Urla Cumhuriyet Başsavcı Tuncay Çelik, Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Partilerin ilçe başkanları, sivil toplum kurumlarının temsilcileri ve Urlalılar katıldı.

Tarihi Mermerli Çeşme önünden başlayan kortej, marşlar eşliğinde Urla Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü. Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Urla Kaymakamı Önder Can, Garnizon Komutanı Albay Cem Bayram, Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz ve sivil toplum örgütü temsilcileri de anıta çelenk sundu.

12 Eylül’ün önemine dair bir konuşma yapan Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz, “Bundan 1 asır önce, 15 Mayıs 1919’da düşman gemileri İzmir’e yanaştı. Hemen ertesi gün, yani 16 Mayıs 1919’ta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma Vapuru’yla Samsun’a hareket ederken Urlamızda ise Alay Komutanı Yarbay Kazım Bey, beraberindeki 18 asker ve Urlalılarla düşmana ilk karşı koyuşu sergiledi. Böylece Batı Anadolu’da ilk Kuva-yı Milliye ruhu da doğdu” dedi.

Konuşmasına, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına teşekkür ederek devam eden Başkan Oğuz, “Milli mücadelede Urla’yı düşmana teslim etmeyen Yarbay Kazım Bey’e, Yüzbaşı Kemal’e, Onbaşı Baki’ye, Çolak İbrahim’e, Sabri Yılmaz’a ve daha ismini bilmediğimiz kahramanlarımıza minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Urla’mızın Kurtuluşunun 97. Yıl dönümünü hepimize kutlu olsun” ifadelerini kullandı. Anma töreni; Yıldıztepe Şehitliği’nde devam etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz