Son Dakika
20 Temmuz 2019 Cumartesi

Urla Gastronomi Festivali Başlıyor

TAŞPAKON (Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu) ve Yılay Hakan Çeken Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliği ile düzenlenen 1. Urla Gastronomi Festivali 20 – 21 Nisan tarihinde gerçekleşecek.

11 Nisan 2019 Perşembe, 15:28

Urla Kaymakamlığı ve Urla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü himayesinde gerçekleşecek olan Urla Gastronomi festivali Urla Belediyesi ve Yarımada’da bulunan işletmelerin destekleriyle 20 – 21 Nisan tarihinde meraklılarını bekliyor.

TAŞPAKON (Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu) ve Yılay Hakan Çeken Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliğinin de bulunduğu festivalde zengin Türk Mutfağın tanıtım ve sunumunun yanısıra birbirinden farklı çalışmalar ile Urla’nın tanıtımına da katkı sağlayacak. Ayrıca bünyesinde yer alan yemek yarışmaları ve canlı workshop çalışmaları ile de İzmirlilere farklı bir deneyim yaşatacak. İçeriği ile göz dolduran festival’de Taşpakon Türkiye Kupası Ön Elemeleri Yemek Yarışması, Klazomenai Zeytinyağı Tadım Atölyesi, Canlı Workshop Çalışmaları ve söyleşiler yer alıyor.

Festival kapsamında, tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu tarafından organize edilen “Taşpakon Türkiye Kupası Yemek Yarışması” için ön eleme yemek yarışması yapılacak.Yarışmada dereceye girecek okullar İstanbul’da gerçekleşecek olan Şampiyonaya katılım hakkı elde edecekler. Urla’da yer alan Antik Klozemenai Zeytinyağı İşleği’nde gerçekleşecek olan Klazomenai Zeytinyağı Tadım Atölyesi ise, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen  öğrenci, öğretmen ve akademisyenler bu zeytinyağı üretimi ve kullanımı hakkında bilgilendirme yapacak.

Söyleşi Şöleni

Moderatörlüğünü Yemek Kültürü Araştırmacısı Sibel Önbaş’ın yapacağı “Mutfağın Başrolünde Zeytinyağı” etkinliğine Ulusal zeytinyağı Konseyi üyeleri ve akademisyenler ve şefler katılacak.  “Gastronomi Turizmi ve Zeytinyağı İlişkisi” Söyleşisi ise Naturel zeytinyağı’nın üreticisi ve İtalya O.N.A.O.O.’dan diplomalı uzman panelist ve blend master Duygu Özerson Elekdağ tarafından verilecek.

Canlı Workshop Çalışmaları

Festival kapsamında gastronomi alanında başarılı, kariyer sahibi Şefler tarafından öğrencilere ve konuklara yönelik canlı workshop çalışmaları yapılacak olmasının yanı sıra “Esnaf Lokantalarının Türk Mutfağına Katkıları” başlığı altında Türk mutfak kültürünün gelişmesindeki en önemli işletmelerden olan “Esnaf Lokantaları” olarak adlandırılan işletmelerin Türk Mutfağı’na katkılarını sektörde onlarca yıldır yer alan başarılı girişimciler tarafından yapılacak söyleşi ile konuklara anlatılacak.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yer alan yöresel ürünlerin kurulacak standlarda gelen konuk ve ziyaretçilere yöresel ürün tanıtımı ve satışının yanı sıra ise sağlıklı beslenmenin temel anahtarlarından biri olan zeytinyağına dikkat çekmek, butik zeytinyağı işletmelerini ziyaretçiler ile bir araya getirmek amacıyla; kurulacak zeytinyağı pazarında zeytinyağı firmaları hem ürünlerini tanıtacak hem de ürün satışı gerçekleştirecek.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz