Son Dakika
16 Kasım 2019 Cumartesi
”

Urla Bademler’e nefes aldıracak yatırım

13 Mayıs 2018 Pazar, 23:40

Urla Belediye Başkan Vekili Öğün Ünal Yücel, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce yapımı tamamlanan “Bademler Doğal Yaşam Köyü” projesinin açılışına katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu, 22. Dönem İzmir Milletvekili Türkan Miçooğulları, 24. Dönem İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel Urla Kaymakamı Önder Can, Belediye Meclis Üyeleri, Bu alanda bir müze açmayı planlayan Türk Kültürü Araştırmacısı Sabiha Tansuğ ve halkın katıldığı törenle açılan Doğal Yaşam Köyü, Türkiye’de bir ilk niteliğinde. İşletmesi ise Bademler Köyü Kalkınma Kooperatifi’nce işletmeye alındı.

Bademler Köyü Kalkınma Kooperatifi Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Sever, Türkiye’de bir ilk olan tarıma destekleri ve Doğal Yaşam Köyü nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’a teşekkür etti. Törende ayrıca bir de Çiçek Alım Sözleşmesi imzalandı.

İsteyenlerin ekolojik tarım üretimine de katılabileceği doğal yaşam köyü kent yaşamının yoğun temposundan kaçanlara yeni bir nefes olacak. Yüzde 85’i tamamlanan köye konaklamalı ya da günübirlik gelen ziyaretçiler salça, tarhana, reçel, turşu ve köy ekmeği yapmayı öğrenip taş kırım usulü zeytin sıkımı yapabilecek. Yok olmaya yüz tutan geleneksel köy yaşamının canlandırılacağı Doğal Yaşam Köyü modeli, kırsal turizmi de tetikleyecek.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz