”

Uğur Mumcu Yurdun Dört Bir Yanında Anılacak

Araştırmacı Gazeteci Uğur Mumcu katledilişinin yıl dönümünde birçok ilde düzenlenen etkinliklerle anılacak.

24 Ocak 2019 Perşembe, 09:39

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı, Araştırmacı Gazeteci Uğur Mumcu 24 Ocak 1993’te arabasına yerleştirilen bir bomba ile katledilmişti.

Uğur Mumcu ve katledilen aydınlar için Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı tarafından İstanbul, Ankara, İzmir ve birçok ilde 26. Adalet ve Demokrasi Haftası etkinlikleri gerçekleştirilecek. Etkinlikler Türk Hukuk Kurumu ve Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy’un katledildiği 31 Ocak’ta son bulacak.

Cumhuriyet.com.tr’den alınan bilgiye göre, İzmir’de Bornova Belediyesi “Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar” sloganıyla bugün 19.30’da, Bornova Kültür Merkezi’nde anma etkinliği gerçekleştirecek. “Uğur Mumcu Günümüzü Aydınlatıyor” panelinde, Cumhuriyet Vakfı Genel Sekreteri ve Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Işık Kansu, İzmir Temsilcisi Hakan Dirik, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Barış Terkoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ve Gazeteci – Yazar Muzaffer Ayhan Kara söz alacak.

Karbağlar Belediyesi’nin  düzenlediği anma programı ise, Üçyol Uğur Mumcu Parkı’nda bulunan anıtının önünde saat 11.00’de başlayacak. Saat 19.00’da Karabağlar Belediyesi Ana Hizmet Binası Konferans Salonu’nda gerçekleşecek söyleşinin Moderatörlüğünü İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen yapacak. “Uğur Mumcu, Adalet ve Demokrasi” konulu söyleşiye konuşmacı olarak ise gazeteci İsmail Saymaz ile tarihçi, yazar Sinan Meydan katılacak. Ayrıca, “Demokrasi, şimdi ve daima” başlıklı etkinlik bugün Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Saat 16.00’da başlayacak söyleşide Cumhuriyet Gazetesi yazarı Orhan Bursalı, İzmirlilerle buluşacak. Buca Belediyesi’nin anma programı da bugün saat 18.00’de belediye meclis salonunda olacak. Etkinlikte CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, eski milletvekillerinden Şenal Sarıhan, DEÜ Sosyoloji Bölüm Başkanı Özkan Yıldız konuşacak. Çiğli Belediyesi Mumcu’yu saat 10.00’da Uğur Mumcu Mahallesi’ndeki anıtı önünde anacak.

Yurt genelinde anma ve etkinlik gerçekleştirilecek diğer iller ise; Gaziantep, Samsun, Eskişehir, Aydın.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz