Son Dakika
18 Haziran 2019 Salı

Uçun kuşlar uçun!

26 Ağustos 2013 Pazartesi, 09:16

İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’na yaralı olarak getirilen 6 leylek ile 1 kerkenez, uzman personel tarafından tedavileri yapıldıktan sonra göç hareketlerini izlemek için halkalama yapılıp yeniden doğaya salındı. Son bir yılda tedavisi yapıldıktan sonra doğal ortamlarına bırakılan yaban hayvanı sayısı böylece 125’e ulaştı.

www.haberhurriyeti.com / ÇEVRE
İzmir Doğal Yaşam Parkı’nın hizmet sınırı, yaban  hayvanlarını da kapsamaya başladı. Yaralı, hasta ve tedaviye muhtaç halde İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’na getirilen yaban hayvanları, burada veterinerler ve uzman personel tarafından gösterilen yakın ilgi ve bilimsel tedavi yöntemleriyle kısa sürede sağlığına kavuşturuluyor. Son olarak tedavileri tamamlanan 6 leylek, Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Müzesi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı tarafından halkalandıktan sonra Kuş Cenneti’nden doğaya kanat çırptı. 2012-2013 yılları arasında Doğal Yaşam Parkı’na yaralı olarak getirilip tedavileri yapıldıktan sonra doğaya salınan yaban hayvanı sayısı,  6 leylek ve 1 kerkenezle birlikte 125’e çıktı.

GÖÇ HAREKETLERİ İZLENECEK

Doğal Yaşam Parkı’nın hizmet sınırının yaban  hayvanlarını da kapsamaya başladığını belirten Park Müdürü Şahin Afşin, “Vatandaşlar ile Orman Su İşleri Müdürlüğü yetkililerinin getirilen yaralı ve bakıma muhtaç yaban hayvanları için tüm personelimiz seferber oluyor.  Doğada kalsa ölecek olan hayvanlar burada yeniden sağlıklarına kavuşturulup ait oldukları doğal yaşama salınıyor” dedi.

Son yıllarda Türkiye’de leylek popülasyonunun azaldığına dikkat çeken Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Müzesi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı, “Doğal Yaşam Parkı’na  getirilip burada yaşama tutunan, yaşama mücadelesini kazanan 6 tane leyleği yeniden doğaya bıraktık. Bırakmadan önce de göç hareketlerini izlemek için halkalama yaptık. Yaralı yaban hayvanlarına da kucak açan Doğal Yaşam Parkı,  iyileşen hayvanları doğaya bırakmak felsefesiyle hareket ediyor. Özellikle türleri tehlike altında olan hayvan türleri açısından önemli bir çalışma” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri