Son Dakika
15 Ekim 2018 Pazartesi

Tuvalette sponsor buldular!

Sponsorluktan dem vuracağız bu haberde. Özellikte İzmir’de deveye hendek atlatmak ile eş değer olan sosyal sorumluluk içerikli paylaşma-destek kavramından. Nerede ne zaman, nasıl bulunabilirliğinin ‘mucize’ kapsamında olduğunu kanıtlayan bir yaşanmışlık aşağıda okuyacağınız.

17 Mayıs 2018 Perşembe, 16:28

Bir açılıp, bir kapanabilen soyut şeydir kısmet.

Ne zaman ve nerede geleceği de belli olmaz.

Açıldığında ‘dur’ diyemeyeceğiniz, deseniz de bir faydası olmayacak mefhumdur.

Yine de ”bazen bir çay kaşığındaki pirinç tutarıdır, bazen de mercimek çorbasındaki sinek.

Az görüp üzülme, bol bulup sevinme” ayarı taşır.

‘Evet’ demedi ama ‘Hayır’ da demedi gibi bir şey.

Çıtkırıldım bir durum içeriği taşır.

‘Kısmetse gelir Yemen’den, kısmet değilse ne gelir elden” demişler.

‘Tek yön’ bir kavramdır, çünkü kısmetten öte yol yoktur.

‘Bende olanı vanadan kapalı” umutsuzluğuna kapılmayın derim.

Şöyle ki;

Dokuz Eylül Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Erkek Basketbol takımı. Antrenörleri yoktu. Aynı okulun Matematik Sayısal Bölüm Yardımcı Öğretim Üyesi Onur Doğan bir spor tutkunuydu. Futbol-voleybol-basketbol oynamıştı. Üniversitede eğitimci olduktan sonra spora ara vermek durumunda kalmıştı. 3 yıl önce tesadüfler okul erkek basketbol takımı ile karşılaştırdı onu. Yönetmelik gereği okul maçlarında her takıma bir öğretim görevlisinin refakat etmesi gerekiyordu. Gönüllük esasına bağlı uygulama idi. ‘Antrenörümüz yok bize antrenörlük yapın” ricası ile gönüllü koçluğu 4 yıldır devam ediyor ve takım sürekli Rektörlük Kupaları’nın ilk üç sıra abonesi.

Sevinç Özel Füzün. Jeofizik Yüksek Mühendisi, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Elemanı. Havada, karada ve denizde komple sporcu. Hem öğretim görevliliği hem de spora olan tutkularından tanışıyorlar Onur Doğan ile. Lavabonun önünde kesişince yolları, ayak üstü hal-hatır-hoş-beş derken ‘Nasıl gidiyor basketbol takımı’ diye sorar Sevinç Hanım. Bir sor bin ah işit misali. ‘Çocuklar yetenekli ama malzeme için kapı kapı geziyoruz, bir sponsor bulamıyoruz. Çalmadığımız kapı kalmadı neredeyse” der Onur Doğan. Sonra da ekler; ‘ Umudu kestik, eldekilerle gittiği yere kadar götüreceğiz takımı. Kısmet diyoruz”diye.

Zuhal Şimşek. Sigortacı kendisi. 10 yıldır Sigorta sektöründe faaliyet gösteren İtibar Sigorta’nın Sigorta Müdürü . ‘Sosyal Sorumluluk Projesi’ alanlarının hararetli destekçisi olarak itibarına, itibar ekliyor yıllardır çalıştığı İtibar Sigorta’nın. Telefonu çalıyor Zuhal Şimşek’in. Telaşlı bir ses daha merhaba demeden başlıyor konuşmaya Sevinç Özel Füzün.

”Sosyal sorumluluk, sosyal sorumluk diye övünüyoruz. Mutlaka destek olunmalıyız, ne yapıp edip destek olmalıyız, spor önemli, bunlar bir de hem öğrenci hem de spor yapıyorlar kesin bir şey yapmalıyız” diye direk girmiş konuya Sevinç hanım. Şimşek’in ”Hayırdır” sorusu ardına eklemiş Sevinç Özel Füzün; ” Bizim okulun Erkek Basketbol Takımı malzeme sponsoru ararken dilenciye dönmüş ” diye durumu açmış. ”Takımın koçu karşımda. O bile gönüllü çalıştırıyor takımı. (Kısmetsiz bu çocuklar) diyor bana. Ben de (kısmet ayağınıza geldi) dedim seni aradım” özetiyle arama gerekçesini noktalamış.

Zuhal Şimşek’in cevabı, ”Ben de sizi arayacaktım bir konu için o zaman neredesiniz geleyim bu konuyu da konuşalım” olmuş. Adresi vermiş Sevinç hanım, ‘Tuvaletin önünde’ diye. ‘Nasıl yani’ demiş Zuhal hanım. Şöyle koymuş noktayı Sevinç Özel Füzün; ”Konu o denli acil, tuvaletin önünde ayak üstü anlattı Onur, daha sözünü bitirmeden seni aradım. Okuldayım tabi ki.”

Biz gazeteciler yazı ve haberlerimizde reklam içeriklerden uzak durmaya özen gösteririz genelde.
‘Genelde’ tanımının altını çizerek vurguladığımızı söyleyelim önce.
Bazı istisnalar vardır ki kaideyi bozmaz malumunuz.
İstisna, ayrıcalık anlamına gelir.
Ayrıcalıklar da itibarlı şeyler için tanınan haktır bizlerin değer yargılarında.
‘Eti ne budu ne’ çapına rağmen, onca sosyal sorumluluk projesine destek vermenin yanında bir eğitim kurumunun, üniversitenin, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin, Meslek Yüksek Okulu’nun, Erkek Basketbol Takımı’na tereddütsüz sponsor oldu İtibar Sigorta.
İtibarına, böylece itibar kattı bizce.
‘Sponsorluk’ denildiğinde malzeme ibaretli bile olsa ‘büyüklerin’ fellik fellik kaçar kesildiği bir dönemde, küçücük çapıyla elini taşın altına koyuyorsa İtibar Sigorta, bizim de onun itibarının hakkını vermek üzerimize vazife.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO