Son Dakika
09 Ekim 2018 Salı

Türkiye’ye 1,5 milyon Ukraynalı gelecek

Ukraynalı turistler 2017’de kişi başına ortalama 565 dolar harcadı.

25 Nisan 2018 Çarşamba, 22:35

Ukraynalıların 1 milyon 284 bin kişiyle tatil turizminde en fazla tercih ettiği ülke Türkiye olurken, geçen yıl Türkiye’den Ukrayna’ya giden turist sayısı 270 bin kişi gibi önemli bir düzeye ulaştı.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülkeleri inceledi. Raporda, “Ukrayna’dan geçen yıl 1 milyon 284 bin kişi geldi. Bu yıl Türkiye’ye gelecek turist sayısının 1 milyon 500 bine ulaşması bekleniyor” denildi.

Ukraynalıların en fazla tercih ettiği ülke Türkiye olurken, geçen yıl Türkiye’den Ukrayna’ya giden turist sayısı 270 bin kişi gibi önemli bir düzeye ulaştı. TÜROB raporunda, Ukrayna’dan ülkemize gelen turist sayısının istikrarlı bir şekilde arttığına da işaret edilerek, “Ukrayna’da en popüler yurt dışı destinasyonu Türkiye” denildi. Raporda, Ukraynalı turistlerin fiyat odaklı beklentilerinin karşılanması, her şey dahil sistemine yönelim ve ulaşım alternatifleri dikkate alındığı belirtildi.

Yatırım fırsatları sunuyor
Turizm amacıyla Ukrayna’dan yıllık çıkan turist sayısı yaklaşık 1 milyon 900 bin olduğunu kaydedilen raporda, Türkiye’nin bu alanda açık ara lider durumda olduğu ifade edildi. Türkiye’nin sağlık turizminde de Ukraynalılardan ciddi düzeyde talep gördüğü belirtilen raporda, “Ukraynalılar Türkiye’yi en çok kanser teşhisi ve tedavisi, ortopedi hastalıklarının tedavisi ve Da Vinci Robot yöntemiyle tedavi için ziyaret etti. Hastalıklarının tedavisi için başka ülkeleri umut kapısı olarak gören Ukraynalıların sayısı giderek artıyor. Ukrayna vatandaşları arasında sağlık turizmi için en popüler ülke Türkiye oldu” ifadelerine yer verildi.

Ülkede yatırım imkanlarının da bulunduğu vurgulanan raporda, Ukrayna’nın otel, yeme-içme-eğlence-dinlenme tesisleri ve sağlık hizmetleri alanlarında yatırım yapmak isteyenler için önemli fırsatlar sunduğuna dikkat çekildi.

Mısır rakip çıkabilir
Mısır’ın Türkiye’ye rakip olabileceğine de değinilen raporda, şu bilgilere yer verildi: “Fiyat ve mevsimsellik gibi koşullar göz önüne alındığında Mısır pazarda hızla yükseliyor. Kısa vadede Mısır’a gidecek Ukraynalı turist sayısının ülkemiz ile başa baş noktasına geleceği öngörülüyor. Nitekim; 2017 yılında ülkemize gelen Ukraynalı turist sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 23 artış gösterirken aynı yıl Mısır’a giden Ukraynalıların sayısı yüzde 75 arttı.”

TÜROB’un raporunda altı çizilen diğer hususlar şu şekilde belirtildi:
“Ukraynalı turistlerin ortalama tatil süresi yaklaşık 9 gün. Rezervasyon dönemleri genel olarak tatil başlangıcının 1-2 ay öncesinde gerçekleşiyor ve ‘son dakika’ olarak adlandırılan turist grubuna dahil bulunuyor.
Ukraynalılar, TÜİK verilerine göre 2017’de kişi başına ortalama 565 dolar harcadı.
Ukrayna vatandaşlarının yüzde 80’i turizm, yüzde 10’u akraba ve aile ziyareti, yüzde 5’i eğitim ve iş, yüzde 5’i ise alışveriş, sağlık amacıyla ülkemize geliyor.
2017’de Ukraynalı turistlerin 713 bini Antalya’ya, 305 bini İstanbul’a geldi. Türkiye ile Ukrayna Bakanlar Kurulu arasında, ‘Vatandaşların Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma’ya göre yeni kimlik kartları (çipli) kullanan Ukrayna ve Türkiye vatandaşları, iki ülke topraklarına giriş, çıkış ve transit geçiş yapabiliyor ve bu ülkelerde 180 gün için 90 güne kadar vizesiz kalabiliyor.
3 Nisan 2018’de “İki ülke arasındaki seferlerin ve uçuş noktalarının arttırılması” sözleşmesi imzalandı. Buna göre; İstanbul-Kiev uçuşlarının frekansı iki katına çıkarılırken, İzmir, Bodrum, Bursa ve Dalaman yeni uçuş noktaları olarak belirlendi. İstanbul-Odessa hattındaki haftalık uçuş sayısı 14’ten 28’e çıkarıldı. İzmir-Kiev hattı için haftalık 21 frekans uçuş belirlenirken, yeni noktalara haftalık 7 frekans sefer düzenlenmesi karara bağlandı.
Ukraynalı turistler ve turizmciler, Antalya ve İstanbul’daki otellerin televizyon kanalları arasında Ukrayna televizyonlarına da yer verilmesini talep ediyor.Türkiye’nin Ukrayna’da yaz turizmi dışında ürün çeşitliği sağlayamadığı dile getiriliyor. Özellikle Kayseri/Erciyes, Kars/Sarıkamış ve Erzurum/Palandöken kayak tesisleri ile kış, sağlık ve kongre turizmi alanlarında etkin tanıtım gerektiği belirtiliyor.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO