Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

Türkiye’nin yıldızı Dumanlı Tarım

Geliştirdiği otomatik Süt sağım sistemiyle, iş dünyasına adım atan Turan Dumanlı, müşteri memnuniyetini birinci ilke edinip, kurduğu tesislerle Türkiye’nin yıldızları arasına katıldı.

13 Ocak 2015 Salı, 21:11

Ödemişli mucit Turan Dumanlı’nın başarı öyküsü

Türkiye’nin yıldızı

DUMANLI TARIM

Dozer operatörü iken, geliştirdiği otomatik Süt sağım sistemiyle, iş dünyasına adım atan Turan Dumanlı, müşteri memnuniyetini birinci ilke edinip, kurduğu tesisler Türkiye’nin yıldızları arasına katıldı.

EKONOMİYE BÜYÜK KATKI
Birçok mühendisten daha yaratıcı projeler yapan, süt ve hayvancılık sektöründe geliştirdiği makina ve cihazlarla, gıda tüzüğüne uygun hijyenik süt üretimi yapılmasını sağlayan Dumanlı, adını verdiği makinalarla ülkeyi ithalattan, üreticiyi sıkıntıdan kurtardı.
LAZERLİ SİSTEM GÜNDEMDE
Bugüne kadar 70 ilde 4 bin çiftlikte sağım hane kuran Turan Dumanlı, şimdiki hedefinin lazerli, insan olmadan tam otomatik robot sistemi olduğunu söyledi. Dumanlı, “Avrupa’da 300 bin Euro’ya çıkan bu robot süt sağım sistemini biz 100 bin liraya yaparız” dedi.

DESTEK OLSA NELER YAPILMAZ Kİ
Bugüne kadar, devletten bir kuruş hibe ya da, destek kredisi almadıklarını söyleyen, Dumanlı, “Bize destek olunursa, ithal ettiğimiz birçok makinenin daha kalitelisini ve daha verimlisini yaparız. Hem döviz çıkışı durur hem de istihdamı artırırız” dedi.

RÖPORTAJ: İbrahim Irmak/ Fotoğraflar: M. Ali Varış

Turan Dumanlı Ödemiş Birgili.
Bir zamanlar İzmir’in de bağlı olduğu Aydınoğlu Beyliği’nin Başkenti Birgi’den.
Kaderin cilvesine bakın ki her tarafı tarih kokan, bu yerleşim yeri son Bütünşehir yasasıyla şimdi Ödemiş’in bir mahallesi haline getirildi.

Birgi 1989 yılında Belde iken Duran Dumanlı adlı yağız delikanlı Belediyeye dozer operatörü olarak girer. Bölgenin tek dozeri nerede bir kazı var, oraya gider. Nerede bir yol çalışması var oraya doğru yol alır. Gidilmeyen yerlere, çıkılmayan tepelere tırmanır Turan Dumanlı dozeriyle. Bölgenin, yol, su, kanalizasyon çalışmaları, dere ıslahları hep onun alın teriyle yapılır.
Turan Dumanlı, çok gariban bir ailenin çocuğudur. İşine dört elle sarılır, “mesai saati değil” demeden gece gündüz her işe koşturur.

BANA BİR OJE ALIN DOZERİ TAMİR EDEYİM
Turan Dumanlı, sadece dozer operatörü gibi değil bir teknisyen gibi bozulan makinanın bile bakımını yapar. Bir gün Dozerin şanzımanı dağılır. Tamire götürür. O firma hem çok para ister, hem de iki hafta sonraya gün verir.
Duran Dumanlı, belediye reisinin karşısına çıkar, “Başkanım ben bunu yaparım” der.
“Sen bunu yapamazsın bu büyük bir iş. Teknisyenlik gerektirir” sözleri üzerine, “Bana bir tane tırnak boyası (Oje) alıverin. Ben bunu yaparım” der.
Oje alınır ve Turan Dumanlı bir kamyonun üstünde bütün makinayı dağıtır. Her dişliye de ojeyle bir işaret koyar. Sonra da kırılan bozulan kısmını bir güzel tamir eder ve yüzlerce dişliyi toparlayıp, dozeri saat gibi çalıştırıp yola koyar.
Herkes şaşırır. En başta da Turan Dumanlı’nın dozeri tamir ettiğini duyan büyük bir oto bakım servisi de şaşırır ve kutlar. Turan Dumanlı, dozer ile yine gece gündüz ne iş olsa koşar. Belediyedeki mesai arkadaşlarına da, “Çalışalım arkadaşlar. Allah çalışanı bir gün ödüllendirir” der.

BAŞKAN DEĞİŞTİ
Kaderin çilvesine bakın ki yerel seçimlerde Birgi’nin Belediye başkanı değişir.
Yeni başkan, Turan Dumanlı’ya akrabası olmasına rağmen takar. Dozer operatörlüğünden alıp başka işlere verir. Maaşını düşürüp, çöpe sürer. Kalifiye işçi olan Dumanlı, çöpe gitmez ve belediyedeki işinden basar istifayı ayrılır ve Ödemiş’e gelip 10 metrekarelik bir dükkan açar. Orada süt sağım makinalarının tamir bakım işlerini yapmaya başlar.

Köyünde iki ineğini sağmak için her gün içeri dışarı taşıdığı makinada yaptığı değişikliği ve otomasyon sistemini diğer isteyenlere de kurmaya başlar. Kaliteden hiç ödün vermez. Kırılanı, bozulanı hiçbir ücret almadan değiştirir. Ünü dalga dalga yayılmaya başlar. Turan Dumanlı’nın makinası küçük çiftliklerin vazgeçilmezi olur. 10 metrekarelik işyeri büyüdükçe büyür. İmalata ve yeni buluşlara çok meraklı olan Turan Dumanlı, süt sağım makinaları konusunda Türkiye’nin en büyük markalarından biri olur. Sektörün içinden geldiği için neye ihtiyaç varsa ona göre cihazları, aletleri geliştirir.

***

ELEKTRONİK ÇOBAN
SÜRÜ GÜDÜYOR

DUMANLI_TARIM_3

Turan Dumanlı’nın Ödemiş Sanayi Sitesi’ndeki işyerinde ‘Artık fabrikasında) makinalar şu günlerde hiç durmuyor. Bir tarafta Süt Sağım Odaları, makinaları için ekipmanlar, diğer tarafta sürü yönetim sistemleri yapılıyor. Duran Dumanlı’nın kafası zehir gibi.İlkokul mezunu olmasına rağmen adeta bir mühendis gibi aklı hep yeni buluşlarda. Ürettiği birçok ürüne patent alan, ithal edilen ürünlerin artık yüzde 80’ini kendi fabrikasında üstün kaliteyle imal eden Dumanlı, Elektronik Çoban’ı nasıl bulduğunu ve ürettiğini bakın nasıl anlatıyor:
“Bir gün yurtdışına geziye gittik. Polonya’da yol alırken Varşova yakınlarında bir tarlada, büyükbaş hayvanların otladığını gördüm. Hayvanlar tarlanın bir tarafında otlayıp diğer tarafa geçmiyorlardı. Arada da duvar filan yoktu. Hemen tercümana otobüsü durdurmasını istedim. Herkes şaşırdı. Ben tarlaya gidip bunun nasıl olduğunu incelemek istedim. Gittim bir ip geriliydi ve o ip bir cihaza bağlıydı. Dokununca elektrik çarptı. Cihazın ve iplerin fotoğraflarını çektim. Aynı sistemi burada satmak için ithal etmeye başladık. Yalnız gümrükten çok geç geçiyordu ve ipler çok çabuk oksitleniyordu. Bunun üzerine biz bunu nasıl yapabiliriz diye düşündük. Oturduk cihazı çok geliştirdik. Voltajlarını ayarladık. İplerini de Denizli’de çok özel bir şekilde ürettirmeye başladık. Şimdi o cihazımız Türkiye’nin her yanında çok büyük rağbet görüyor.

ARICILAR DUMANLI’YA DUA EDİYOR

AYILARI_KACIRIYOR

Ayıları kaçırıp
balları kurtarıyor
Süt sağım makinalarıyla sektöre ilk adımını atan Dumanlı Tarım’ın mucit patronu Turan Dumanlı, Arıcılık Fuarı’na katılış öykülerini de anlattı. Dumanlı, “Bir gün televizyon izliyordum. Arıcı arkadaş, ayıların kovanları çalıp balları nasıl yediğini anlatıyordu. Ayı kovanı alıp suya atıyormuş. Arılar suda boğulup gidince arı da peteği çıkarıp bir güzel balı yiyormuş. Arıcı, ayılar ballarımızı yiyip bizi aç bırakıyor” diye yakınıyordu. Hemen aklıma bunların fuarı olunca katılma fikri geldi. İnternetten baktık, bir hafta sonra İstanbul’da fuar vardı. Hemen müracaat edip, fuara katıldık. İlk gün sütçünün burada ne işi var diye bize garip garip baktılar. Ancak ertesi gün elektrikli çitlere dokunan hayvanların nasıl geri kaçtıklarının görüntülerini bilgisayara yükleyip göstermeye başlayınca, standımızın önünde kuyruklar oluştu. Bizim elektrikli çitlerimiz Ayıları bile durduruyor. Şimdi arıcıların en çok aradığı markayız. Elektrikli ipleri kovanların etrafına çekince ne ayı geliyor, ne de domuz. Bizim bu cihazımızı mısır tarlalarının, narenciye bahçelerinin etrafında da kullanıyorlar. Yani elektronik çoban dediğimiz cihazımız üreticinin imdadına yetişti” dedi.

***

KORSAN İMALATÇI ENGELLENSİN

Dumanlı Tarım'ın Yönetim Kurulu Başkanı Turan Dumanlı.

Dumanlı Tarım’ın Yönetim Kurulu Başkanı Turan Dumanlı.

Turan Dumanlı’nın geliştirdiği, patent ve sertifika alıp satışa sunduğu ürünler, üreticiyi mağdur etmezken, piyasada bu cihazları taklit edip merdiven altı üreticileri de çıkmış. “Bizim kafa patlatıp, aylarca araştırdığımız ve yüksek kalitede ürettiğimiz ürünler yerine ihtiyaç sahipleri, bunların çakmalarını alıyor” diye dert yanan Turan Dumanlı, yetkililerden ürünlerinin taklit edilmesinin önüne geçilmesini istiyor. Kötü ürünlerin üretici yanıltıp mağdur ettiğini de belirten Dumanlı, “Yetkililer bizi merdiven altında üretim yapan korsanlardan korursa, biz daha çok üretir, çiftçinin köylünün mağdur olmasının önüne geçeriz” diyor.

***

DUMANLI TARIM
NELER ÜRETİYOR?

DUMANLI_TARIM_1

Dozer operatörü iken, fabrikatör olan, Dumanlı Tarım’ın Sahibi Turan Dumanlı’nın işyerlerinde Tarım ve hayvancılık sektörüne büyük ivme kazandıran birçok cihaz üretiliyor. Elektronikten, mekaniğe kadar uzanan ürün yelpazesi içinde,
Süt sağım makinaları-sistemleri.
Süt sağım makinaları.
Sürü yönetim sistemi.
Elektrikli çit sistemleri
Süt soğutma tankları.
Yem karma makinaları.
Sağımhane demir ekipmanları
Gübre sıyırıcı.
Çiftlik ekipmanları
İnek, dana, masaj makinaları ve memelikler bulunuyor.

***

İLGİLİ BAKANLIKLARA DUYURULUR

Hayvancılık sektöründe Türkiye’nin avuç avuç döviz ödeyip yurtdışından aldığı cihaz ve ekipmanların yüzde 80’ini yerli malı olarak üreten Dumanlı Tarım, her geçen gün ürün kalitesini artırırken, memlekete de büyük bir katma değer yaratıyor. İşyerlerinde 58 kişinin çalıştığını belirten Turan Dumanlı, Süt sağımında kullanılan memeliklerin takımının yurtdışında 60 Dolar olduğunu belirtirken, “Biz bu takımı 20 liraya üretiyoruz. Ülkemize ne kazandırdığımızı siz hesaplayın” diyor. Turan Dumanlı bugüne kadar işyerlerini kendi öz sermayeleri ile kurduklarını söyledik. Devlet bizi desteklerse, ithal ettiğimiz daha birçok ürünü üretebiliriz, daha çok insanımızı iş sahibi yapar istihdamı artırırız” diyen Turan Dumanlı’nın bu seslenişine, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan umarım duyan olur.

***

MAKİNEYİ TAŞIMADAN
İNEKLERİ SAĞMA SİSTEMİ KURDU

DUMANLI_TARIM_2

Belediyede çalışırken iki tane ineğim vardı. Evin altında inekler, Biz üstünde yaşıyorduk. İnekleri sağmak için bir tane makina vardı. Her gün onu dışarıya içeriye taşıyorduk. Bu çok zor oluyordu. Makineyi içeri taşımadan biz inekleri nasıl sağarız diye düşündüm. Bir proje yaptım ve sadece memeliği taşıyarak inekleri sağmaya başladık. Köyde makina taşımaktan bel fıtığı olanlar, “Bize de bu makineden yapar mısın” diye ricada bulunmaya başladılar. Biz de onlara geceleri veya Pazar günlerimizi ayırıp yardımcı olduk. Bozulan makinalarını tamir etmeye başladık. Bu bulduğumuz sistem bizim önümüzü açtı. Ve bu günlere geldik.

DUMANLI TARIM:

dumanlii

Fabrika: Umurbey Mah. Sanayi Cad. No:28 Ödemiş / İZMİR

Fabrika Tel : 0 232 545 72 14 Fax : 0 232 545 72 24
Ödemiş Merkez Tel : 0 232 545 72 04
info@dumanlitarim.com

Yorum

  1. Ülkü Kesicioğlu

    12 Ocak 2015 at 01:09

    Helal olsun hemşehrime.Gurur duydum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz