Son Dakika
16 Ekim 2018 Salı

Türkiye’nin adını Kanada’da okul duvarına yazdırdı

Başarısı ile Kanada Ottowa’da olan Carleton Üniversitesi’ne kabul edildi.

06 Ağustos 2018 Pazartesi, 19:51

İZMİR’ in Urla İlçesi’ nde oturan Mehmet Ali Uysal,Kanada da okuduğu Pickering College başarılı bir şekilde bitirdi. Uysal’ın başarısından dolayı adı okulun duvarına yazılan ilk Türk öğrenci oldu.

Konak Alsancakta 1999 yılında doğan Mehmet Ali Uysal, anne babasının ayrılması nedeniyle Karsiyaka da annesi Jale ile birlikte yaşamaya başladı. Altıncı sınıfa kadar Bostanlı da Mustafa Reşit Paşa İlköğretim okulunda okudu.Yedi ve 8 ‘inci sınıf ise Urla da Hüseyin Akyüz Taha Bilim Orta okulundan mezun oldu. Hazırlık. 9 ve 10. sınıfı Kent Koleji Güzelbahce kampüsünde okudu. Mehmet Ali Uysal,11 ve 12′ inci sınıfı da annesi Lale’ nin yurt dışında okutma sevdası ile Kanada da okumak için Monat Akademi adlı bir yurt dışı bağlantılı ajans bürosunda okul için başvuru yaptı. Okulun mülakatlarına alınan Uysal, Kanadanın Ontario Eyaletinin en eski liselerinden biri ve yıllık 60.000 Dolar ücretli 1842 yılından beri Eğitim veren olan Pickering College adlı okula yüzde 50 burs ile eğitime başladı.

Mehmet Ali Uysal iki yıllık eğitimden sonra ilk 4 Türk öğrenci olarak bu yıl bu okuldan mezun oldu. Uysal,okulun onur belgesini alan ve okulun duvarlarına ismini yazdıran ilk Türk öğrenci oldu. İzmirli başarılı öğrenci, şimdi de Kanada Ottowa da olan Carleton Üniversitesine kabul edildi. Üniversitenin Medya ve İletisim Bölümünde okuyacak olan Uysal, annesinin ısrarları sonucu Kanada da okumaya gittiğini, 176 yıldır Eğitim veren yabancı bir okulun duvarlarına adının yazılmasının kendisini gururlandırdığını söyledi.

Uysal, şimdiki amacının Carleton Üniversitesini başarılı bir şekilde bitirip, adını bu okula da yazdırmak olduğunu belirtti. Uysal,boş zamanlarında The Harma Cafe’ de çalışıyor. Bahri KARATAŞ (KHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO