Son Dakika
13 Haziran 2019 Perşembe

‘Türkiye İzmir Gibi Olsun’

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, İzmirliler’in denizle ilişkisini güçlendirmek, Körfez’in kıyı şeridini yeniden tasarlayarak canlandırmak amacıyla Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinde oluşturulan “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı”, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı törenle açıldı.

18 Şubat 2019 Pazartesi, 13:29

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Mithatpaşa Parkı önündeki 71 dönümlük alana kurduğu 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı törenle açıldı.  İzmirlilerin büyük ilgi gösterdiği açılışta konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bu ülkenin üzerinde dolaşan kara bulutları ancak demokrasiye sahip çıkarak, kol kola,  omuz omuza,  tek vücut olarak defedebiliriz” dedi. Kılıçdaroğlu alana, Büyükşehir Belediyesi’nin Prof. Dr. Aziz Sancar gemisi ile geldi. Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Bakanı Aziz Kocaoğlu, Kabine’nin etkili bir bakanının, iki gün önce İzmir’de söylediği “Atatürk mezarından kalksa, İzmir’in bu halini görse, bunları denize döker” sözlerine tep ki g&oum l;stererek, “Tam aksine Atamız; iktidar partisinin tüm çifte standartlarına, tüm engellemelerine, bu kenti görmezden gelmelerine rağmen bir başarı öyküsü yazan İzmirlilerle gurur duyardı” diye konuştu.

Yaşam kalitesi sadece seçim için olmaz
Tıpkı İzmirDeniz’de olduğu gibi, yatırım ve projelerdeki nihai amaçlarının, İzmir’in huzurlu yaşamını koruyarak yaşam kalitesini geliştirmek olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Yaşam kalitesini geliştirmenin ‘sürdürülebilir kalkınmayla’  eşdeğer olduğunu çok iyi biliyoruz. ‘Huzurlu yaşam’ ve ‘yaşam kalitesi’ biz İzmirliler için, sadece seçim bildirgelerinde yer alacak kavramlar değildir. Yaşam kalitesinin yerelden geliştiğine inanıyoruz. Bireysel çıkarlara yönelik değil, ayrım yapmaksızın, tüm İzmir ve İzmirliler için çalışıyoruz. Ama aynı zamanda ahlaklı, devletin malını kendi malından bile daha çok sakınan, gözeten; vatandaşın hakkını-hukukunu her t&u uml;rl&u uml; değerin üzerinde tutan,  doğru bildiğini sonuna kadar savunan ve gerektiğinde direnen bir belediyeyiz” dedi.

Türkiye İzmir gibi olsun!
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin bir başka önemli gündem maddesi olan kentsel dönüşümde de öncü ve örnek olduğunu ifade eden Başkan Kocaoğlu, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı geçenlerde ‘Kentsel dönüşümde bütün mesele gönüllülük esasına dayalıdır’ dedi ya! Biz yıllardır işte bu temel üzerinde yürüyoruz.  Kaybolmaya yüz tutmuş eski komşulukları yaşatabilmek için ‘yerinde’ ve ‘gönüllü’ dönüştüren, parçalamayıp birleştiren; herkesin hakkına, hukukuna saygı duyan; oluşacak rantın tamamını bölge halkına bırakan; yoğunluğu değil yaşam kalitesini gözeten kentsel dönüşüm modelimizi de Türkiye’ye sunmaktan gurur duyuyoruz. Aslında sadece yerelden kalkınma ve insan odaklı kentsel dönüşümü değil; yaşam kalitesinin yerelden geliştiğini ispatlayan bir yönetim modeli de sunuyoruz ülkemize.. İstiyoruz ki, Türkiye ‘İzmir gibi’ olsun!” dedi. Hazine arazilerine,  TOKİ tarafından, başka kurum ve kuruluşlarla,  arsa ofisleriyle yapılan kentsel dönüşümler,  kentsel dönüşüm değildir.  Bina yapmakt ır.&nbsp ;  Rantı paylaşmaktır. Boş arsaya  müteahhit eliyle bina yapmak kentsel dönüşüm değildir.  Bu olsa olsa rantsal dönüşümdür.  Biz buna karşıyız. TOKİ’nin seçim öncesi yapacağı 50 bin konuta da karşıyız.  İzmir’in konuta ihtiyacı yok” dedi.

İzmir kiracı kabul etmez                                                        
İsim vermeden AK Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci’yi hedef alan Kılıçdaroğlu, “Beyefendi Denizli’den kalktı geldi buraya. İzmir kiracı kabul etmez. İzmir’in kültürü, dinamizmi, İzmir’in aklı ve demokrasi kültürü gerekir. Bunlar yoksa senin ne işin var burada? Gezeceksin, ben İzmir’i yöneteceğim diyeceksin. Bir de laf aramızda ekonomi bakanıymış! Ekonomiyi ne hale getirdiğini biliyoruz değil mi? Bir de tanzim satıştan bahsediyorlar. İstanbul’un varoşlarından insanlar otobüse binecek, gelip alacak. Biz ne yapacağız? Başkan söyledi; 35 bin hanenin götürüp evine vereceğiz. İzmir’de hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Bunun adı sosyal demokrasi, bunun adı insan sevgisi. İstanbul’da,  Ankara’da yapıyorsun, insa nları ku yruğa diziyorsun. Vatandaş geçinemiyorum deyince, vatandaşı suçlayacak, ‘merminin fiyatını biliyor musun?’ diyor. Beyefendi sen Hasan Tahsin’in kurşununu biliyor musun? Asıl kurşun odur. Kime atıldığı biliniyor” diye konuştu.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri