Son Dakika
20 Temmuz 2019 Cumartesi

Tunç Soyer: “İnsanı Bozan Şey…”

Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, İzmir Medya Platformu Üyesi Gazeteci ve Yazarlar ile buluştuğu toplantıda, ”Ben bozulsaydım bozulurdum. İnsanları bozan şey; koltuğun büyüklüğü, küçüklüğü değil insanın küçüklüğü büyüklüğüdür. Büyükşehir’de farklı bir şey olmayacak ben, ben olmaya devam edeceğim” dedi.

27 Mart 2019 Çarşamba, 13:22

İzmir Medya Platformu Üyesi Gazeteci ve Yazarlar ile buluşan Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer:”İnsanları bozan şey; koltuğun büyüklüğü, küçüklüğü değil, insanın küçüklüğü büyüklüğüdür” dedi. Soyer, Seçildiği takdirde Ankara ile olan ilişkilerinden, İzmir projelerine kadar çeşitli konulara ilişkin görüşlerini paylaştı, soruları cevapladı.  Soyer, belediye başkanı olduğunda herkese kapısının açık olacağına işaret ederek, “10 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Ben bozulsaydım bozulurdum. İnsanları bozan şey; koltuğun büyüklüğü, küçüklüğü değil insanın küçüklüğü büyüklüğüdür. Büyükşehirde farklı bir şey olmayacak ben, ben olmaya devam edeceğim” dedi.

‘Bizim Proje Açıklama Gibi Bir Niyetimiz Yok’

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekçi’nin, Tunç Soyer’in projeleri olmadığına dair söylemlerine ilişkin Soyer, “Ben adaylığım açıklandığı ilk gün söyledim; ‘Bizim proje açıklama gibi niyetimiz yok biz projeleri birlikte yazacağız’ dedim. Bunlar aslında sadece bir perspektifi, yönetim anlayışını ortaya koymak için açıkladığımız şeyler. Özetle; 15 yıllık Büyükşehir Belediyesinin hafızasının kullanarak yaptıklarımız var. Tarımsal kalkınma ilgili yapacaklarımızı çok önemsedik. Bir de yeni vizyonumuz ortaya koyacak birtakım ipuçlarını ortaya koymak istedik. Bunun dışından 30 ilçenin her birinin onlarca, yüzlerce projesi var. Meslek odalarının, sivil toplum kuruluşlarının projeleri var. Biz bütün bunları hep birlikte masaya yatırıp bunlar üzerinden yol alacağız. Bugüne kadar 17 başlıkta açıkladığımız 165 proje sadece bizim perspektifimizi, İzmir’e nasıl yaklaştığımızı, İzmir’i nasıl değerlendirmediğimiz göstermek için yaptığımız bir şeydir. Yoksa bildikleri anlamda açıklanan projeler sadece işin çok küçük parçası onu söylemeye çalışıyorum” diye konuştu.

‘Ankara İzmir’i Yeteri Kadar Anlamıyor’

Görevi süresince Ankara ile uyum içinde çalışmayı düşündüklerini dile getiren Tunç Soyer, “Ankara’nın İzmir’i yeteri kadar iyi anlamadığı için iyi bakmadığını düşünüyorum. Yeteri kadar anlasa ve biz üzerimize düşeni yapsak, iyi anlatabilsek kimsenin kasten vatan hainliği yapabileceğini, kimsenin kasten İzmir’e zarar vermek istemeyeceğini düşünüyorum. O nedenle uyumlu, kendimizi iyi anlatmaya gayret edeceğiz. Köşeli olmayan dil kullanacağız. İyi anlatabilirsek ve bunu bir siyasi atraksiyon değil de gerçekten İzmir’in projesi olursa, kimsenin sırtını döneceğini düşünmüyorum. Ankara’yı siyasi kavga arenası olarak değil, iş birliği yapacağımız paydaşlarımız olarak görüyorum.O nedenle  İzmir kent vizyonu hazırlayacağız,  Ankara’ya götüreceğiz ve İzmir’i nasıl görmek istediğimizi onlarla paylaşarak bir kere fikri bir ortaklık kurmayı düşünüyoruz. Bizi birbirimizden ayıran şeylerden çok daha fazla bağlayan şeyler olduğunu düşündüğüm için ve buna vurgu yaparak sürdüreceğimiz için Ankara’ya da bunu anlatabileceğimize inanıyorum. O nedenle mevzuat sınırlamalarını, yasal düzenlemeleri, sınırların esnetilebileceğini düşünüyorum. Bunu bir hukukçu olarak da söylüyorum” ifadelerini kullandı.

Demokrasi 4.0 vurgusu

Demokrasinin insanların huzur bulduğu en mutlu yaşam biçimi olduğunu ve bu anlamda demokrasi 4.0’ın gerekliliğine işaret eden Soyer,  “Çağın hızı nedeniyle demokrasinin erdemleri insanların hayatını iyileştirmede yetersiz kalmaya başladı. Burada yeni yöntemler bulmak zorundayız. Kamusal alan bir zamanlar bir kentin meydanıymış ama artık benim telefonumda. Daha belediye kapısına girmeden ödeme yapabiliyorum, şikayette bulunabiliyorum. Bir yıl içinde belediye cebinde uygulamasını cebinize sokacağız ve vatandaş belediyenin bütçesini, o ayki gelirlerini cep telefonunda izleyecek” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz