Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

TÜBİTAK Türkiye Birinciliği İzmir’e

Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi’nde eğitim gören Olcay Oransoy, TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda, Matematik projesiyle Türkiye birincisi oldu.

21 Nisan 2019 Pazar, 01:48

TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın finali, 8-12 Nisan 2019 tarihlerinde Ankara’da yapıldı. Yarışmaya bu yıl 4 bin 581 okuldan 13 bin 814 kız, 11 bin 811’i erkek olmak üzere 25 bin 625 öğrenci, 12 alanda toplam 16 bin 679 proje ile katıldı. Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi’nde eğitim gören Olcay Oransoyda, “Bazı özel doublevertexçizgelerinwienerindeks değerlerinin genelleştirilmesi” başlıklı projesiyle Matematik alanında yarışmaya katıldı. Oransoy’un projesi, 1453 matematik projesini geride bırakarak Türkiye birinciliğine hak kazandı.

Başarısıyla hem ailesine hemde okuluna büyük bir gurur ve sevinç yaşatan Oransoy; çizge teorisi ile algoritmik programlama sorularına duyduğu ilgi neticesinde tanıştığını, araştırma yapmayı, bilimsel çalışmaları incelemeyi çok sevdiğini ve yeni bir şeyler keşfetmekten çok zevk aldığını söyledi.

Bilim Dünyasında Ses Getirecek

Olcay Oransoy, bilim dünyasında ses getirecek, yeni gelişmelere kaynaklık edecek önemli çalışmalar yapmak istediğini ve bu doğrultuda çalıştığını, matematikten yazılıma, bilgisayar bilimlerinden fen bilimlerine hemen her alanda makaleler incelediğini ifade ederken, proje danışmanlığını yürüten matematik öğretmeni Dr. Mehmet Kurt isebilim olimpiyatlarına büyük önem verdiklerini, ülkemize, insanlığa kısa veya uzun vadede fayda getirecek fikirleri,projeleri üretme ideali taşıyan öğrencilerine destek olmaya çalıştıklarını, öğrencisinin bu başarısının motivasyonlarını ve isteklerini kamçıladığını söyledi.

Kurt, projeye konu olan Çizge Teorisi’nin, iletişim ağlarını optimize etme ve güvenilirliğini belirleme, araç rotalama, işe alma, depolama, çizelgeleme, gen dizilimlerinin tespiti, sosyolojik ilişki gibi birçok problemin matematiksel olarak modellenmesi ve bu model üzerinden çözüm üretilmesi için kullanıldığını belirterek, söz konusu projenin, gerçek yaşam uygulamalarıyla ile ilgili çalışmalara önümüzdeki süreçte devam edeceklerini belirtti.

Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi Müdür Aylin Gil ise Oransoy’un başarısının, beklenen bir sonuç olduğunu, bilime, araştırmaya, öğrenmeye yönelik azmi ve hevesiyle gelecek senelerde de kendisinin benzer başarıları göstereceğinden şüphe duymadığını ifade etti.

‘Doğru müfredatla başarı kaçınılmaz’

Müdür Aylin Gil, okulda doğru öğretmenleri, doğru bir müfredat ile doğru öğrencileri bir araya getirdiklerini böylece başarının kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Bahçeşehir Koleji Ege Bölge Koordinatörü Zeynep Hülagü ise İzmir’deki Bahçeşehir Koleji kampüslerinde anaokulundan üniversiteye her branşta öğrencileri geleceğe hazırladıklarını, uyguladıkları eğitim sisteminin karşılığını, bu şekildeki başarılarla almanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz