Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

Trump, neden yargılanacak

Trump, Obama ile görüşmesinden ve Kongreyi ziyaretinden sonra kişisel bir dava için mahkeme önüne çıkacak. Kurduğu Trump Üniversitesi’nin öğrencilerine yalan söylediği için. Yani düşünce suçu dışında hiç kimsenin dokunulmazlığı yok.

11 Kasım 2016 Cuma, 11:21

tevfikdalgic_haberhurriyeti

Trump’ın başarısı sadece kendisinin değil, Amerika’yı kuranların, George Washington’un partisi olan Cumhuriyetçi Parti’nin. Trump klasik aykırı söylemleri ile 8 yıllık Demokrat Parti’ye ve onun yaptıklarına kızan Cumhuriyetçi Parti üyelerinin ortak işbirliği. Kuşkusuz bunda tüm kaderini yaşlı, ihtiraslı ama hatalarla dolu bir bakanlık yapmış olan Hillary Clinton’a bağlayan Demokrat Parti yönetiminin.
Obama’nın Işid konusundaki hatalı politikaları, Rusya’nın Ukrayna’dan toprak koparması karşısındaki ikircikli tavrı, genel olarak dış politikada korkak imajı veren davranışlarının bu konuda etkili olduğunu düşünüyorum. Özellikle ABD ordusunun güçlenmesini önlediği şeklinde de bir algı oluşmuş. Bir de Obama yönetiminin getirdiği sağlık politikası ve artan sağlık sigortası primleri de etkili olmuş görüşü var. Kamu oyu yoklamalarının tahmin hatası da fikri sorulan seçmenin gerçek düşüncesini değil, siyaseten doğru sandığı Hillary’i seçeceğim demiş olması. Tıptı bizdeki her iki kişiden birisinin AKP’yi desteklediği halde ben oy vermedim demesi gibi.
Ama ABD sistemi ve onun inşa edildiği devlet yapısı kolay kolay değiştirilemez. Kendi içinde korunma mekanizmaları var. Kanunlar kişilerin üstünde.
Trump, Obama ile görüşmesinden ve Kongreyi ziyaretinden sonra kişisel bir dava için mahkeme önüne çıkacak. Kurduğu Trump Üniversitesi’nin öğrencilerine yalan söylediği için. Yani düşünce suçu dışında hiç kimsenin dokunulmazlığı yok. Sıradan vatandaş gibi yargılanacak.
Trump elini bile sıkmam dediği Obama ile ilgili övücü sözler söylemeye başladı bile.
Bizde Cumhuriyetin yasaları ile seçilip TC’yi yasaklayan veya ülkede sistemi bu hale getirebilenlere bir bakın. Bir de buraya.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz