Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

Transseksüalite

Transseksüalite, psikososyal görüşe göre, ebeveynlerin çocuklarını yetiştirme biçimi ile ilişkilidir.

11 Aralık 2013 Çarşamba, 18:31
Transseksüalite

elifmirza_haberhurriyeti

Bireyin biyolojik cinsiyetinden duyduğu kalıcı rahtsızlık duygusu; biyolojik cinsiyetini reddederek karşı cinsin birincil ve ikincil cinsiyet özelliklerine sahip olmak istemesi…

Çoğunlukla çocukluk döneminde başladığı gibi bazı olgularda da ergenlik döneminin başında ve erişkin dönemde de ortaya çıktığı bilinmektedir.
Özellikle çocukluk dönemine bakınca, bireyin cinsel organını reddettiği ve karşı cinsin kimliğine yakınlık duyup, uyum gösterdiği görülür. Karşı cins gibi giyinmek isteyip, karşı cinsle oyun oynamak en önem verdikleri durumdur.
Transseksüel birey, ait olmadığı bir bedenin içine HAPSEDİLMİŞ gibi hisseder.
Nadiren de olsa bazı sınıflandırmalarda efemine homoseksüeller ve travestiler, baskı altında hissettikleri dönemlerde geçici bir süre transseksüel kimlik taşıyabilirler…
Transseksüalite, psikososyal görüşe göre, ebeveynlerin çocuklarını yetiştirme biçimi ile ilişkilidir. Anne-çocuk ilişkisi, ki özellikle erkek transseksüel bireylerde, ebeveynlerin aralarında yaşadıkları sorunlar ve ödipal dönem dediğimiz çocuğun 2,5-3 yaşına geldiği zaman ortaya çıkan kimlik döneminde yaşadığı sorunlar, transseksüalitenin etyolojisinde yer almaktadır. Erkek çocuklar anneleriyle aşırı yakınlıklarından dolayı cinsel kimliklerinde dişi rol üstlenip erkek kimliklerini reddebildikleri gibi, çekinik yapıda annesi olan kız çocuklarda, baskın ve güçlü babayla özdeşleşerek kadınsı cinsel kimliklerini reddedebilir.
Son yıllarda yapılan araştırmaların sonuçlarına bakınca görüyoruz ki; beyinde yer alan STRİA TERMİNALİS adı verilen ince yapıda, kadın ve erkekte şekil ve nöron sayısı bakımından farklılık olduğu gösterilmiştir. Erkek transseksüellerde bu yapının erkekten çok kadına benzediği ve bu yapıdaki nöron sayısının kadındakiyle eşdeğer olduğu bulunmuştur. Bu farklılaşmanın doğum öncesi anneye uygulanan bazı hormon tedavilerine dayalı oduğu açıklanmıştır. Erişkinde hormon tedavisi veya seks hormon düzeyindeki değişiklikler STRİA TERMİNALİS yapısındaki nöron sayısını etkilememektedir.
Bireye transseksüel tanısı koyabilmek için en az 2 yıl süreyle takip etmek, herhangi bir kromozomal anomali veya farklı bir ruhsal bozukluk olmadığını kanıtlamak gerekmektedir.
Tedavi düşünüldüğü zaman şunu unutmamalıyız ki ilaç, hormon replasmanı veya psikoterapi bireyin transseksüel kimliğini ortadan kaldırmasında yeterli değildir… Ancak uygun olan bireylere, belli dönem psikolojik hazırlık sağlanıp, uzman doktorlar tarafından onay alınıp, mahkeme kararı gibi yasal prosedürleri tamamlayıp CİNSİYET DEĞİŞTİRME OPERASYONU uygulanabilir.
Kadın olmayı isteyen erkeklere östrojenin yanında testosteron yapımını baskılayan ilaçlar verilir. Böylece memelerde büyüme, deride incelme ve yumuşama, yüz ve vücut kıllarında azalma, kas yapısında değişiklik ve vücut yapısında kadınsılaşma olur. Kadın transseksüellere verilen testosteron ise vücut ve yüz kıllarında artış, seste kalınlaşma, meme dokusunda azalma sağlar ve adet kanamasını baskılar. Bundan sonraki basamakta kişi ameliyattan önce geçmeyi istediği cinsiyetin rolünde en az bir yıl süreyle yaşamalıdır. Erkekten kadına olan cinsiyet değiştirme ameliyatında penis ve skrotum cerrahi olarak alınır. Penisin yoğun sinir dokusuna sahip derisi oluşturulan yapay vajinanın içine yerleştirilir. Böylece vaginal yolla cinsel ilişki mümkün olur ve penisten aktarılan sinir dokusu sayesinde cinsel haz da alınır. Çoğunlukla cinsel uyarılma ve orgazm olur. Kadından erkeğe dönüştürme ameliyatlarında memeler, uterus ve yumurtalıklar cerrahi olarak alınır. Meme başları uygun pozisyonda olacak sekilde ayarlanır. Vajina cerrahi olarak kapatılır. Üretra hormon tedavisi sonucu büyümüş olan klitorise doğru yönlendirilir yada bir dizi ameliyatla labia, perine ve karın dokusundan yapay penis ve skrotum yapılabilir. Her iki yöntemle de ayakta idrar yapabilmek mümkündür. Bununla birlikte cinsel uyarılmaya doğal yanıt olarak oluşan penis ereksiyonunu sağlayan herhangi bir yöntem yoktur. CİNSEL İLİŞKİ ANCAK YAPAY ARAÇLARLA GERÇEKLEŞTİRİLİR. Erotik olarak duyarlı klitoris dokusu yeni oluşturulan penisin tabanına yerleştirilirse erotik hisler ve orgazm bazen mümkün olabilir. Cinsiyet düzeltme ameliyatları ile yalnızca dış cinsel organlar karşı cinsiyete benzetilir. İç cinsel organların istenen cinsiyete dönüştürülmesi mümkün değildir. Bu tür ameliyatlardan sonra cinsel ilişki ve ORGAZM münkünken çocuk yapmak mümkün değildir. Transseksüellerin ameliyat sonrası uyum oranları son derece iyidir. Uluslararası literatür gözden geçirildiğinde cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirenlerin %90 oranında sonuçtan hoşnut oldukları bulunmuştur.

Yarın diğer önemli bir cinsel sorun olan PARAFİLİ konusuna yer vereceğim.Yazılarımın doğrultusunda beliren sorularınızı emirza@haberhurriyeti.com adresiyle bana ulaştırabilirsiniz.

AŞK yoktur; LİBİDO vardır……SİGMUND FREUD…

www.haberhurriyeti.com / Dr. ELİF MİRZA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz