10 Temmuz 2018 Salı, 13:18

TOPLUMLAR DA HASTALANIR

Toplumlar da hastalanır. Bedensel değil, ruhsal ve manevi hastalıktır bu durum. 2013 yılında dünyadaki sosyal olayların verileri ışığında etik kırılmanın tamamlandığını ve toplumlarda bu sayede ortaya çıkacak boşluk ve ikilemler neticesinde çok farklı, etik ve ahlaki açıdan hayrete düşürecek olayların yaşanabileceğini, bunun hastalıklı toplum yapısının bir sonucu olacağını belirtmiştim. Halen bu tespitim devam etmektedir. Hastalıklı toplum yapısının iradi ve vicdani zayıflığı sebebiyle doğruya muhtaç hale gelmesi ve ahlaki bir sağaltıma ihtiyaç duyulması kaçınılmazdır. Bunun dini temeller üzerinde oturan ve sadece bu sayede çözüme kavuşturan bir çaresi yoktur. Sorun akıl ve vicdanı ilgilendiren ve insanın duygularını felç haline getirmiş bir tablodur.
Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonuna başlarken (2011) bunların olabileceğini tahmin etmekle beraber, sürecin bu kadar hızlı işleyebileceğini pek fazla düşünmemiştim. Ancak görünen ve bilinen tablo odur ki, toplumlar etik ve ahlaki yönünü, rotasını kaybetmiş bir haldedir ve dümeni kırık bir gemi gibi bilinmeyene doğru sürüklenmektedir.
Çözüm kolay ve süratlidir. Toplumların kaybetmekte olduğu değerler ve ilkeler sistemine dönüşünü sağlayacak çabalar içinde olmak… Burada etik uzmanlarına, felsefecilere, sosyolog ve psikologlara da sorumluluk düşmektedir.
Tam bu noktada Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonunda yaptığımızın ne kadar doğru bir çaba olduğunu bir kere daha teyit ediyorum. Toplumda etik farkındalık ve bilinçlenme oluşturmak istiyorduk. Tek amaç buydu. Çare, önlem, tedbir de buydu. Çürümenin ve yozlaşmanın önüne geçmek için doğruyu ve doğruluğu dik tutmak durumundaydık.
Halen gayretimiz de bu yöndedir. Bu konuda teşvik ve manevi desteklerini esirgemeyen Sayın İbrahim Irmak ve Ayhan Eyikoçak’a teşekkür ediyorum. Devam etmemiz gerektiğini her fırsatta tekrarlayarak, bir bezginliğin önüne geçtiler.
İzmir’de, bu güzel kentte devam ettirdiğimiz Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonunun halen hak ettiği yere kavuşmadığını, bu konuda duyarsız kalanların bu tutumlarını sürdürdüklerini görmek üzücü olmakla birlikte, eninde sonunda yanlışın fark edilerek doğrunun yapılmaya başlanacağına inancım vardır.
Toplumlar da hastalanır. Bu hastalık tıbbi değil, sosyal bir çabayla, etik ve ahlakın temel gücüyle iyileştirilebilir ancak.
Sevgi ve saygıyla kalın…
www.haberhurriyeti.com / PROF. DR. ÇAĞATAY ÜSTÜN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO