Son Dakika
25 Ağustos 2019 Pazar
”

TEMEL LİSELER KAPATILIYOR

Müfredata uygun şartları yerine getiren temel liselerin, anadolu ve özel liselere dönüştürüleceği belirtilirken, uymayan özel kurumların adı ne olursa olsun kapatılacağı ifade edildi.

05 Şubat 2019 Salı, 16:30

TEMEL LİSELER KAPATILIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2. dönem sonu temel liselerin kapatılmasına ilişkin karar, öğrencilerden, velilere, öğretmenlere ve temel liselerde istihdam eden birçok personelin kafasında soru işaretleri yarattı. MEB’in gideceği değişikliği ilişkin, Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı  Ali Kaya ve Eğitim-Sen İzmir 4 Nolu Şube Başkanı İsmail Hakkı Şimşek Haberhürriyeti‘ne konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim Vizyonu kapsamındaki değişiklik, temel liselerin kapatılması, eğitim ve öğretim desteğinin kademeli olarak sona ermesini içeriyor. Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Dr. Muammer Yıldız, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, müfredata uygun şartları yerine getiren temel liselerin, anadolu  ve özel liselere dönüştürüleceğini belirtirken, uymayan özel kurumların adı ne olursa olsun kapatılacağnı ifade etti.

Sendikalar Tedirgin

Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ali Kaya, yapılacak değişiklikle ne tür şeyler yaşanabileceğini değerlendirdi.  Temel liselerin kapatılmasının bir dönüşüm olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Kaya,  atılan adımın dershanelerin kapatılması ile başlatılan sürecin olağan bir devamı olduğunu belirtti.  Kaya gazetemize yaptığı açıklamada, Temel liselerin 2019’da kaldırılması zaten planlanıyordu ve bu uygulamaya özel öğretim kurumlarını da dâhil ederek harekete geçildi. Bu bir dönüşüm olarak değerlendirilmeli. Velilerin ve öğrencilerin özel eğitim kurumları yerine okullarda açılan destekleme kurslarını desteklemeleri gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“Travmaya Sebebiyet Verilmemeli”

Kaya, yapılacak değişikliği bir sürecin olağan bir adımı olarak değerlendirirken, birkaç hatırlatma yapmanın da gerekli olduğunu vurguladı. Özel öğretim kurslarında 7 bin, temel liselerde 20 bin öğretmen, yine temel liselerde 212 bin öğrenci olduğunu belirten Kaya, “Bu öğrencilerin hangi okullarda eğitim alacakları nasıl belirlenecek? Ders müfredatları nasıl belirlenecek?” diye sorarak, ” Bu konularda çok ciddi ve titiz çalışmalar yapılmalıdır” dedi.

Her yıl üniversite sınavına 2 milyon öğrencinin girdiğini hatırlatırken, bu öğrencilerin sınava temel liselerde hazırlandıklarını söyledi. Bu durumu fırsat bilenlerin de olduğunu vurgulayan Kaya, ‘merdiven altı dershanecilik’in geliştirildiğini söyledi.  Yapılan çalışmayla bunun önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı. MEB’in getireceği değişimin prensipte doğru bir adım olduğunun altını çizen Kaya,”Oluşabilecek hatalarda tramvaya sebebiyet verilmemelidir. 30 bin öğretmen, 212 bin öğrenci mağdur edilmemelidir” dedi.

“Değişiklik Çözüm Değil”   

Değişikliğe yönelik neler yaşanabileceğini değerlendiren Eğitim-Sen İzmir 4 Nolu Şube Başkanı  İsmail Hakkı Şimşek,  sendika olarak özel kurumların kapatılmasını savunduklarını ancak bunun öncesinde çeşitli hazırlıklar yapılması gerektiğini belirtti. Şimşek yaptığı değerlendirmede,  öğrencilerin ve öğretmenlerin nakil durumu ve Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı nedeniyle sınava hazırlık durumlarının ortada duran bir gerçek olduğunu söyledi. Şimşek, eğitimin 17 yıldır özel sektöre devredilmeye çalışıldığını dile getirdi. Eğime ayrılan payın da her geçen yıl  azalmakta olduğunu belirten Şimşek değerlendirmesini şu sözlerle sürdürdü: “Kamusal eğitimin niteliğini yükseltmeye ilişkin hiçbir çabanın olmadığını görüyor ve yaşıyoruz. Yapılan bu değişikle öğrenciler mağdur olacak. Öğretmenler işsiz kalacak. Yani yapılan değişiklik çözüm değil sorun yaratmaya devam edecek. Bakanlık sistem değişikliği de dahil bir şeyleri değiştirmeden önce tabanda bir çalışma yapması gerekir. Öznelerin görüşlerini almadan yapılan değişiklikler kimse tarafından sahiplenilmiyor.Sendikalardan, akademisyenlerden görüş almadan sadece kendine yakın sendika ve derneklerden görüş alarak doğruya varamazsınız.”

“Önce Temel Sorunlar Çözülmelidir”

Yüksek öğrenime Geçiş Sınavı nedeniyle dershaneler ve özel kurslara olan ihtiyacın süreceğini vurgulayan Şimşek, merdiven altı kursların yeni isimlerle, yasalardaki boşluklardan faydalanarak alternatif olmaya devam edeceklerini söyledi.  Okulların ve Halk Eğitim Merkezlerinin ihtiyacı karşılamasının zor olduğunu ifade eden Şimşek, ” Çözüm Kamusal eğitimi yaygın ve nitelikli hale getirmektir. Bunun için işe öğretmen yetiştirme sisteminden başlamak lazım. Okul sayısını, derslik sayısını artırmak gerekiyor. Yeterli sayıda öğretmen atayarak öğretmen açığını sıfırlamak gerekiyor. Yani Milli Eğitimin temel sorunlarını çözmeden yapılan bu değişiklikler çare olmayacaktır.

“Veliler Düzenlemeleri ve Kararları Takip Etsin”

Konuya ilişkin merak edilenleri katıldığı Geleneksel Eğitim Sempozyumu’nda Star.com.tr’ye değerlendiren Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Dr. Muammer Yıldız ise nakil şartlarını yerine getiren öğrencilerin sorun yaşamayacağını belirtirken, “Öğretmenlerimiz MEB’in öğrencilere sağladığı destekleyici kurslarda görev alabilecek ya da her öğretmen gibi sınav ve atama şartlarıyla kamu okullarımızda görev alacaklar.” dedi. Yıldız ayrıca öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için velilerin, düzenlemeleri ve kararları takip ederek hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

www.haberhurriyeti.com/İZGEN GÖKÇE

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz