Son Dakika
16 Ekim 2018 Salı

TEKNOLOJİ, ‘AİLE BİRLİĞİNE’ KARŞI

Evlilik birliği içinde paylaşılması gereken zamanı bilgisayar başında geçirmekteler. Bu durum eşler ve aile bireyleri arasındaki ilişkiye zarar veriyor.

06 Ağustos 2018 Pazartesi, 21:14

İzmir Barosu’nun ünlü avukatlarından Ayşe Esra Ünlüpolat, üstlendiği davalardan aile bütünlüğüne yönelik edindiği bir tespiti kamuoyu ile paylaştı. Ünlüpolat, “Boşanma sebepleri arasında, günümüzde gittikçe yaygınlaşan sosyalleşmenin sanal ortama kayması, bunların eşler tarafından aile hayatlarının düzenini bozacak şekilde kullanılması gösterilebilir” dedi.

Ünlüpolat, elde ettiği verileri şöyle dile getirdi;

”Eşler evlerine geldikleri zaman, evdeki gerçek durumdan daha çok sanal ortamda kısa süreli kendilerini eğlendirecek sosyalleşme alanlarını tercih etmekte. Evlilik birliği içinde paylaşılması gereken zamanı bilgisayar başında geçirmekteler. Bu durum eşler ve aile bireyleri arasındaki ilişkiye zarar veriyor. Evlilik, eşlerin birbirleriyle sevgi, saygı, sadakat, paylaşım ve hoşgörü ekseninde ortak istek ve kararlarıyla bir hayatı paylaşma, içinde hayatın getirdiği tüm zıtlıkları acı-tatlı paylaşarak beraber yaşama isteğidir.Evlenmeden önce, kişinin evlilik ile ilgili konularda evleneceği kişi ile konuşarak iletişim kurması, gerek maddi gerek manevi konularda birbirlerinin fikirlerini bilmeleri ve öğrenmeleri gerekiyor. Evlendikten sonra evlilik içinde çıkan sorunların önce konuşularak, gerçekten birbirini anlamaya çalışarak ve anlaşılır hale gelinerek veya bir uzmandan yardım alınarak çözülmeye çalışılması iyi bir başlangıç olacaktır.

Aşk, sevgi, saygı, sadakat, paylaşım, kanaat ve benzeri kavramların içi boşaltılıp şekilci anlayış hayatın her alanında kendini göstermektedir” dedi. İnsanlar mutlulukları için birbirlerine emek vermek durumunda, kendi öz saygılarını yitirmeden, birbirlerinin kişiliklerine saygı duymak, ortak mutlulukları için “biz” olmanın anlamını kavramış olmaları gerekmektedir.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO