Son Dakika
25 Ağustos 2019 Pazar
”

Tek Forvet Takıntısı

Kimse kusura bakmasın ama bu korkak anlayışla Fenerbahçe ne şampiyon olabilir, ne Avrupa’da yoluna devam edebilir

29 Ocak 2017 Pazar, 23:23

Tek Forvet Takıntısı

Çoğumuzun kafasında soru işaretiydi Advocaat’ın Fenerbahçe’nin patronluğuna soyunması. Her ne kadar üst düzey kokan bir kariyere sahip olsa da, elit bir ligde elit bir takım çalıştırmaması Kadıköy’ün ruhuna ters gibiydi sanki.

En göze çarpan başarısı Zenit’le kazandığı UEFA kupasıydı. Özetle, beş baba ligde şampiyonluğa filan oynamışlığı yoktu. Son zamanlarında Sırbistan Milli Takımı ve Sunderland’de de tutunamamış, Hollanda Milli Takım yardımcı hocalığından adeta başına konan talih kuşuyla Saracoğlu’nun yolunu tutmuştu.

Obradovic’in basketbola getirdiği modeli bir türlü futbola adapte edemeyen Fenerbahçe yönetimi en sonunda futbolun Obra’sını bulduklarından pek emindiler.

Oysa ki Obradovic’in tecrübesine asla su dökemezdi Hollanda’lı teknik adamın kariyeri. Tek UEFA kupasına karşı Sırp hocanın tamı tamına sekiz Euro Lig şampiyonluğu vardı Avrupa Arenasında.

Ancak Advocaat’ın bir konuda hakkını yemememiz gerekiyor. Sezon başında takımı kendi kurmamasına rağmen, takımı bugünlere kadar iyi getirdi dogrusu. Takımın yapısına göre uygulattığı taktiksel disiplin ve takım olgusu yaratması doğrularıydı hocanın. Takım önde basacak, pres yapacak kabiliyette olmayınca, ona göre kurguladı oyun sistemini. Bir de Vitor döneminin aksine takım fizik olarak daha güçlüydü.

Salih’in Sakatlanmasından Faydalanamadı

Futbolda bazen öyle anlar olur ki basiretiniz bağlanır oyuna müdahale edemezsiniz ama bir yerlerden mesaj alırsınız karar verme adına. İlk golün atılmasında önemli katkısı olan Uçan’ın sakatlığı doğru hamlelerle değerlendirilseydi oyun başka yerlere gidebilirdi belki de.

Ancak tecrübeli hoca “cesaret” dediğimiz herkeste olmayan olguyu cebine koymak yerine Samandıra’da bırakmıştı maç öncesinde. Yepyeni futbolcuları, yeni ve başarıya aç teknik kadrosuyla mücadele eden Kayserispor’a karşı çift forvete dönmeyi nedense akıl edememişti.

Karşılaşma berabere devam ederken, üstelik Başakşehir ve Galatasaray rakiplerini yenmişken, Beşiktaş’ın olası Konya galibiyeti ihtimaller dahilindeyken Fernandao’yu oyundan alıp gol umutlarını sadece güçsüz Van Persie’e bağlamak Advocaat’ın tecrübesine hiç yakışmadı doğrusu. Ara transferde alınıp yeni yeni birbilerini tanıyan Kana Bıyık ve Levent Gülen’i yormanın ve galibiyet golünü bulmanın yegane yolu iki forvetle yormaktı evsahibinin stoperlerini. Şaşılacak şey ki böylesine bir senaryoyu hiç düşünmedi tecrübeli hoca.

Sergen’den Advocaat’a Teknik Adamlık Dersi

Israrla Alper’in orta saha oyuncusu olduğunu savunan Hollanda’lı teknik adamın Topal-Josef ikilisinden birini çıkarıp Alper’i defansın önüne taşıması meşin yuvarlağında önde merkeze ve de kanatlara taşınması anlamına gelecekti aslında. Bu hamleyi de yapamadı Advocaat ne yazıkki.

Bir tarafta Hasan Ali-Skirtel-Kjaer-Şener. Sene başından beri beraber oynadılar nerdeyse her doksan dakika.

Diğer tarafta, sağ bek Hakan Aslantaş Karabük’ten ara transferde kiralık gelmiş, sol kanat oynayan Erkan Kaş ki bu maçda Lens’i durdursun diye sol bek oynadı, o da Sivasspor’dan sezon sonu geri dönmesi şartıyla bir devreliğine alınmıştı. Göbekte de çiçekleri burunlarında Bıyık ve Levent ikilisi görev almışlardı.

Elinde Anıl Karaer, Ufuk Budak, Mert Liman gibi sol bekler varken, Sergen hoca sol kanat Erkan Kaş’a sol bek oynama görevi verip Lens’i pasife ettiği bir oyunda Advocaat çift forvete dönemiyorsa, Alper’i göbeğe çekip orta sahasını gole soyunduramıyorsa, kimse kusura bakmasın ama bu korkak anlayışla Fenerbahçe ne şampiyon olabilir, ne Avrupa’da yoluna devam edebilir ne de Obradovic’in Basketbol şubesine kazandırdıklarını Futbol şubesine kazandırabilir.

Asım Çalık, 29 Ocak 2017 Pazar

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz