18 Eylül 2018 Salı, 21:21
Çağatay Üstün
Çağatay Üstün custun@haberhurriyeti.com Tüm Yazılar

TEHLİKELİ SÜREÇTEN ETİK BİR GELECEĞE

TEHLİKELİ SÜREÇTEN ETİK BİR GELECEĞE

Toplumsal vicdanın sınırlarının silinmeye başlaması çok tehlikeli bir sürecin başlangıcını gösterebilir. Birbirinden kopuk hale gelmiş, anlayıştan uzak, şiddeti benimseyen, duygularını sıyırıp atmaya kararlı, akıl ile temas etmekten uzak bir durumu hayal etmek bile yanlış olabilir.

Bu yüzyılda bir çok toplumda burada değindiğimiz duruma ilişkin belirtiler görülmeye başlamış, ne yazık ki buna karşı kalıcı ve etkin eğitimsel, uzlaşıma dayalı, etik yaklaşımı öneren önlemler alınamamıştır.

Çünkü bugün için dünyada etik yönetim modelini benimseyen ve bunu uygulamaya geçirmiş ülke mevcut değil.

Çünkü nüfuslar artık aşırı bir şekilde artıyor ve paylaşım paylaşım olmaktan uzaklaşıyor.

Çünkü canlılara ve doğaya zarar verenlerin sayısında artış var.

Çünkü dünya bireylerin, kişisel çıkarların insafına bırakılmış.

Açlık var denirken, tonlarca yemek ve ekmeğin atılması çelişkidir. Kalabalık, anlamsız beton yığınlarından ibaret şehirlerde aşırı strese maruz kalanların duygulanım bozuklukları içinde olması, sağlıklı kararlar alması, sevgi ve saygıyı büyütmesi beklenemez.

Bireysel özgürlüklerin dünyanın korunması gerekli doğal yaşamından çok daha fazla önemsenmesi, etik ve ahlaki kaygılarını kaybetmişlerin yanlışları yüzünden sürüklenip gidiyor toplumlar. Bu iç karartıcı bir tablo değildir. Aksine uyanılması ve yapılması gerekenlerin yapılmaya başlanması için bir tür motivasyon çabasıdır.

Her Şeye Rağmen Etik aktivasyonu başladığı 2011 yılından beri her zaman tekrarladığımız gibi, bir yerden dönülmesi, yeniden o noktadan başlanması ve etik ilkelerin, değerlerin hatırlanması ve uygulanması gerekmektedir. Toplumlar bu anlamda istekli ve talep edici olmalıdır. Doğrusunu öğrenmeye çalışmalıdır. Duymaktan hoşlanmayanlar olabilir ama etik değerleri benimseyen, daha çok etik, yeteri kadar hukuk anlayışını kabul eden, sosyal paylaşımı ön gören, canlıları ve doğayı acımasızca hiçe saymayan bir yeni sistemin başlaması kaçınılmazdır. Bunun için buradayım ve bu hayalin gerçeğe dönüşebilmesinde küçük bir katkım olacaksa bundan büyük mutluluk duyacağım.

Etik düşünen, ahlaki olarak uygulayan bireyleri önemseme, onları belli yerlerde görevlendirme zamanıdır. Toplumların ve dünyanın mutlu geleceği ancak bu sayede mümkün olabilir.

Sevgiyle, saygıyla, içtenlikle kalın…

www.haberhurriyeti.com / Prof. Dr. Çağatay Üstün

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu denizli masaj salonu tekirdağ masaj salonu diyarbakır masaj salonu