Son Dakika
18 Ağustos 2019 Pazar
”

Tarım Bakanından İtiraf Gibi TOHUM açıklaması

”İthal tohum yerine mutlaka yerli tohum kullanmamız lazım” dedi.

06 Aralık 2018 Perşembe, 11:04
''İthal tohum yerine mutlaka yerli tohum kullanmamız lazım'' dedi.

Konya’da düzenlenen “81 İlden Gelen Gençlerle Genç Çiftçi Zirvesi”nde yaptığı konuşmada,Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ‘itiraf’ niteliğinde açıklamalar yaptı. Genç çiftçilerden yerli tohuma önem vermelerini isteyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “İthal tohum aldığınız zaman yanında hastalığı da bir şekilde size satıyorlar. Ayrıca ithal tohum aldığınızda şu veya bu şekilde katma değer yurt dışında kalıyor. İthal tohum yerine mutlaka yerli tohum kullanmamız lazım. Bu konuda başarımız fena değil. 2002’de 150 bin ton olan üretimimiz bugün 1 milyon 50 bin tona ulaşmış. Yani Türkiye’de genel itibarıyla baktığımız zaman enseyi karartacak bir durum yok ama bugünün başarısı, yarının garantisini getirmiyor. Yarınların başarısını sizlerle elde edeceğiz” ifadelerini kullandı.

”TÜRKİYE ROL KAPMALI”

Gençlere yönelik konuşmasında kendi yaşamından örnekler aktaran Bakan Pakdemirli, “Önünüze açılan yollarda mutlaka zaman harcayın ve işinizin ustası olmaya bakın. Değişen dünyada Türkiye’nin rol kapması gerekiyor. Almanya otomotivde, beyaz eşyada, Çin her türlü ürün üretiminde. Hollanda tarımda dünya 2’ncisi, ABD dünyada öncü rol oynuyor ama Türkiye’ye de tarımla ilgili bir elbise bence biçebiliriz. Biçmemiz de lazım” dedi.

“EROZYONLA MÜCADELEDE LİDERİZ”

Türkiye’nin tarım arazisi ve orman varlığına da değinen Bakan Pakdemirli, son 15 yılda erozyonla mücadelede Türkiye’nin dünya lideri olduğunu savunarak, “Tüm dünyanın orman varlığındaki kaybına rağmen Türkiye orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri. 2023’te 7 milyar fidan hedefimiz var. Bu 7 milyar fidanı diktiğimiz zaman dünyada yaşayan her insana bir fidan dikmiş olacağız” diye konuştu. HABER ; Yusuf Yavuz / Odatv

***

www.haberhurriyeti.com Yayın Yönetmeni İbrahim Irmak yıllardır bu konuya dikkat çekiyor. İbrahim Irmak’ın 10 ŞUBAT 2011 tarihinde Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan yazısını tekrar gündeme getirip UYAN EY HALKIM UYAN” diyoruz:

Yerli tohumuna sahip çık

Hükümet bir yasa çıkardı ve yerli ırk tohumların alım-satımı yasaklandı. Tohumlarımız maalesef eroin muamelesi görmeye başladı.

Oysa o tohumlar bizim köklerimizdi. Bulunduğu iklime, yere uyum sağlayan bu tohumlar hastalıklarla kendi kendine mücadele ediyordu. Şimdi bazı firmalar çıktı ve tohumlarımızın genleriyle oynayıp onları başkalaştırdı. Tohumu alıyorsunuz, ekiyorsunuz ama maalesef tohumluk olarak ayıramıyorsunuz. Ayırdığınız tohumlardan üretim yapamıyorsunuz. Nasıl bir çarktır ki üretim için tohum firmalarına bağımlı kalıyorsunuz.
“Bir milleti yok etmek istiyorsanız tohumlarını yok edin yeter” diyor Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Özkaya. Evet, Prof. Özkaya’nın tespitleri çok doğru. Çünkü genetiğiyle oynanmış bu tohumlardan (hibrit) yetiştirdiğiniz ürünlerden siz tekrar ekim yapamıyorsunuz. Ürün elde edemiyorsunuz.

* * *

Yağcılar ve Demircili Köyleri Çevre Derneği ve Karaot Köyü Tohum Derneği, üreticilere yalvarıyor, “Yerli tohuma sahip çıkın” diye feryat ediyor. “Tohumlarınızı takas edin ve atalarımızdan gelen elimizdeki ırkların kaybolması önleyin” diyor. Onların 10 bin yıllık bir geçmişi olduğunu, topraklarımıza uyum sağladını söyleyen vatanseverler, “Atadan gelen tohumlarımız mücevherden daha değerli. Onlar yok olursa ömür boyu tohum tacirlerine bağımlı kalırsınız” diyor.
***

Sakin Şehir (Cittaslow) Seferihisar’ın belediye başkanı Tunç Soyer geçen pazar yarımada tohum takas etkinliğine ev sahipliği yaptı. Soyer’in şimdiki hayali ‘Tohum Bankası’ kurmak. Ninelerimizin, dedelerimizin bez keseler, kağıtlar içinde sakladıkları yerli ırk tohumlarımızı tekrar gün yüzüne çıkarmak. Darwin’in evrim teorisinde anlattığı gibi, bulunduğu yere, iklime uyum sağlayan tohumlarla üretim yapılmasını sağlamak. Bunun için uğraşıyor Başkan Soyer.

Pazar günü bunun ilk adımları atıldı. Soyer, Karaburun Belediye Başkanı H. Serdar Yasa, Mordoğan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu’nun çabaları inşallah adım adım tüm Türkiye’ye yayılır ve biz yine mis kokulu domates, yerken burcu burcu kokan üzüm, kavun, karpuz ve daha yüzlerce ürünümüze kavuşuruz.

İbrahim IRMAK

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz