Son Dakika
17 Temmuz 2019 Çarşamba

Tarihe duvar ördüler

Urla’da 14 ile 15’inci yüzyılda yapılan tarihi Badelen Dede Mescidi’nin yanına inşaat yapıldı, içi ise çöplükten geçilmiyor.

14 Mayıs 2019 Salı, 22:25
Bahri Karataş 
İzmir’in Urla İlçesi’nde 14 ile 15’inci yüzyılda yapılan tarihi Badelen Dede Mescidi’nin yanına inşaat yapıldı, içi ise çöplükten geçilmiyor.
Yelaltı Mahallesi ,Üç Değirmen Sokağı ile 133 Numaralı Sokağın kesiştiği köşede yer alan Badelen Dede Mescidi, yıllar önce terk edildi. Bakımsızlıktan adeta çöplük haline gelen mescitte, bir zamanlar insanlar namaz kılıyordu.
Daha önce etrafında bulunan oto tamirhaneleri burayı çöplük ve depo haline getirdi. 2010 yılına kadar etrafında hiç bir yapı bulunmayan tarihi mescidin ,yan tarafına  bu yıl ise üç katlı bina yapıldı. Kaba inşaatı devam eden inşaata,  vatandaşlar imar izninin nasıl verildiği ise akıllarda soru işareti bıraktı. Vatandaşlar, inşaatın tarihe mescidin yanında yapılmasına akıl sır erdiremediklerini,tarihin göz göre göre yok edildiğini söyledi.Vatandaşlar, yetkilileri göreve çağırdı.
Sanat Tahihçisi Ferhan Erim, 2010 yılında Badelen Dede Mescidi ile ilgili yaptığı ve kitap haline getirdiği  “Geçmişten Günümüze Yaşayan Urla. Türk Devri Anıtları 1. Camiler ve Mescitler “araştırmasında; ” Çöp haline getirilen eser , günümüzde de hak etmiş olduğu ilgiyi bulamamaktadır ” diye yazmıştı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz