Son Dakika
13 Kasım 2019 Çarşamba
”

TANIK

Gördüğünü, duyduğunu yansıtmamak, yorumlamamak sanatçının elinde değil.

08 Ekim 2019 Salı, 18:57

SİYASİ EDEBİYAT

  Dördüncü Bölüm / Tanık…

Roman okuru, istiyor ki okuduğu romanda gördüğü çirkinlikleri, yaraların kokusunu değiştirsin. Oysa yazar, bir tür tanıktır… Yazdıklarıyla, bir sonraki kuşağa anlatacakları düşünceleri, kalemiyle aktarandır. Kısaca ‘Çağına yalancı tanıklık etmemelidir…’. Yani, yaşadığı ortamda oluşan riyakârlık, ahlaksız davranışlar ve düşüncesinin karşısında olanlara bile yandaş olmak kaydıyla, tanık olmak!

Her çağda, savcısı, mahkemesi, polisi, jandarmasıyla ‘kurulu düzen’ in savunucuları bir yanda; o düzenin içindeki çirkinlikleri, bozuklukları haksızlıkları, gösteren sanatçılar, yazarlar, şairler öte yanda… Dünya tarihinin en eski yapraklarından bu yana bu çatışma hep böyle sürüp gitmekte. Kurulu düzenin eski biçiminde sürüp gitmesi, çirkinliklerin gösterilmemesi, yanlışlıkların belirtilmemesi, haksızlıkların ortadan kaldırılmaması; çirkin politikacıların, işbilir açıkgözlerin, ileriyi göremeyen zavallıların başlıca ereği olmuştur. Sanatçı ise iyiliğe, güzelliğe, doğruluğa doğru onu iteleyen yaratıcı gücün gereğini yerine getirmekten geri kalmamıştır. Yazmak, söylemek, duyurmak, bugüne, yarına seslenmek… Sanatçı, çıkar ardına düşmeden, özel yararlar sağlamayı hesaplamadan yapmıştır bu görevi. Toplumun yerleşmiş düzenini zaman zaman sarsmıştır, değiştirmiştir. Bu uğurda yöneticilerin düşmanlığını, çoğu kez büyük çoğunluğun kızgınlığını üzerine çekmiştir. Hapisler, sürgünler, yoksulluklar, kırılmalar. Katlanmıştır bütün bunlara. Uygarlığın gelişmesi böyle olmuştur. Düşünce tarihinin öyküsü bunlarla doludur. Her yeni davranış, her yeni eylem, düşünce, akım hep tepkiyle karşılaşmıştır. Ama yeni olan, güzel, doğru, iyi olan ergeç, çirkini, kötüyü, yanlışı altetmesini bilmiştir.

Özgürlüğümüzü, özgür irademizi yıllarca ülke yönetiminde bulunan ikinci veya üçüncü adamlar (birinci adam halktır), gizli-saklı işlerle algı yaratarak yanlış yönlendirmelerde bulunmuşlardır. Çünkü küçük çıkarlar peşinde koşanlar, büyük çıkarlar sağlayabilmek için ‘komprador’ olmak zorundadırlar…

Görünen gerçek çirkinse; şairin, öykücünün, romancının, ressamın suçu ne? Gördüğünü, duyduğunu yansıtmamak, yorumlamamak sanatçının elinde değil.  Gecekondular büyük kentlerimizi birer yoksulluk bölgesi halinde dört yandan sarmışsa, kamyonlar, otobüsler, trenler Anadolu’nun uçsuz bucaksız köşelerinden İstanbul’a, Ankara’ya bir lokma ekmek bulmak için koşan bitkin, perişan insanlarla dolup taşıyorsa; işsizlikten, yoksulluktan kurtulmanın yolu dış ülkelerde çöpçülük etmek, madenlerde yaşamını hiçe sayarak kazma sallamak sayılıyorsa; çirkin politikacılar geçmişin derslerinden yararlanmamakta direniyorlarsa, tenha köşelerde bıçaklar çekilip, muştalar iniyorsa; on beş yaşında çocuklar cezaevine atılıyorsa, yazarlar, şairler tutuklanıyorsa, sorgulara çekiliyorsa, suçlandırılıyorsa; ulus ve yurt günden güne yaşama koşullarının en aşağısına düşüyorsa; ‘Atatürk’ün bağımsızlık ve uygarlık yolunda açtığı savaş anlamını yitirmişse, uydu olmak, gericilik havaları çalmak bir politika amacı haline getiriliyorsa…

Şair, yazar, sanatçı böyle bir çevrede, böyle görünüşler karşısında ne verebilir, ne yaratabilir? Gül-bülbül masallarıyla avunabilmek, her şeyi mutlu, pembe renklerle bezeyebilmek, gözlerini bir karanlığa yumabilmek değil midir?

www.haberhurriyeti.com / MUSTAFA GÖKÇEK

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz