Son Dakika
25 Haziran 2019 Salı

Tablolar canlanacak

Kukla tiyatrosu, Sabancı Kültür Sarayı’nda 1 Mart Cuma akşamı saat 20.00’de Barok müziği eşliğinde “Yaşayan Tablolar” performansı sergileyecek.

09 Şubat 2019 Cumartesi, 21:19

İtalyan Kukla tiyatrosu topluluğu Teatri 35 tarafından Tabloların canlandırılması yöntemiyle gerçekleştirilen “Yaşayan Tablolar” adlı dramatik performans İzmir Uluslararası Kukla Günleri’nin kaçırılmaması gereken oyunlarında başı çekiyor.

1 Mart Cuma akşamı saat 20.00’de Sabancı Kültür Sarayı’nda İzmir Devlet Opera ve Balesi solistlerinin çalıp söyleyeceği canlı İtalyan Barok müziği eşliğinde on dokuz tablosunun sergilendiği 45 dakikalık performans görsel, işitsel ve duyusal açıdan tam bir sanat şöleni özelliğine sahip.
Oyunla ilgili bilgi veren festival direktörü Selçuk Dinçer, tabloların canlandırılması yöntemiyle gerçekleştirilen bu dramatik performansın, 17. yüzyılın ilk yarısında Napoli’de yaşamış ünlü ressam Caravaggio’nun tablolarından oluştuğunu söyledi. Dinçer, “Yumuşak giysiler ve gerilmiş kaslar. Bıçaklar, meyveler ve tütsü kokusu. Sallanan tüyler ve rengarenk kumaşlar. İşte tüm bu malzemelerle Caravaggio’nun tabloları, bu mistik ve duyusal deneyime katılan seyircinin gözleri önünde yeniden yaratılıyor. Seyirci Caravaggio’ya dokunabilir, onu hissedebilir, tadabilir ve görebilir. Performans, öncü rolün her zaman aktörün bedenine ait olduğu uzun bir laboratuvar deneyiminden geliyor. Teatri 35 için asıl hedef resmin inşası değil, vücudun bir kumaş ya da sepet gibi sadece bir obje olduğu bir performans tarzının araştırılması idi. Sahnedeki aktörlerin her hareketi, bir dişliye bağlı ve tüm hareketler kesinlikle gerekli. Bu sahnede hiçbir şey tesadüfen gerçekleşmez, hiçbir hareket gereksiz değildir. Müziğin ritmi ile gelişen tablonun yaratım süreci sonunda hareketin donması ile oluşan görüntü kasların gerilmesini, canlı ve titreşimli hale gelmesini sağlayarak muhteşem bir denge yaratıyor. Bu oyunu izlemeyenlerin çok şey kaybedeceğine inanıyorum” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri