SÜNGERİMİZ KALDI MI?

Her yıl 700 bin kişi hayatını kaybettiği bakteriyel enfeksiyonlar, sıtma, AIDS ya da verem gibi antibiyotiklere dirençli hastalıklara umut oldu.

09 Temmuz 2018 Pazartesi, 19:40

Deniz süngerlerinin, antibiyotiklere dirençli hastalıklarla savaşmaya elverişli anti mikrobiyalleri içerebileceği anlaşıldı.

Ateş düşürücü etkisi,  organ naklinden sonra vücutta ortaya çıkabilecek olumsuz tepkileri azaltıcı etkisi ve alp-damar, mide-bağırsak hastalıkları ile tümör oluşumunu engelleyen kimyasal bileşikleri ilaç yapımında kullanılmakta olan deniz süngeri, yeni bir faydası ile daha gündeme geldi. Amerikanın Sesi’nin haberine göre; Meksika Körfezi, Karayipler, Avrupa ve Afrika kıyılarının derinliklerinden toplanan örnekler bilimadamları tarafından inceleniyor. Alınan örneklerde bulunan bakteri ve mantar izlerinin, bulaşmayı önleyici bir maddenin kaynağı olabileceği düşünülüyor. Gelişmelerin, “Çalışma Mikrobiyolojide Sınırlar” adlı dergide yayınlandığı aktarılırken, İngiltere hükümeti 2016’da antibiyotiğe dirençli bulaşıcı hastalıklardan ölenlerin sayısının Avrupa ve Amerika’da her yıl 50 bini bulduğunu açıkladı.

Dünya genelinde bakteriyel enfeksiyonlar, sıtma, AIDS ya da verem gibi antibiyotiklere dirençli hastalıklar yüzünden her yıl 700 bin kişi hayatını kaybediyor. Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkeziyse, her yıl en az 23 bin kişinin antibiyotiklere dirençli salgın hastalıklar yüzünden öldüğünü belirtiyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO