Son Dakika
18 Haziran 2019 Salı

Strese bağlı kanserden öldü

26 Ağustos 2013 Pazartesi, 16:45

ANTALYA’nın Kemer İlçesi’ndeki Moonlight Yunus Parkı’nda bulunan 4 yunustan biri, strese bağlı kanser nedeniyle öldü. Aynı havuzdaki diğer yunusların sağlık taramasından geçilmesini isteyen Yunuslara Özgürlük Platformu, tesisin faaliyetlerinin sonlandırılmasını talep etti.

www.haberhurriyeti.com / ÇEVRE
Ayışığı Tesisleri’ndeki Moonlight Yunus Parkı mülk sahibi tarafından Selicor Turizm Şirketi’ne, tesisin içindeki Yunus Gösteri Merkezi ise yunuslarla engelli çocuklara terapi yapan Ergün Turizm’e kiralandı. Mülk sahibi ile kiracılardan Selicor Turizm Şirketi arasında anlaşmazlık çıkması nedeniyle taraflar birbirinden davacı oldu. Konunun mahkemeye intikal etmesi üzerine Moonlight Yunus Parkı 12 Ağustos’ta cumhuriyet savcılığının talimatıyla mühürlendi. Tesiste yunusların bulunması nedeniyle savcılık, merkezi yediemin olarak göstererek bir gün sonra mührü kaldırdı. Bu sırada merkezdeki 4 yunustan birinin öldüğü tespit edildi. İncelemede, yunusun stresten meydana gelen kanser nedeniyle öldüğü belirlendi.

DİĞER YUNUSLAR RİSK ALTINDA

Yunuslara Özgürlük Platformu, yunusun ölüm nedeninin uzman deniz memelisi veterinerlerince tespit edilmesini talep etti. Platform, aynı havuzdaki yunusların da bulaşıcı hastalık riskine karşı sağlık kontrolünden geçirilmesini istedi. Platform ayrıca, Hayvanları Koruma Kanunu’nun 24’üncü maddesi gereğince ilgili bakanlıklar tarafından özel bir alanda koruma altına alınmasını, gösteri merkezinin faaliyetlerinin sonlandırılmasını talep etti.

Yunuslara Özgürlük Platformu Sözcüsü Öykü Yağcı, sınırları içinde 5 yunus parkı bulunan Antalya’nın, Türkiye’de en fazla yunus gösteri merkezi bulunan illerin başında yer aldığını kaydetti. 2010’da Alanya’daki Sealanya Yunus Gösteri Merkezi’ndeki 4 yunusun arka arkaya öldüğünü hatırlatan Yağcı, yapılan resmi başvurulara rağmen tesisin hiçbir hukuki yaptırımla karşılaşmadığını söyledi.

YUNUS PARKI KAPATILSIN TALEBİ

Kaş Yunus Parkı’nın ise geçen nisan sonunda kapatılmasından sonra buradaki 2 yunusun gizlice Kemer’deki yunus parkına taşındığını iddia eden Yağcı, “Yunuslar sağlıksız ve bitkin durumdaydı. Dişleri de büyük oranda tahribata uğramıştı. Hiçbir havuz veya deniz kafesi deniz memelileri için uygun değil. Ölen yunusun, Kaş’tan getirilen yunuslardan biri olma ihtimali yüksek. Diğer yunusların sağlığı ile birlikte kamu sağlığı da tehlike altında. Yunuslar için koruma talep ederek parkın faaliyetine acilen son verilmesini istiyoruz” dedi. – Saffet YENİGÜN/ KEMER (Antalya), (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri