Son Dakika
19 Ağustos 2019 Pazartesi
”

Soyer: İzmirli bunun yorumunu ve gereğini yapar!

26 Şubat 2019 Salı, 17:03

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer’in, projelerini açıkladığı toplantıyı takip ettim. Soyer’in, partisinin seçim kampanyasında kullandığı “Martın sonu bahar” sloganıyla uyumlu olarak, “Birinci Cemre” adıyla düzenlediği tanıtım toplantısı, iki saate yakın sürdü. Sosyal projeler, demokrasi, kentin planlanması/yenilenmesi, sürdürülebilir ulaşım, doğa, altyapı, enerji, çocuk ve gençlik, spor, kültür-sanat ve dünya kenti İzmir isimleriyle toplam 11 başlık altında, projelerinin ilk bölümünü anlattı Soyer. İkinci ve üçüncü cemre toplantılarında, diğer projelerini de anlatacağını vurguladı.

Yazının son bölümünde, tüm başlıkları ve alt başlıklarıyla projeleri okuyabilirsiniz. Ancak ben özellikle izlenimlerimi ve Soyer’in öne çıkan söylemlerini paylaşmak istiyorum sizlerle.

AK Parti’nin beklenti yaratma ve şaşaa taktiği

Öncelikle, AK Parti dışında bir partinin, bir etkinliğini ya da proje tanıtımını bir PR planlaması çerçevesinde yaptığını ilk kez gördük. Biliyorsunuz, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve damadı Maliye Bakanı Albayrak, en basit hususlarda yapacakları açıklamaları bile günlerce öncesinden duyuruyor. Bu elbette bir halkla ilişkiler çalışması, bir algı yönetimi… Hani vitrin önemli deriz ya hep, AK Partililer de ne yaparlarsa yapsınlar, işin içine mutlaka bir şaşaa katıyorlar. Gösterişli olması, meselenin önemini belirlemiyor ya da artırmıyor ama neticede istenen/beklenen etkiyi yaratıyor mu? Yaratıyor… Bu anlamda Soyer’in, hem günler öncesinden beklenti yaratması doğruydu hem de dev ekranlarda slaytlar ve görseller eşliğinde yaptığı sunum etkileyiciydi.

Tepekule Sergi Merkezi’nin yaklaşık 800 kişilik salonunda oturacak yer yoktu, onlarca kişi de toplantıyı ayakta izledi.

İnternet gazeteciliği ‘hak’ bekliyor, hak ediyor!

Öte yandan son zamanlarda ilk kez bu kadar çok muhabir, kameraman ve fotomuhabirini bir arada gördüğümü de söylemeliyim. Tamamına yakınının, internet haber sitelerinde çalışıyor olması, İzmir’de habercilik faaliyetlerinin, gelişmiş dünyaya paralel şekilde ağırlıklı olarak sanal platformlar üzerinden yapıldığının göstergesi… Gazeteci milleti olarak sık hayıflanıyoruz, “Çalışacak ‘sağlam’ yer kalmadı” diye. Bu vesileyle yazmadan geçmek istemiyorum; gazetecilik mesleğine özgü özlük haklarının artık internet haber sitelerinin çalışanlarını da kapsaması gerekiyor. Bu konudaki yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçmesi şart.

Gelelim Tunç Soyer’in öne çıkan söylemlerine…

Sözlerine, hükümetin 2019 yatırım planlarında, İzmir’deki metro yatırımları için ayırdığı 30 bin(!) TL’lik kaynağı hatırlatarak başladı Soyer. İstanbul ve Ankara’ya milyarlarca lira ayrılırken, İzmir’e yapılan bu muameleyi, olabilecek en efendi iki kelimeyle yorumladı Soyer: Kuşku uyandırıcı! “Topladığınız vergilerin eşit dağılımını neden yapmıyorsunuz? İzmirli bunun yorumunu ve gereğini yapar” dedi; devam etti.

Toplu ulaşımda Buca ve Halkapınar metro hatları ile Çiğli tramvay projelerinin, uzun süredir onay için Ankara’dan imza beklediğini hatırlattı, “Para istemiyoruz. İmzayı atarlarsa hemen yapmaya başlayacağız” dedi.

Trafik çilesi hepimizin malumu… Soyer yönetimindeki Büyükşehir, Alsancak ve Basmane garları ile Karşıyaka İskelesi önündeki trafiği yeraltına alacak.

İzmir’in bozuk yolları, başta sürücüler olmak üzere pek çok vatandaşın en büyük şikayet konusu. Soyer, “Benim dönemimde rekor asfaltlama olacak” dedi.

Çevrenin, bitki yaşamının ve tüm diğer canlıların korunmasının önemini vurguladı, “Sandıkta oy kullanamayacak olan doğanın ve canlıların da haklarını koruyacağız” dedi.

İzmir Körfezi’nde mutlaka yeniden yüzülebileceğini söyledi.

Bugün gelişmiş dünyanın olmazsa olmazı, “evlerde çöp ayrıştırma” sisteminin İzmir’de de mükemmel şekilde hayata geçirileceğini, kentin, atıklarından da para kazanacağını anlattı.

Yağmur sularını yeraltında depolayacak sistemlerin yapılacağını ve bu suların tarımda kullanılacağını ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, halkla ortak olarak güneş enerjisi kooperatifleri kuracağını söyledi, “Elektrik üreteceğiz. Hem doğa kazanacak hem de İzmirliler” dedi.

Gençlerin ve kadınların iş ve ekmek sahibi olması yolunda sanayiyle işbirliği yapacaklarını, İBB Meslek Fabrikası’nda sanayinin istediği ara elemanların yetiştirileceğini söyledi.

Mahallelerde kadın kooperatifleri kurulacağını, ev kadınlarının ekonomiye dahil olacağını; başta e-ticaret olmak üzere pazarlama kanallarını da kendilerinin tesis edeceğini ifade etti.

Üretici kooperatiflerinden temin edilecek tarımsal ürünlerin, kentin çeşitli yerlerindeki satış noktaları aracılığıyla halka aracısız ve ucuz olarak ulaştırılacağını belirtti.

Çocukların ve gençlerin, kurulacak yeni yapılarla yönetimde mutlaka söz sahibi olacağını söyledi, “Yaşamayacağımız yılların kararlarını, çocuklarımıza ve gençlerimize sormadan almayacağız” dedi.

İzmir turizminin gelişmesi için yeni yaklaşımlara ihtiyaç olduğunu söyledi. Kentin, tarihi ve coğrafyasıyla sinema sektörü için çok uygun olduğunu anlattı, “Devasa çekim platoları oluşturacağız. İzmir, kültür ve sanat başkenti olacak. İstidye içindeki inciyi tüm dünya görecek” diye konuştu.

“Olivelo” projesiyle, İzmir’in zeytin ve zeytinyağı zenginliğini bisiklet sporuyla bütünleştireceklerini, bunun hem ekoloji hem de gurme turizmine hizmet edeceğini söyledi.

Kemeraltı’nı, İzmir’in turizm lokomotiflerinden birine dönüştüreceklerini vurguladı.

İzmir’in 24 saat yaşayan bir kent olması yolunda, Kültürpark’ı yıl boyu festivallerle canlandıracaklarını kaydetti, “Kültür-sanat faaliyetleri İzmir’in günlük hayatının bir parçası olacak” dedi.

İzmir’in 6 köklü futbol kulübünün de Süper Lig’de olmasını hayal ettiğini söyledi, “Bu mümkün. Büyükşehir Belediyesi olarak ne gerekiyorsa yapacağız. İzmir’de spor devrimi olacak” dedi.

Tüm dünyayı saran e-Spor heyecanını İzmir’e taşıyacaklarını belirtti, “Türkiye Şampiyonası’na ev sahipliği yapacağız” dedi

Son olarak, İzmir’in değişimi ve dönüşümü için EXPO’nun çok önemli olduğunu belirten Soyer, sözlerini şöyle tamamladı: “EXPO’ya yeniden aday olacağız. Tüm bu projelerin altında yatan en büyük hedef; İzmir’in marka değerini artırmak, İzmir’i zenginleştirmek ve refahın herkes için eşitlenmesini sağlamak. İzmir mutlaka küresel bir aktör haline gelecek.”

Dost sohbetlerinde de yazılarımda da sürekli söylediğim, yazdığım bir şey var… İlçe, kent ya da ülke kaynaklarını yönetmenin, ev bütçesini yönetmekten hiçbir farkı yok. Örneğin çatınız akıyorsa, paranızı tatil programı almaya harcamazsınız değil mi? Meselinin özü, ihtiyaç tespitini doğru yapmak, harcama planına sadık kalmaktır. İlk toplantısında gördüm ki Tunç Soyer ve ekibi, başta trafik ve altyapı olmak üzere ihtiyaç tespitlerini gayet iyi yapmış. Seçimi kazanır da planına sadık kalırsa İzmir de kazanacaktır…

İŞTE SOYER’İN İLK TOPLANTISINDA AÇIKLADIĞI TÜM PROJELER

SOSYAL PROJELER

İzmir’de refahın eşitlenmesini sağlayacağız

1- Kadın kooperatiflerinin kuruluşunu ve gelişimini teşvik edeceğiz ve çocuk odaklı projeler geliştireceğiz.

2-Halk Gıda Kooperatifi kuracağız. Hem üretici, hem esnaf hem de tüketici kazanacak.

3-Halk Süt uygulaması başlatacağız.

4-Süt Kuzusu projesini büyüteceğiz.

5-Halk Taşıt projesini başlatacağız.

6-Engelli Dayanışma Evleri kuracağız.

7-Meslek fabrikamızda mesleki beceri kazandıran eğitimlerimizi daha da geliştireceğiz.

8-Kırsal üretimi destekleyeceğiz, paketleme ve soğuk hava tesisleri kuracağız.

9-Kooperatifleri e-ticaret ile ülkeye ve dünyaya açacağız.

 

DEMOKRASİ

Dayanışmayla, hep birlikte İzmir

1-Meslek odaları, sivil toplum, hemşehri dernekleri ile ilçe belediyeleri ve bölge halkı ile birlikte karar alacağız. Merkezi hükümet ile “İzmir Vizyon Ortaklığı” kuracağız.

2-İlçe belediyeleri ile imar, temizlik vb. konularda dil ve uygulama birliği sağlayabilmek için eşgüdüm içinde çalışacağız.

3-30 ilçede aktif ve kapsayıcı Kent Konseyleri örgütlenmesine gideceğiz. Çocuk, genç, kadın, engelli meclisleri oluşturup, karar ve önerilerini öncelikle ele alıp hayata geçirmeye çalışacağız.

4-Kurum içi iletişimi mükemmel hale getireceğiz. Çalışanlarımızın temel gücümüz olarak işlerimizin sahibi, denetleyicisi ve kendi oturduğu mahallesindeki gözlemcisi olmasını sağlayacağız.

5-Dört mekanizma ile İzmirlilerin öncelik ve tercihlerini karar alma süreçlerine dahil edeceğiz:

 1. Belediye Cebinizde
 2. Kararlar Cebinizde
 3. Öneriler ve Katkılar Cebinizde
 4. Belediye Bütçesi Cebinizde

 

KENTİN PLANLANMASI ve YENİLENMESİ

Birlikte dönüşen İzmir

1-İzmir’i yerinde ve uzlaşıyla dönüştürmeye hız vereceğiz. Adil ve yerinde dönüşüm politikalarını temel öncelik yapmaya devam edeceğiz.

2-Tüm bölge ve ilçelerde sağlıklı, estetik bir yapılaşma ve dönüşüm gerçekleştireceğiz.

3-Kentin içinde kalmış atıl alanları ekonomik durumu orta ve düşük düzeyde olan İzmirliler için yüksek kaliteli ve planlı iskan alanlarına dönüştüreceğiz.

4-Yapılaşma süreçlerinde estetik ve teknik kurullar oluşturacağız.

5-Plansız kaçak yapılaşmayı uydu ile kontrol edip müdahale edecek imar ve çevre zabıtası oluşturacağız.

 

SÜRDÜRÜLEBİLİR ULAŞIM

İzmir’in her noktasına yaygın, ekonomik ve doğa dostu ulaşım

1-179 km olan raylı sistem ağını kısa vadede 340 km’ye, orta ve uzun vadede 470 km’ye çıkaracağız.

2-Buca metro hattının temelini atacak, inşaatına başlayacağız. Buca metroya kavuşacak.

3-Halkapınar – Otogar metrosunu yapacağız.

4-Çiğli’ye tramvayı getireceğiz.

5-Trafiğin kilitlenmesine neden olan 111 noktada kavşak düzenlemeleri gerçekleştireceğiz.

6- Ana Transfer Merkezleri’ni insanların ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alanlara dönüştüreceğiz, 3 yeni Ana Transfer Merkezi açacağız.

7-Alternatif yeni ana arterler açacağız.

8-İzmir genelindeki 62.641 araçlık otopark kapasitesini 100 bin araca çıkaracağız.

9-Üç kritik noktada trafiği yer altına alarak yaşayan meydanlar yaratacağız.

 • Şair Eşref – Havagazı Tüneli ile Alsancak Garı önündeki alan
 • Karşıyaka Vapur İskelesi önü
 • Basmane Garı – Dokuz Eylül Meydanı

10-Bisiklet ve yaya ulaşımını geliştireceğiz.

11-Ulaşımda dezavantajlı grupları gözeteceğiz.

12-Elektrikli otobüslerin sayısını 500’e çıkaracağız.

13-Akıllı Trafik Sistemi’nin etkin ve verimli çalışabilmesi için Emniyet ve diğer kurumlar ile işbirliği yapacağız.

14-Yeni iskele ve gemilerle deniz ulaşımını 4.5 kat artıracağız.

15-Mevcut 15 adet yolcu gemisi ve 3 adet arabalı yolcu gemisine ek olarak 2 adet yolcu gemisi daha katacağız.

16-İzmir’den Akdeniz kentlerine denizden ulaşımı sağlayacağız.

DOĞA

Doğa’ya rağmen değil doğayla birlikte İzmir

1-Tüm doğal yaşam alanlarını itinayla koruyup, yürüyüş yolları ile İzmirlilerin doğal alanları tanımasını sağlayarak, erişimini kolaylaştıracağız. Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası ilan edilmesini sağlayacağız.

2-Körfez Dönüşümü Projesi’ni gerçekleştireceğiz.

3-İzmirDeniz Projesi ile kıyılarımızda yaşanan yenilik ve güzelliği iç ve art alanlara uzatıp, İzmir geneline yayacağız.

4-Doğa Esaslı Çözümler ve Yeşil Altyapı Stratejisi ile yeşil bir İzmir yaratacağız.

5-İzmir’de 16,6 m² olan kişi başına düşen yeşil alan miktarını 30 m²’ye çıkaracağız.

6-2,5 milyon m² yeni yeşil alan yaratacağız.

 1. a. Görkemli, çok geniş yeşil alanlar; Portakal Vadisi-Buca 250 bin m²
 2. b. Kavşak – Viyadük altları 400 bin m²
 3. Behçet Uz Rekreasyon Alanı 175 bin m²
 4. Uzundere Rekreasyon Alanı 1-2 etaplar

e.Kadifekale-Yeşildere Bölgesi düzenleme, yeniden işlevlendirme 450 bin m²

 1. Meles-Yeşildere Kent Girişi Rekreasyon Alanı (Yeşil Vadi) 1 milyon m²

g.Yelki Rekreasyon Alanı-OliVelo Zeytin Bisiklet Rotası Ekolojik Aktivite- Eğitim Alanı 570 bin m²

7-Harmandalı’nda başlayan rehabilitasyonu hızla tamamlayıp yeni ve modern bertaraf tesislerini kuracağız.

8-Katı atık yönetiminde İzmir bütünü ölçeğinde standart uygulamalar için ilçelerle koordinasyon sağlayacağız.

9-İzmir’in uygun noktalarında hafriyat, moloz, ağaç/mobilya, beton, elektronik atık ayrıştırma tesisleri kuracağız.

10-Tıbbi Atık Sterilizasyon Merkezini hayata geçireceğiz.

11-Geri dönüşüm işçilerinin kooperatifleşmesi için il bazında destek ve teşvik sağlayacağız.

12-Can dostlarımıza tedavi, aşılama, kısırlaştırma gibi gerekli tüm hizmetleri sunacağız. Yeni sokak hayvanları yuvaları kuracağız.

13-Can dostlarımızın sağlığı için mobil tedavi ünitelerini artıracağız.

 

ALTYAPI

Altyapısı modern, yaşam kalitesi yüksek İzmir

1-2019 yılında mevcut hattımıza 100 km daha ekleyecek ve toplam yağmur suyu hattımızı 636 km’ye çıkaracağız.

2-İleri biyolojik arıtma tesislerimizi çoğaltacağız.

3-Atık Pompa İstasyonları ve Koku Giderme üniteleri kuracağız.

4-İçme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu yatırımlarına hız kesmeden devam edip, eskiyen altyapıları yenileyeceğiz.

5-İklim değişikliği etkilerine uygun kent planlaması ve altyapı yatırımları yapacağız.

6-Yol ve altyapı sorunlarının hızlıca giderilmesini sağlayacağız.

7-2019 – 2024 yılları yollarımızın yenilendiği rekor asfalt yılları olacak.

8-Altyapı koordinasyonu için farklı kurumların bağımsız altyapı çalışmalarını engelleyeceğiz. Kurumların eşgüdümlü ve bir plan çerçevesinde çalışmasını sağlayacağız.

 

ENERJİ

Doğayla dost, temiz enerjiyle nefes alan İzmir

1-Enerji kooperatiflerine destek vereceğiz.

2-Alternatif, temiz enerji politikalarına öncelik vereceğiz.

3-Belediyenin tüm yapı ve tesislerinde güneş enerjisi kullanımına öncelik vereceğiz.

4-Karbon salımını %20 azaltma hedefine ulaşacağız.

5-Belediye hizmet araçları filosunu kademeli olarak elektrikli hale getireceğiz.

6-Elektrikli otomobil şarj istasyonlarının sayısını artıracağız.

7-Ticari taksiler ve minibüslerin kademeli olarak elektrikli – hibrit araçlara dönüşmesini sağlayacağız.

ÇOCUK VE GENÇLİK

Yarınları umut dolu İzmir

1-Kapalı alanlara alternatif olarak, çocuk ve gençlerin İzmir’in hayatına, kırsal ve doğal yaşamına karışması için imkan tanıyacağız. Çocuk köyleri kuracağız.

2-İzmir Kültürü ve Ekolojik Çocuk Aktivite Merkezleri kuracağız.

3-Çocuk Belediyesi ve Gençlik Meclisi’ni hayata geçireceğiz.

4-20 Masal Evi açacağız.

5-Eğitim – öğretim yılı başında ihtiyaç sahibi ailelere eğitim – öğretim yardımı yapacağız.

6-Başarılı öğrencilere dolaylı ve doğrudan teşviklerle destekler vereceğiz.

7-Öğrenci yurtları açacağız, girişim ve iş geliştirme merkezlerinin sayısını artıracağız.

8-Teknoloji ve iletişim üsleri kuracağız.

9-Gençleri sosyal projelere entegre edecek teşvik ve destekler vereceğiz.

SPOR

7’den 70’e sporla yaşayan İzmir

1-Uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği yaparak spor altyapısını geliştireceğiz.

2-Amatör Spor Kulüplerini destekleyeceğiz.

3-İzmir kulüplerinin kurumsal yapılarını sürdürülebilir hale getirecek destekler vereceğiz.

4-Olimpik ve yarı olimpik yüzme havuzları inşa edeceğiz.

5-Kentin her bölgesindeki çocuklarımızı mutlaka sporla buluşturacak çareler ve çözümler üreteceğiz.

6-Alternatif spor ve doğa sporlarına öncelik vereceğiz. Avrupa bisiklet ağı sistemine entegre olarak zeytin rotamızı OliVelo bisiklet turizmi kamp merkezine bağlayacağız.

7-Gürçeşme Doğa – Çocuk Keşif Parkı, Kuşaklararası Etkileşim Merkezi kuracağız.

KÜLTÜR – SANAT

Türkiye’nin ve bölgenin kültür başkenti İzmir

1-İzmir’i sinema sektörü için çekim merkezi haline getireceğiz.

2-İzmirTarih projesinin zengin tarihsel, kültürel mirasımıza sahip çıkan hazırlık ve derinliğini hızla ve etap etap uygulayacağız.

3-Kültürpark’a kültürünü geri vereceğiz.

4-Kültürpark yepyeni ve çok özgün festivallere ev sahipliği yapan bir özgürlük ve yaşam alanı olacak.

a.Kültürpark Edebiyat Festivali

b.Kültürpark Gençlik Festivali

c.Kültürpark Uluslararası Tasarım-İnovasyon Festivali vb. festivallerle yılın 12 ayında sanatseverlerin buluşma noktası Kültürpark olacak.

5-İzmir’i tasarım kenti yapacağız.

6-Tiyatro İzmir, Plato İzmir, Konservatuvar İzmir, Atölye İzmir’i hayata geçireceğiz. Şehir Tiyatrosu kuracağız.

7-Elektrik Fabrikasını kente kazandırıp Havagazı Fabrikası ile birlikte bir kültür vahası olarak konumlandıracağız.

8-Kültür sanat etkinlikleri gündelik yaşamın bir parçası olacak.

DÜNYA KENTİ İZMİR

Dünya ile buluşan öncü kent İzmir

1-Yeni ve özgün ihtisas fuarlarına ev sahipliği yapacağız.

2-Türkiye’nin en modern fuar kompleksi Fuar İzmir, her ay yeni fuar ve etkinliklere ev sahipliği yapacak.

3-Fuar İzmir’in hemen yanına İzmir’in büyük bir eksikliğini kapatacak modern Kongre Merkezimizi inşa edeceğiz.

4-Dünyada büyüklüğü 1 milyar doları aşan e-spor endüstrisinde yerimizi alacağız.

5-Uluslararası kongre ve sempozyumlara ev sahipliği yapacağız.

6-OliVelo projemizle birlikte bisiklet turizminde EUROPARC Federasyonu Avrupa doğal ve kültürel miras ağına üye olacağız.

7-Kemeraltı’na UNESCO Dünya Kültür Mirası statüsü kazandıracağız.

8-EXPO’ya yeniden aday olacağız.

9-İzmir’i Avrupa Gençlik Başkenti ve Avrupa Kültür Başkenti yapacağız.

10-İzmir’i Akdeniz çanağının öncü kenti yapacağız. Akdeniz Kentler Yönetim Ağı kuracağız.

www.haberhurriyeti.com / MURAT ÖZKEN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz