Son Dakika
16 Kasım 2019 Cumartesi
”

Sosyal sorumluluk işte böyle olur

EGETEKO, Buca Belediyesi  Aile ve Sosyal Politikalar  Bakanlığı il müdürlüğü ve İş kurumunun katkıları ile  kurulan Kompost ve Solucan Gübresi Tesisinde Engelli bireyler çalışacak.

10 Şubat 2019 Pazar, 11:57

Buca Belediyesi Türkiye’de bir ilke imza atarak bünyesinde sadece zihinsel ve ruhsal engellilerin çalışacağı Kompost ve Solucan Gübre Tesisi’nin açılışını yaptı.  Tesis sayesinde üretime katılan engelli vatandaşlar, dünyanın en kaliteli gübreleri arasında yer alan ve hiçbir kimyasal içermeyen solucan ve kompost gübresi üreterek hem doğaya katkı sağlayacak hem de kentin gübre ihtiyacını üretecek. Tesisi hizmete açmaktan dolayı büyük gurur yaşadıklarını belirten Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Bu tesisi emanet edeceğimiz engelli kardeşlerimiz artık bu tesisin patronu. Size çok güveniyoruz. Bu tesis Buca’ya çok yakışacak” dedi.

Türkiye’de ilk kez bünyesinde sadece zihinsel ve ruhsal engellilerin çalışacağı Buca Belediyesi Kompost ve Solucan Gübre Tesisi görkemli bir törenle açıldı.  Tesisin açılış törenine Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, CHP Buca Belediye Başkan Adayı Suat Nezir, CHP Buca İlçe Başkanı Kasım Akdağ, CHP il ve ilçe yöneticileri, EGETEKO Yönetim Kurulu Başkanı Tülay Yenici ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış töreni öncesinde, tesiste çalışacak zihinsel engelli Metin Özkan muhteşem bir rap gösterisi yaptı. Ardından bedensel engelli dans şampiyonu Sinem Öztürk ve Zehra Kosova yaptıkları dans gösterileriyle töreni renklendirdi.

Törende konuşan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, farklı bir açılış heyecanı yaşadıklarını belirtti. Buca Belediyesi Kompost ve Solucan Gübre Tesisi’nin ürettikçe kentin kazanacağı bir proje olduğunu vurgulayan Başkan Piriştina, “Buca’nın çok bereketli toprakları var, verimsiz duran tesisler var, pazar yoğunluğumuzdan dolayı çok atığımız var.  Bunlar nasıl katma değerli hale getirilebilirdi diye düşündük. Türkiye’de solucan gübre tesisi örneği çok var ama bir ilki nasıl başarırız dedik. Bu katma değer sağlanırken sadece engelli kardeşlerimizin üretimi sağladığı bir yapı organize ettik.  Bu iş bizim için çok anlamlıydı.  Emekler büyük, çok uğraşıldı. Harika bir alan oldu. Bizim çöp olarak gördüğümüz şeyleri, bu değerli insanlar ülke için en önemli malzeme haline getirecekler. Bu yüzden ben bugün başka bir gururu yaşıyorum” dedi.

BU TESİS BUCA’YA ÇOK YAKIŞACAK

Bu emaneti zihinsel engelli vatandaşlara devredeceklerini ifade eden Başkan Levent Piriştina, “Buradaki kardeşlerim yani bu tesisin patronları harıl harıl çalışacaklar, bizler için üretecekler. Biz de o gübreleri yetiştirdiğimiz bitkilere kullanırken onlara teşekkür edeceğiz. Bugün üretimin ilk etabı başlayacak. Çok sıkı çalışmanız lazım ama siz zaten gerekeni yapacaksınız, size çok güveniyoruz. Bu tesis, size, bize, Buca’ya çok yakışacak” diye konuştu.

HEM ÇEVRECİ HEM SOSYAL

EGETEKO Yönetim Kurulu Başkanı Tülay Yenici de  yaptığı konuşmada, “Bugün burada hem çevreci hem de sosyal bir proje olan, engelli bireylere iş alanı sağlayacak olan  Kompost ve solucan gübresi tesisinin açılışı için bir aradayız. EGETEKO,  Buca Belediyesi  Aile ve Sosyal Politikalar  Bakanlığı il müdürlüğü ve İş kurumunun katkıları ile  kurulan Kompost ve Solucan Gübresi Tesisinde Engelli bireyler çalışma hayatına kazandıracaktır. Kimyasal içermeyen dünyanın en kaliteli gübrelerinden birini üreterek doğaya da büyük bir katkı sağlayacaktır.

Tesiste çalışacak olan  zihinsel ve ruhsal engelli gençler  Çalışma hayatına atılmadan önce Ege Tüm Engelliler Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi ve Buca Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği Tarım Kursuna Buca Belediye’si de ev sahipliği yapmıştır.  Verilen eğitimlere katılan engelli gençler, yepyeni bir hayata atılacak olmanın heyecanını yaşıyor.

Tesiste; ülkemizde yeni yeni benimsenen en kaliteli ve en verimli gübreyi üreteceğiz. Engelli vatandaşlarımızı üretime kazandırıp sosyal hayatın içinde olmaları, güçlenmeleri ve ailelerine katkı da bulunmaları için, ekonomiye ve doğaya büyük katkı sağlayacak üretimimizle tüm ilçeleri en kaliteli gübreyle tanıştıracak olmanın heyecanını duyuyoruz.

Allahım emanetini ben ölmeden önce geri al. Bir anne neden böyle dua eder. Evlat acısı çekmeyi hangi anne ne sebeple göze alabilir. Bunu ancak özel evladı olan aileler bilir. Evet anneler artık çocuklarınızı sizlerden sonrada koruyan kollayan onların hayata daha güvenli bakmalarını sağlayan kendi hayatlarını kurabilecekleri çalışıp emekli olacakları bir işyerleri ve Buca belediyesi var.

Bu ulvi amaca hizmet eden, tesise katkı koyan Buca Mar bizlerin projelerine güvenen geliştiren baştan beri desteklerini esirgemeyen sayın Birol Buyruk’a tesis kurulumunda büyük bir özveriyle çalışan mühendislere ve büyük bir aşkla inançla azimle bizlere UMUDUN kapılarını açan Belediye Başkanımız sayın Levent Priştina’ya teşekkürlerimizi arz ederken, en derin saygılarımı sunuyorum. Sağolun, varolun” dedi.

 

Konuşmaların ardından EGETEKO Yönetim Kurulu Başkanı Tülay Yenici, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’ya teşekkür plaketi sundu. Daha sonra çalışma hayatına katılmadan önce Ege Tüm Engelliler Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi ve Buca Halk Eğitim Merkezi ortaklığında düzenlenen tarım kursuna katılarak sertifikalarını alan engelliler, törene katılan heyet ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.  Ardından heyet ve çalışanlar birlikte tesisi gezdi.

TESİSTE NELER VAR

Yaklaşık 9 bin 830 metrekare alana kurulu Buca Belediyesi Kompost ve Solucan Gübre Tesisi’nde, Buca pazarlarından toplanan meyve sebze atıkları, dal atıkları, kağıt atıklar öncelikle kompost gübreye dönüştürülecek. Kompost gübre hem bu şekliyle kullanılacak, hem de solucan çadırındaki 500 bin solucana besin olacak. Solucanların üretimiyle çıkan gübre de solucan gübresi olarak kullanılacak.

Korumalı İşyeri niteliği taşıyan tesiste çalışacak 15 engelli vatandaş da,burada 5 yıl çalıştıktan sonra emeklilik hakkı kazanacak.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz