Son Dakika
18 Haziran 2019 Salı

Sosyal medyada ilanlar…

26 Ağustos 2013 Pazartesi, 16:30

Çok değişik şirketler çok değişik ülkelerde sosyal medyaya büyük miktarda tanıtma ve tanınma ilanları veriyorlar ama acaba bu harcanan paralar istenilen amaca uygun sonuçlar veriyor mu? Amerikada sosyal medya etkinliğini ölçmekle tanınmış comScore isimli kuruluşun yaptığı bir araştırmaya göre dijital reklamların yarıdan fazlası, yani yüzde 54’u hedeflenen kitle tarafından görülmüyor.

Dijital reklama ve ilanlara büyük paralar harcayan markaların bir tıklama ile tanıtılacağını ve herkesçe tanınır hale geleceğini umanların eğer araştırma sonuçları doğruysa yaklaşımlarını yeniden düzenlemeleri gerekiyor. Araştırmada amaçlanan verilen bu ilan ve tanıtıcı mesajları hedef kitledeki kişi veya kurumların bizzat görüp görmediğini ortaya çıkarmak. Araştırma şirketi comScore’uygulamada Making Measurement Making Sense-(Buna 3MS prensibi de denir) yöntemi kullanıyor. Yani Ölçümü Anlamlı Yapmak”anlamına geliyor. Dijital ölçüm yolları bularak dijital medya planlama, değerlendirme ve karşılaştırma yolları geliştirmeye yönelik bu yöntemin ana hatları ise 5 temel prensipten oluşuyor.

1 –  Sadece internete ilan ve tanıtım mesajları koymak değil aynı zamanda görülebilen bir izlenim standardı yaratmak.

2 – İnternet üzerinde bir Genel Ölçüm Noktası ve bunun değerini uygulamaya koymak ve her dijital ilan ve tanıtımın ne derece sıklıkla ve gözlemlenebilir izlenimler yaratabileceğini sağlayabilmek.

3-İnternet ilan ve reklamlarının sınıflandıracak, gruplandırıp değerkendirecek bir yöntem geliştirerek banner, zengin medya ve video reklamlarına uygulamak.

4 – Bulguları tanımlayıp, standart hale getirmek ve tarafsız değerlendirmek ve bunları belirli ölçekler  içinde birleştirip anlamlı yorumlar ortaya çıkarmak.

5 – Standartl başarı ölçekleri geliştirerek, internet şirketlerini değerlendirmek suretiyle, internet reklam ve tanıtım mesajlarının davranım araştırmalarıyla gelişimini sağlamak.

Yapılan araştırmalara göre 2012 yılında dünya üzerinde dijital reklamlar için 94,2 milyar dolar harcanmış. Bunun 21 milyar 670 milyon dolarlık kısmı ise sosyal medyada banner-site içinde reklam panosu- olarak kullanılmış. Bu tuarın yüzde 54’üne denk gelen 11 milyar 700 milyar doları ise hedef kitleye ulaşmamış, yani çöpe gitmiş.

Türkiyede bu konuda sağlıklı bir araştırma yapılıp yapıldığını tam bilmiyorum, ama bu konuda ciddi çalışmaların yapılması gerektiğini de hatırlatmakta yarar var. Tüm dünyada dijital pazarlama endüstrisinin gelişmesi için kurulan ve halen 33 ülkede faaliyet gösteren İAB’nin (İnteractive Advertişement Bureau) Türkiye merkezi İAB Türkiye’nin, açıklamasına göre dijital reklam yatırımları 2012’nin ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34.4 artarak 416,77 milyon TL olmuş. Bunun yıllık tutarının 900 milyon TL olduğunu varsaymak mümkün.

Bu toplam rakamın içinde sadece sosyal medyaya harcanan ve bunun tıklamaya ayrılan tutarı  işe 2012 nin ilk yılında 131 milyon TL, yıl içinde ise toplam olarak  270 milyon TL olduğunu varsayıp, bu miktarın gene yaklaşık bir tahminle yüzde 54’unu kaybolmuş kabul edersek çöpe giden dijital reklam harcamalarının tutarı  yaklaşık olatak 140 milyon TL eder.

Şirketler bu konuda dikatli olmak zorundadırlar.

www.haberhurriyeti.com / Prof. TEVFİK DALGIÇ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri