Son Dakika
17 Haziran 2019 Pazartesi

Sorma ver…

29 Nisan 2013 Pazartesi, 13:37
Sorma ver…

Güleriz ağlanacak halimize diye bir söylemimiz vardır.
Trajikomik gerçekler karşısında çok sık söyleriz bu söylemi…
A’dan Z’ye hepimizin şikayet ettiği ortak konular vardır. Bunları dile getiririz… Amma değişen bir şey olmaz ve onları kabullenmek zorunda kalırız!..
Örneğin bankaların masraf kalemlerinden şikayet etmeyen yoktur. Hem şikayet ederiz hem de gider paşa paşa öderiz…
Birkaç haber yapılır medyada sonra unutulur gider ve bözler yine ödemeye devam ederiz.
Böylesi bir mudi toplumunu gören bankalar da her geçen gün yeni bir icat(!) ile karşımıza çıkmayı sürdürürler.

Bakınız şu habere:

ARTIK BAKMAK DA PARAYLA!

Bugüne kadar birçok işlemden ücret alan bankalar, işlem ücreti alacak yeni bir yol daha buldu.
Bankalar şimdi de ATM’den hesabına göz atmak isteyen müşterilerinden 6 TL “Hesap özeti görüntüleme ücreti” kesti. Hesaplarından para kesildiğini görenler sikayetvar.com’a gönderdikleri şikayetlerle “Bankalar bakma parası kesiyor. Hesap özeti çıktısını dahi almadan ücret kestiler” diyerek bankaları topa tuttular.
Bankalar hesap özetlerini iyice kazanca dönüştürdü. İlk olarak ATM’lerden bilgilendirme fişleri için makbuz bedeli almaya başlayan bankalar daha sonra hesap ve kart ekstrelerini ücretli yaptı hesap özeti ücreti aldı. Şimdi de bankalar bakiye sorgulama, hesap hareketlerini izleme, kredi borcu görüntüleme gibi işlemlerini de paralı hale getirdi. 6 TL’ye varan ATM’ye bakma parası kesiyor.”
Haydi bakalım bol ödemeler. Sakın hesabınıza sık sık bakmayın. Çünkü biliyorsunuz bankalar sizin hesabınızı da size haber vermeden yatırım fonlarında kullanıyorlar ve sonra sizden işletim ücreti alıyorlar. Sakın ola ki böylesi bir durum var mı diye merak etmeyin!..

Geçtiğimiz günlerde sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ayranı milli içki olarak ilan etti. Buna sevinen de çıktı kızanda…
Gelin görün ki, kızanların tepkisinden çok sevinenlerin haberleri medyamızı işgal etmeye devam ediyor. Bunların başında da ayran üreticileri haberleri geliyor.

Bakınız şu habere:

ERDOĞAN ‘MİLLİ İÇKİMİZ AYRAN’ DEDİ, ÜRETİCİ SEVİNDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ayranı milli içki olarak ilan etmesi süt ve süt ürünleri sektörünü mutlu etti. Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Harun Çallı, Edoğan’ın bu sözlerinin ardından ayran satışlarının önemli oranda artmasını bekliyor.
Son yıllarda ayrana rağbetin giderek artmaya devam ettiğini aktaran Çallı, 2012’de ayran üretiminin 2011’e göre yüzde 10 artığını ve 508 bin 444 tona çıktığını kaydetti. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Yeşilay Cemiyeti tarafından tertip edilen Alkol Sempozyumu’nda tek parti döneminde alkolün teşvik edildiğinden yakınarak, “Vahim, bira o dönem kitaplarda milli içki olarak takdim ediliyordu. Hâlbuki bizim milli içkimiz ayrandır” demesi, süt ve sektörünü memnun etti.”
Ne güzel değil mi?..
Bu tür haberlerin dışında Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin de hisse senetlerinde yükseliş var iyi mi?..
Tabii ki ayran üretimi ve tüketimi artsın. Tabii ki onlar da kazansın.
Ancak bir konu var ki benim kafamı kurcaladı.
Eğer bu durumda alkol satışı ve tüketimi düşerse ne olacak?
Devletin kümesteki kazlardan başka gelir kaynağı olan dolaylı vergiler ne olacak?
Bakınız Şubat ayında yapılan bir habere göre 2012 yılında içki tüketimi yüzde 6.3 oranında artarak 1 milyar 127 milyon litreye ulaşmış.

Şimdi bu konuda bir başka habere bakalım:

RAKININ FİYATI BAŞ DÖNDÜRDÜ!

Başta rakı, bira ve cin olmak üzere pek çok farklı içkinin fiyatında vergi artışına gidildi.
Rakıdan alınan asgari maktu vergi tutarı litre başına 11 TL artışla 66 TL’den 77 TL’ye çıkarıldı.
Bu artış yüzde 40 alkol derecesi bulunan 70’lik rakıdaki Özel Tüketim Vergisinde (ÖTV) 3.5 TL yükselişe denk geliyor. Daha önce 45 TL’ye satılan 70’lik rakıda 20.8 TL’lik ÖTV alınırken, bu rakam 24.3 TL’ye çıkmış oldu. ÖTV’li fiyat üzerinden yüzde 18 KDV hesaplandığı için en çok satan 70’lik rakının fiyatındaki artışın 7 TL’yi geçebileceği belirtiliyor.”
10 yılda alkollü içkilerdeki ÖTV artışının yüzde 655 olduğu bir ülkede bu üründen elde edilen gelir nasıl olur da elin tersiyle itilir?
Bunu anlamakta zorluk çekiyorum.

www.haberhurriyeti.com / BARIŞ KUDAR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri