Son Dakika
16 Ekim 2018 Salı

03 Ağustos 2018 Cuma, 17:04

Bornova’nın kınalı bamyası, Kadifekale’nin baklası, Buca’nın Sultaniyesi, Karabağların Kara üzümü, Narlıdere’nin narları meşhurdu İzmir’de. Şimdi o bağların, mahsüllerin yetiştiği topraklarda beton bloklar yükseliyor. O topraklar kaderine isyan ederken her gün, ekmeğin üzerine beton dökenlere/döktürenlere beddua ediyor. “O günler geri gelir mi peki” diyenler hayal görüyor elbet. Kıyıda köşede kalanları koruyabilirsek ne mutlu bize diyeceğim ama, gözlerine para hırsı bürümüş müteahhitler, verimli tarım topraklarına aç kurtlar gibi saldırıyor.  Çevreci olmanın tu-kaka edildiği hatta kapı dışarı koyulduğu günümüzde bu yozlaşı kültürle mücadele eden/edecek kaç babayiğit gazeteci çıkar bilinmez ama toplumsal farkındalık, yaşam haklarına savunmak, sadece biz fosil gazetecilere kalmışsa vay ki vay halimize.

Siyaset kazanının her gün birilerini veya binleri yok ettiği dünyada, ahlaksız politikacıların kökünün kazınması dileğini bir kez daha tekrarlarken, siyasette içi boşaltılmamış akil adamları görmeyi diliyor, siyasi partilerin kapanmasını, menfaat gözetmeden toplum yararına çalışan sivil toplum örgütlerinin siyasi arenada görev almasını arzuluyorum. Biliyorum “hayal görme” diyorsunuz ama, yüreğimden geçeni sizlerle paylaşmayı da bir görev olarak kabul ediyorum.

Okuyucularıma en derin sevgilerimi gönderip, İzmir Buca’da yapılan nostaljik bir çalışmayı sizlere sunuyorum.

İbrahim Irmak / [email protected] / tel: 0533 414 24 57

***

BUCA BAĞLARINDA HASAT ZAMANI

Buca’nın sembolü ve yıllar içinde kaybolan değeri olan üzümü topraklarına yeniden döndüren Buca Belediyesi, ikinci hasada ve devamında bağ bozumu şenliklerine hazırlanıyor. Buca’da üzüm üretimini yeniden canlandırmak, bağ kültürünü yaşatmak amacıyla yaklaşık 3 yıl önce 13 dönümlük arazide 1450 asma fidesiyle kurulan üzüm bağından bugünlerde adeta bereket fışkırıyor. Sevdiği topraklarda buluşan asmalardan sarkan üzümler Eylül ayında düzenlenecek  2. Bağ Bozumu Şenliği’yle toplanacak.

Buca Belediyesi, üç yıl önce 13 bin metrekarelik alanda kurduğu Üzüm Bağı projesinde ikinci hasat için gün sayıyor. Unutulan en önemli değerini kente yeniden kazandırmak amacıyla Kaynaklar’da üzüm bağı kuran Buca Belediyesi, ikinci hasadını Eylül’de düzenlenecek “Bağ Bozumu Şenliği” ile yapacak.

Rekolte 4 ton

Kentin kaybolan değerini topraklarıyla buluşturup, sokaklarının yeniden üzüm kokusuyla sardıran üzüm bağı projesinde kısa zamanda gelişip serpilen 1450 asma bereketiyle yüz güldürüyor. Geçtiğimiz yıl yapılan ilk hasatta yaklaşık 1,5 ton üzüm alınan Buca Belediyesi üzüm bağlarından bu hasat sezonunda 4 ton gibi yüksek rekolte bekleniyor.

2. Bağ Bozumu Şenliği

13 dönümlük alana yayılan Buca Belediyesi Üzüm Bağı’nda Ege Bölgesi’nde yetişen Mevlana Karası, Pembe Gemre, Osmanca ve Kozak Siyahı, Buca Rezakisi ile Sultaniye çeşitleri üretiliyor. Sofralık, kurutmalık ve şaraplık olarak değerlendirilmesinin yanında pekmez, pestil, köfter, sucuk ve ezme gibi ürünlerinde üretilmesi planlanan mahsul, Eylül ayında ikincisi düzenlenecek Bağ Bozumu Şenliği ile toplanacak.

Bucalı kızların ezerek çıkaracağı şıranın ikram edileceği şenlikte, geleneksel ürünlerin sergilendiği stantlar, tiyatrolar ve renkli etkinliklerle Bucalılaratarihte olduğu gibi unutulmaz bir gün, adeta bayram havası yaşatılacak.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO