Son Dakika
14 Kasım 2019 Perşembe
”

Soğuk hava kalp krizini tetikliyor

Kardiyolog Hakan Erikçi uyardı.

29 Ocak 2019 Salı, 00:35

Kardiyolog Hakan Erikçi, soğuklarla birlikte artan kalp krizi ve kalp spazmı (anjina) vakalarına dikkat çekti. Uzm. Dr. Erikçi, “Bazı çalışmalarda kolesterolün damar çeperinde birikmesiyle oluşan koroner arter hastalığı olan kişilerde, yoğun kar ve kış dönemlerinin kalp krizi için yüksek bir risk olduğu kanıtlanmıştır. Soğuklarda en doğru olan, kalp krizi için kişisel risklerimizi bilmektir”dedi.

Kent Bayraklı Tıp Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erikçi, soğuk ve karlı havanın özellikle risk gruplarında kalp sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi. Kış mevsiminin kalp krizlerinin en sık görüldüğü dönem olduğunu belirten Erikçi, şöyle konuştu:

“Bu konuda hala çalışmalar devam etmekle birlikte kış aylarında kalp kriz vaka sayısında belirgin artış mevcuttur. Soğuk havalarda koroner arter hastalığı olanlarda,  göğüs ağrısı ya da başka bir deyimle anjina görülme sıklığı artar.Bunun iki önemli sebebi vardır;soğuk hava  damarların büzüşmesine ve bu şekilde kalbe gelen kan ve oksijen miktarının azalmasına sebep olur. Ayrıca, vücuttaki kaslar ısı üretmek için fazlaca çalışırlar, kalbin yorulmasına neden olurlar (soğuktan titreme). Sabah saatlerinde kürekle kar temizleme,soğukta ağır iş yapmak iyi bir kalp sağlığı gerektirir. Kalp hastalarında bu tür aktivitelerde kalp krizi riski artar. Özellikle yarıyıl tatilinden yararlanıp kayak merkezlerine gidenler de dikkatli olmalı. Kar neşesi yaşayan, karda şarap içip eğlenen kişiler de risk altındadır. Bu dönemde düşük yağlı diyetle beslenmek, kilo kontrolü, kan basıncı ve kolesterol seviyeleri önemlidir.Kalp krizi, kalp adalesini besleyen koroner damarlarda ani tıkanmaya bağlıdır. Bu tıkanma sıklıkla kötü Kolesterol(LDL)  denilen maddenin aterom plağı şeklinde koroner damar içinde birikimiyle olur.Soğuklarda en doğru olan, kalp krizi için kişisel risklerimizi bilmektir.”

Baş, kol ve bacakların vücutta en çabuk ısı kaybeden uzuvlarımız olduğunu, sıcak tutmak için kuru giysiler giyilmesi gerektiğini de vurgulayanErikçi, risk grubuna giren diğer kişileri de şöyle sıraladı;

“Hipertansiyonu olanlar, iyi kolesterolü (HDL) düşük, kötü kolesterolü (LDL) ve trigliseridi düzeyleri yüksek olanlar, sigara içenler, yoğun stres altında olanlar, çok alkol tüketipsedanter hayat yaşayanlar, kilosu olması gerekenden yüzde  30 fazla olanlar, doğmuş yağla beslenenler ve şeker hastalığı olan kişiler.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz